Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Zdatnost ve středním věku snižuje riziko chronického onemocnění ledvin

Zdatnost ve středním věku snižuje riziko chronického onemocnění ledvin

Vědci došli k závěru, že vyšší zdatnost ve středním věku může předpovídat nižší riziko chronického onemocnění ledvin o desítky let později, a to i u rizikových populací, jako jsou např. diabetici.

Zkoumána kardiovaskulární zdatnost

V rámci dlouhodobé studie provedené v americkém Dallasu byla shromážděna data téměř 18 tisíc osob sledovaných od roku 1971 do roku 2009. Za celou dobu trvání studie bylo objeveno přibližně 2 tisíce případů chronického onemocnění ledvin. Výzkum se zaměřil na tzv. kardiorespirační zdatnost, která představuje výkonnost kardiovaskulárního a dýchacího systému a je zásadní pro celkovou fyzickou zdatnost jedince.

Čím zdatnější, tím nižší riziko onemocnění ledvin

Ve srovnání s jedinci, kteří vykazovali nízkou míru kardiorespirační zdatnosti, měly středně zdatné osoby o 24 % nižší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin, a ty s vysokou zdatností dokonce o 34 %. Riziko chronického onemocnění ledvin se v pozdějším věku se vzrůstající zdatností snižovalo dokonce i u diabetiků. Ve skupině s nejnižší zdatností se také častěji než u skupiny se střední a vysokou kardiorespirační zdatností objevila hypertenze a hyperlipidemie.

Cvičení je základem prevence

Uvedené výsledky tak podporují význam zvyšování a udržování kondice pravidelnou fyzickou aktivitou pro prevenci vzniku chronického onemocnění ledvin.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/…icle/501567/ www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261408

15. 7. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.