Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Vysoký krevní tlak – každodenní práce pro nefrologa

Vysoký krevní tlak – každodenní práce pro nefrologa

Běžná civilizační choroba jako je vysoký krevní tlak (hypertenze) znamená pro mnoho lidí ve svém důsledku vážné a přitom často zbytečné zdravotní problémy. Hypertenze je také jedním z hlavních symptomů, které ve svých ordinacích řeší nefrologové – lékaři zabývající se diagnózou a léčbou nemocí ledvin, protože ledviny a krevní tlak spolu úzce souvisejí, navzájem se výrazně ovlivňují a umocňují již existující chorobu, což nebývá vždy dostatečně často zdůrazňováno.

Nebezpečí vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak poškozuje trvale drobné cévy v ledvinách, což může vést ke konečnému stadiu selhání ledvin, které vyžaduje léčbu na dialýze. 20 % všech pacientů s hypertenzí umírá na onemocnění ledvin. Poškození ledvin se tak stává třetí nejčastější příčinou úmrtí u lidí s vysokým krevním tlakem. Naopak onemocnění ledvin, zejména chronické formy obvykle vedou k vysokému krevnímu tlaku, který sám o sobě zase urychluje zhoršování onemocnění ledvin.

Ledviny a regulace krevního tlaku

Laické veřejnosti není dostatečně známo, že ledviny regulují krevní tlak. Ledviny jsou orgán, který nejenže z těla odvádí odpadní látky a produkuje hormony, ale reguluje také hospodaření organismu s vodou, hladiny solí v těle, pH a v neposlední řadě usměrňuje hladinu krevního tlaku. Ledviny ovlivňují krevní tlak nejen regulováním množství kapaliny protékající v krevním řečišti, ale také tzv. renin-angiotensin-aldosteron systémem. Tento kaskádovitě fungující systém hormonů kontroluje krevní tlak zejména díky zužování nebo naopak rozšiřování cév.

Omezená schopnost ledvin řídit hospodaření s minerály a tekutinami se může mimo jiné projevit sníženou tvorbou moči a zadržováním tekutin v těle a následnými otoky dolních končetin. Pokud však tento stav trvá bez povšimnutí příliš dlouho, může nebezpečně zvýšit tlak v cévách.

Léčba je možná

Existují formy vysokého krevního tlaku, které jsou léčitelné, ale často je nutné trvalé užívání léků pro snížení krevního tlaku, aby se zabránilo nebo alespoň oddálilo onemocnění ledvin a dalším následkům hypertenze jako je např. mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Různé možnosti léčby je třeba volit optimálně pro každého pacienta, což bývá mimo jiné každodenní rutinou lékaře – nefrologa.

Zdroje:
bundesverband-niere.de

3. 11. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.