Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Zacvičte si Tai-chi

Zacvičte si Tai-chi

Tai-chi (přesněji Tai-chi Chuan) je několik set let staré čínské bojové umění, které kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a využíváním životní energie v těle. Původní význam Tai-chi jako  účinné sebeobrany se pomalu vytrácí a v dnešní  době  je na celém světě oblíbené především jako relaxační a zdravotní cvičení, které zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou kondici a pomáhá člověku pracovat s vnitřní energií. Je vynikající pohybovou aktivitou nejen pro mladé a zdatné jedince, ale i pro seniory či osoby s nejrůznějšími zdravotními hendikepy.

Tai-chi k boji i ke zdraví

Z historického hlediska je Tai-chi známé jako bojové umění a tradičně se také jako bojové umění vyučuje. Tai-či jako fyzické cvičení zakládá svou obranu popřípadě útok na účinku pák a svalové relaxace. Pracuje na principu jin a jang, což jsou protikladné síly (např. žena-muž) a je také silně ovlivněna taoismem. Hlavním rozdílem mezi Tai-chi a jinými bojovými uměními je, že Tai-chi postrádá principy klasických bojových umění a jeho hlavním cílem jsou zachování zdraví, sebeobrana a meditace.

V současnosti je možné cvičení Tai-chi praktikovat jako cvičení pro zdraví, relaxaci a udržování pružného a pevného těla nebo jako účinnou formu sebeobrany. Velmi důležitou roli hraje sled pohybů a jejich provedení. Do cvičení se zapojuje celé tělo, při pohybech jsou využity všechny svaly, šlachy i klouby.

Zdravotní přínosy

Tai-chi má nesporné příznivé zdravotní účinky. Pomalé, lehké a plynulé pohyby pozitivně ovlivňují činnost lymfatického a cévního systému, zlepšují srdeční a dechové funkce, podporují peristaltiku střev, mají příznivý vliv na kloubní a svalový systém, ale také poskytují psychický odpočinek a zklidnění. Cvičení je často doporučováno při onemocnění pohybového ústrojí, páteře, kardiovaskulárních chorob, při vysokém krevním tlaku nebo při artritidě.

Pravidelné cvičení upravuje a normalizuje pochody v těle, v důsledku čehož je člověk schopen mnohem efektivněji využívat svou energii.

Zdroje:
tai-chi.cz
taocentrum.cz
tai-ci.org

6. 1. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Henry (8. 4. 2012 — 14:45)

Tai chi v Praze je možnost u skvělých instruktorů, adresa je http://www.taichiresort.cz/.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.