Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Život s onemocněním ledvin z pohledu pacientů

Život s onemocněním ledvin z pohledu pacientů

Nizozemská studie věnuje pozornost pacientům s chronickým onemocněním ledvin, a to středně těžkého až těžkého stupně, jejichž glomerulární filtrace se pohybuje v rozmezí 20 až 45 ml/min/1,73 m2. Snaží se zmapovat hlavní problémy, které nemoc přináší právě této skupině pacientů, a ověřit skutečnost, že zdravotní potíže se objevují u nemocných již v průběhu choroby, a ne až s glomerulární filtrací nižší než 20 či 30 ml/min/1,73 m2.

Onemocnění ledvin postihuje mnoho aspektů života

Celkem se výzkumu zúčastnilo 41 pacientů. Potíže, které pacientům způsobuje chronické onemocnění ledvin, byly rozděleny na fyzické, sociální, společenské a psychické a ty, které souvisejí se zdravotní péčí. Nemocní se potýkají zejména s následujícími problémy:

  • únava
  • snaha o uznání svých zdravotních potíží / nedostatečná pozornost věnovaná jejich stížnostem na zdravotní potíže, které vedou k přehánění a zatajování
  • pracovní problémy
  • přání mít nemoc pod kontrolou, avšak bez dostatečné podpory okolí (zdravotníci). Pacienti obecně cítí, že zdravotníci neberou vážně jejich obtíže a problémy.

Potíže pacientů zůstávají nerozpoznány

Publikované výsledky tak nabízí nový pohled na rozrůstající se skupinu pacientů se středně těžkým až těžkým chronickým onemocnění ledvin a odhaluje jejich možné potíže, které často v běžné praxi zůstávají nerozpoznány.

Zdroj: http://bmcnephrol.biomedcentral.com/…2-016-0263-1

28. 6. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.