Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Zdravý životní styl prodlužuje život na dialýze

Zdravý životní styl prodlužuje život na dialýze

Zdravý životní styl je obecně spojen s nižším rizikem předčasného úmrtí, ale jen málo je známo o takových souvislostech u osob s chronickým onemocněním ledvin, kteří mají vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění a úmrtí na choroby srdce. Výzkumy však již ukazují, že některé faktory životního stylu, jako vyhýbání se kouření, dodržování přiměřené tělesné hmotnosti a pravidelné fyzické aktivity mohou pomoci prodloužit život osob s chronickým onemocněním ledvin.

Životní styl a úmrtnost

Američtí vědci hodnotili u 2288 pacientů s chronickým onemocněním ledvin vliv čtyř faktorů životního stylu na úmrtnost. Jednalo se o stravu, fyzickou aktivitu, BMI − body mass index − a kouření. Účastníci studie byli sledováni průměrně 13 let, v průběhu této doby došlo k 1319 úmrtím. Bylo zjištěno, že:

  • Ve srovnání s jedinci s nejnižším skóre zdravého životního stylu měly osoby s nejvyšším skóre (nekuřáci, zdravě se stravující a pravidelně sportující, s BMI nad 22) o 53 % menší pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny.
  • Jedinci s příliš nízkým BMI v rozmezí 18,5 až 22 měli o 30 % vyšší úmrtnost ve srovnání s těmi, jejichž BMI se pohybovalo mezi 22 až 25. (Normální BMI je 18,5−24,9).
  • Úmrtnost těch, co nikdy nekouřili, ve srovnání se současnými kuřáky byla nižší o 46 %.
  • O 20 % sníženou úmrtnost měli ti, kteří se pravidelně věnovali fyzické aktivitě ve srovnání s těmi, kteří necvičili vůbec.
  • Strava nebyla významně spojena s úmrtností.

Hlavně nekouřit

Z výsledků šetření vyplývá, že největší vliv na snížení mortality mělo nekuřáctví. Toto zjištění podle autorů výrazně posiluje význam odvykání kouření u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Autoři studie také doporučují zaměřit se u těchto nemocných na pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování zdravé hmotnosti a obecně zvýšit jejich zájem o zdravý životní styl. Přesto bude třeba dalšího výzkumu k potvrzení výsledků a zjištění optimální stravy a optimálního BMI pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: http://www.newswise.com/…view/600368/?…

20. 5. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.