Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Výzkum nového léku k léčbě cukrovky pokračuje

Výzkum nového léku k léčbě cukrovky pokračuje

Látka s názvem verapamil, běžně používaná k léčbě vysokého krevního tlaku, která prokázala úspěchy v terapii diabetu u myší, bude nyní použita v klinických studiích k ověření své účinnosti u diabetiků I. typu. Zkoumané myši s diagnózou cukrovky měly vysoké hladiny cukru v krvi. Ty způsobily nadprodukci proteinu zvaného TXNIP v beta-buňkách slinivky břišní, které odpovídají za tvorbu inzulinu. Příliš vysoká hladina TXNIP zabraňuje produkci inzulinu a přispívá k rozvoji diabetu. Užíváním zmíněného verapamilu došlo ke snížení hladiny proteinu TXNIP v beta-buňkách až na úroveň, kdy lze hovořit o úplném ústupu onemocnění.

I přes dřívější neúspěchy některých výzkumů jsou autoři této studie přesvědčeni, že lék by mohl podobně účinkovat také u lidí. Důvodem je unikátní přístup v podobě zacílení na specifický protein, který se nenachází pouze u myší či krys, ale také u člověka. Nábor pacientů do chystané klinické studie bude zahájen na začátku roku 2015. Výzkumu, který bude probíhat 3 měsíce, by se mělo zúčastnit 52 lidí s diagnózou diabetes mellitus I. typu.

listopad 2014

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/…icle/382022/

2. 1. 2015 | redakce Ledviny.cz | Aktuality

Komentáře

Tamara Robesonová (6. 1. 2015 — 22:35)

Dobrý den, ráda bych se zúčastnila klin. studie, pokud budu vhodný adept. Před cca rokem mě dgn DM LADA, večer beru 1tbl 500mg Glucophage a ve 22 hod si píchám v současné chvíli 10j inzulinu (Lantus). BMI index 33.Co mohu pro to udělat ? Díky za informaci.
Hezký den TR

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.