Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Za lepší výsledky transplantací

Za lepší výsledky transplantací

Vědci z Německa, Francie, Itálie, Velké Británie a USA chtějí zlepšit výsledky transplantací orgánů a zvýšit kvalitu života transplantovaných pacientů. Cílem rozsáhlého výzkumného projektu „Studie ONE" (The ONE Study) je vývoj nové buněčné terapie, která podstatně sníží celoživotní spotřebu léků pacientů po transplantaci a s nimi spojených vedlejších účinků, a to vše bez rizika odmítnutí orgánu.

Záměrem výzkumu je vyprodukovat specifické imunitní buňky, které potlačí přirozený způsob imunitní obrany proti transplantovanému orgánu. Buňky by byly aplikovány v době transplantace a měly by umožnit výrazné snížení medikamentózní léčby. Nová terapie by měla přinést řadu výhod – méně vedlejších účinků, a tím zlepšení kvality života pacienta, nižší finanční náklady v dlouhodobém horizontu, efektivní potlačení odmítnutí transplantátu, a tím delší a lepší fungování transplantovaného orgánu.

Na zmíněné studii se podílí celkem 13 partnerů: 8 univerzit v Evropě a USA a 5 průmyslových podniků. Evropská unie podporuje výzkum téměř 11 miliony eur. Dalšími 4 miliony eur přispějí partneři projektu.

červenec 2011

Zdroj: bundesverband-niere.de

9. 9. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.