Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Willem J. Kolff - otec dialýzy

Willem J. Kolff - otec dialýzy

Jméno holandského internisty Willema J. Kolffa je neodmyslitelně spjato s historií dialýzy. V roce 1943 vyrobil první dialyzační přístroj, který byl použit u člověka. Podílel se i na vytvoření prvního umělého srdce a v roce 1982 byl členem týmu, který jej poprvé voperoval do těla pacienta. Zabýval se i vytvářením umělých očí, uší či končetin. Zemřel v roce 2009 ve věku nedožitých 98 let.

Těžké začátky

Kolff se narodil v roce 1911 ve městě Leiden v Nizozemsku a svá studia medicíny, která zahájil v roce 1930 na Leidenské univerzitě, úspěšně ukončil v roce 1938. Ten stejný rok již začíná pracovat s heparinem, nově objeveným antikoagulanciem. Má také k dispozici celofán, o němž věděl, že díky svým vlastnostem funguje jako membrána schopná některé látky propouštět a jiné zadržet a je tudíž vhodný pro realizaci umělé ledviny. Podle jeho teorie by toxiny mohly cestovat z krve proudící uvnitř trubicí z celofánu do proplachovací kapaliny nacházející se na vnější straně trubice. Kolff se rozhodl, že zkonstruuje zařízení, ve kterém by nečistoty mohly přecházet přes co největší plochu tvořenou celofánem.

V roce 1940, když němečtí nacisté vtrhli do Nizozemska, zakládá Kolff první krevní banku v Evropě, což mu pomohlo pochopit, jak správně zacházet s krví mimo tělo pacienta. Jelikož však není schopen pracovat pod nacistickou vládou, stěhuje se do malého nenápadného městečka Kamden, kde v roce 1942 v místní nemocnici začíná vyvíjet prototyp první umělé ledviny.

První umělá ledvina

V roce 1942 Kolff sestrojil rotující bubnovou umělou ledvinu. Prvních 15 pacientů ve stádiu selhání ledvin, na nichž byla tato léčba vyzkoušena, sice vykázalo přechodné zlepšení, ale jejich přežití bylo krátkodobé a všech 15 pacientů zemřelo. Teprve o 2 roky později, v roce 1945, byl umělou ledvinou zachráněn první lidský život. Pacientkou byla 67letá holandská kolaborantka Sophia Schafstad, která se ve vězení dostala do komatu v důsledku selhání jater a ledvin. Pomocí Kolffovy hemodialýzy byla zachráněna a žila ještě dalších sedm let.

Touto dobou již Kolff zakládá dialyzační týmy po celém světě. V roce 1950 pak přesídluje do USA a dlouhých 17 let působí na Clevelandské klinice v Ohiu, kde dále úspěšně zdokonaluje dialyzační přístroj, tak aby podle jeho slov nejen dobře fungoval, ale byl i snadno použitelný.

Zdroje:
kidneytimes.com
toplekar.cz

22. 1. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.