Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Celosvětové riziko chronického onemocnění ledvin

Celosvětové riziko chronického onemocnění ledvin

Nefrologové poukazují na alarmující skutečnost, že výskyt chronického onemocnění ledvin je celosvětově na vzestupu. Zatímco v Evropě, USA nebo Austrálii je nejčastější příčinou této choroby diabetes. V některých asijských zemích je velká část selhání ledvin spojena s bylinnými toxiny, které jsou součástí přípravků tradiční medicíny. Jejich užívání je však rozšířeno i v jiných částech světa.

Nebezpečná kyselina aristolochová

Epidemiologická data z Taiwanu a Číny ukazují souvislost mezi užíváním bylin obsahujících kyselinu aristolochovou a chronickým onemocněním ledvin. Kyselina aristolochová je vysoce nebezpečná látka s nefrotoxickými a karcinogenními účinky, která může vyvolat závažné poškození ledvin vedoucí až k jejich selhání, či způsobit rakovinu močových cest.

Uvedená sloučenina je také součástí prostředků na podporu hubnutí. První případ, který upozornil na souvislost mezi těmito přípravky a poškozením ledvin, byl popsán v roce 1993 v Belgii. Pacientkám byla v rámci hubnoucí kúry podávána bylina, později identifikovaná jako Aristolochia fangchi, obsahující zmíněnou kyselinu.

Také další bylinné doplňky užívané v Asii a Africe jsou podezřelé z toho, že jsou příčinou mnoha chronických případů onemocnění ledvin.

Celosvětové riziko

Vědci dále upozorňují, že chronické onemocnění ledvin je stále častější příčinou úmrtí po celém světě. V roce 1990 zaujímalo v žebříčku nejčastějších příčin úmrtí 27. místo, v roce 2010 se vyšplhalo až na 18. pozici.

Celkový výskyt choroby v populaci je ve většině zemí vyšší než 10 % a u některých vysoce rizikových podskupin dokonce vyšší než 50 %. Výskyt onemocnění také roste se zvyšujícím se věkem. Nefrologové uvádějí, že chorobou trpí 20 % lidí starších 60 let a 35 % osob starších 70 let. Připomínají však také, že ve věkovém rozmezí 20–39 let má chronické onemocnění ledvin jeden člověk z 25. Nejčastěji se chronické onemocnění ledvin vyskytuje u pacientů s diabetem a kardiovaskulárními chorobami, až u 50 % a více.

Zdroj: http://www.medpagetoday.com/…abetes/39496

15. 7. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.