Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Fosforová pyramida

Fosforová pyramida

Omezený příjem fosforu v potravě je důležitým dietním opatřením jak v časných stadiích chronického onemocnění ledvin, tak v celém průběhu choroby až po dialyzační léčbu. Praktické dodržování diety se sníženým příjmem fosforu je však pro pacienta náročné a neobejde se bez důkladné edukace. Italští vědci navrhli zajímavou vizuální pomůcku, která může pacientům jejich úkol ulehčit.

Rozdělení podle obsahu fosforu

Jedná se o obdobu potravinové pyramidy, v níž jsou jednotlivé potraviny uspořádány podle obsahu fosforu, jeho biologické dostupnosti a stupně jejich průmyslového zpracování. Rozdělení potravin do různých pater pyramidy by mělo umožnit snadnou volbu vhodných potravin bez nutnosti pamatovat si obsah fosforu u každé jednotlivé položky.

Jednotlivá patra pyramidy

  • Základna pyramidy – obsahuje potraviny s velmi nízkým obsahem fosforu (tj. cukr, rostlinné oleje, margaríny a speciální potraviny bez obsahu bílkovin) nebo s těžce biologicky dostupným fosforem (tj. ovoce a zelenina). Zahrnuje také vaječný bílek, jehož bílkoviny mají poměrně nízký obsah fosforu, navíc neobsahuje cholesterol a je zdrojem bílkovin s vysokou biologickou hodnotou, což z něj činí výhodnou potravinu zejména pro dialyzované pacienty. Přesto ani příjem některých z těchto potravin by neměl být neomezený. Diabetici by se měli vyhnout cukru a vyšší spotřebě ovoce; lidé s nadváhou by měli omezit cukr, olivový olej, rostlinné tuky a máslo; dialyzovaní pacienti by měli snížit spotřebu ovoce a zeleniny kvůli nadměrnému příjmu draslíku. Potraviny bez obsahu proteinů jsou určeny pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin a ne pro dialyzované.
  • Druhé patro – zahrnuje především rostlinné potraviny, které jsou sice bohatší na fosfor, ale hlavně v podobě fytátů, jež se ve střevech hůře absorbují. Patří sem obiloviny (bílý chléb, těstoviny, rýže, kukuřičné vločky) nebo luštěniny (hrách, fazole, sója). Doporučený příjem činí 2 až 3 porce denně.
  • Třetí patro – potraviny živočišného původu – většina druhů mas (hovězí, vepřové, králičí, drůbeží), šunka a ryby, jako je pstruh, tuňák, treska nebo hejk, které mají relativně nízký obsah fosforu v bílkovině. Zvláštní upozornění se týká ryb z chovných farem, které jsou obvykle krmeny moukou a produkty s vysokým obsahem biologicky dostupného fosforu na podporu rychlého růstu, což má za následek výrazné zvýšení obsahu fosforu v jedlých částech. Patří sem také mléko a jogurt, které mají vysoký obsah fosforu, ale doporučovaná jedna porce denně nezpůsobí překročení doporučeného množství příjmu fosforu.
  • Čtvrté patro – potraviny s vyšším obsahem fosforu v bílkovině. Patří sem krůtí maso, uzeniny, vnitřnosti (játra, mozek), krevety, losos a měkké přírodní sýry. Doporučený příjem je jedna porce týdně.
  • Páté patro – potraviny s vysokým obsahem fosforu, jako jsou ořechy, žloutek a tvrdé zrající sýry. Doporučuje se omezit na maximálně 2 až 3 porce měsíčně.
  • Vrchol pyramidy – potraviny s aditivy obsahujícími fosfor (kolové nápoje, zpracované masné výrobky, tavené sýry), kterým by se měli pacienti vyhýbat a konzumovat je co možná nejméně.

Zdroj: http://www.biomedcentral.com/1471-2369/16/9

21. 5. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Vladimíra Hradilová (28. 12. 2017 — 10:00)

Dobrý den, u mého psa ktery se uz pres rok leci na selhávání srdce se pridruzili potize se selháváním ledvin. dívám se na pyramidu a mam dotaz, zda jde se rídit tou pyramidou i v pripade zvirat? podle meho laickeho usudku ano, jen bych rada vedela nazor i od jinych.

Kristýna (2. 11. 2018 — 10:59)

Taky jsem si to našla přesně ze stejného důvodu, jako vy. A podle mě ano :) Teda alespoň já se tím, v rámci léčby mého psa, budu řídit !

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.