Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Ztráta funkce ledvin souvisí s tělesnou aktivitou

Ztráta funkce ledvin souvisí s tělesnou aktivitou

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin, kteří vykonávají intenzivnější fyzickou aktivitu, vykazují pomalejší pokles glomerulární filtrace. Nový výzkum prokázal, že i malé množství pohybové aktivity, jako je např. chůze 60 minut týdně, může zpomalit rychlost progrese onemocnění ledvin. Fyzická nečinnost se tak jeví jako jeden z mála rizikových faktorů postupného zhoršování choroby ledvin, který je možné aktivně ovlivnit.

Pohyb zpomaluje ztrátu renální funkce

  • Studie se zúčastnilo 256 pacientů s chronickým onemocněním ledvin, kteří byli schopni vykonávat pravidelnou fyzickou aktivitu.
  • Pacienti byli sledováni průměrně 3,7 roku.
  • Průměrná výchozí hodnota odhadované glomerulární filtrace poklesla za rok o 7,6 %.
  • Pacienti, kteří uváděli, že byli fyzicky aktivní po dobu delší než 150 minut za týden, vykazovali nejnižší míru ztráty glomerulární filtrace, s ročním snížením o 6,2 % ročně.
  • Neaktivním pacientům bez jakékoliv fyzické aktivity poklesla glomerulární filtrace o 9,6 % ročně.

Více cvičení − pomalejší zhoršování nemoci

Obecně lze říct, že glomerulární filtrace klesala o 0,5 % pomaleji s každou další přidanou hodinou cvičení týdně. Podobné výsledky byly zaznamenány i při analýze, do níž byli zahrnuti pouze účastníci bez kardiovaskulárního onemocnění nebo diabetu a pouze účastníci se středním/vysokou fyzickou zátěží. Fyzická aktivita nebyla spojena s výskytem konečného stadia onemocnění ledvin.

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/…icle/326137/

20. 1. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.