Spánek dialyzovaných

Dostatečný odpočinek a spánek jsou i pro zdravé jedince nezbytnou podmínkou lidského zdraví, protože chrání tělo před přetížením a poškozením. Obnovuje nejen síly fyzické, ale i duševní. Naopak spánkový deficit způsobuje rychlou únavnost a snižuje odolnost organismu. Člověk často pociťuje deprese, podrážděnost či nervozitu.

Jednou z příčin nespavosti či nekvalitního spánku jsou mimo jiné i zdravotní obtíže, stres a špatný psychický stav. Nespavost proto může potkat i dialyzované pacienty, zejména na počátku léčby, kdy je pro pacienta celá životní situace úplně nová. Důležitým faktorem je i to, jaký typ dialýzy pacient podstupuje.

hemodialýzy může být zpočátku pacientův spánek rušen obavou o končetinu s vytvořenou AV spojkou. Každý pacient je totiž poučen, čemu se na končetině s upraveným cévním řečištěm vyhnout, a jedním z pokynů je také nespat s končetinou založenou pod hlavou či tělem. Byť může pacient mít zprvu obavy, zda se takto spát naučí, poloha při spaní není nic jiného než návyk a přizpůsobení se nové životní situaci.

S podobnými obavami se můžeme setkat i u pacientů s břišním katetrem pro peritoneální dialýzu. I oni časem přestanou mít obavy z uskřinutí nebo zatržení katetru během spánku. U APD je tato možnost ošetřena alarmem, který při přilehnutí přípojné hadičky donutí pacienta jen v polospánku změnit polohu. Obvykle bývají dokonce sami pacienti překvapeni, jak rychle se naučili spát ve vhodné poloze.