Fosfor – základ života

Lidé s nemocemi ledvin nebo na dialýze musí dodržovat dietu s omezeným příjmem fosforu. Přesto však platí, že tento prvek je ve svých sloučeninách přítomen ve všech našich tkáních a buňkách, kde zajišťuje základní procesy nezbytné pro život každého organismu.

Není ohně bez fosforu

Fosfor (chemická značka P) je nekovový chemický prvek, poměrně hojně se vyskytující v "zemské kůře":http://cs.wikipedia.org/wiki/Zemská_kůra, který má zároveň důležitou roli i ve stavbě "živých organizmů":http://cs.wikipedia.org/wiki/Život. V přírodě se vyskytuje pouze ve formě svých sloučenin, z některých z nich se také získává čistý fosfor, který existuje dokonce v několika formách. Asi nejznámější je tzv. červený fosfor, který slouží k výrobě zápalek a pyrotechniky nebo prudce jedovatý bílý fosfor používaný k hubení hlodavců nebo výrobě zápalných bomb. Červený fosfor na škrtací ploše krabičky od zápalek se účinkem tepla vznikajícího třením hlavičky zápalky přemění na bílý fosfor a samovznítivé páry bílého fosforu pak zapálí hořlavou směs na hlavičce zápalky.

Fosfor v organismu

Fosfor se společně s vápníkem podílí rozhodující měrou na stavbě kostí a zubů. Až 80 % tělesného fosforu je uloženo v kostech a zubech. Fosfor se také účastní v organismu všech životně důležitých procesů, je součástí nukleových kyselin – sloučenin nesoucích genetickou informaci organismu, sloučeniny ATP, která dodává energii všem buňkám v těle, je složkou buněčných membrán, přispívá k přenosu nervových vzruchů, účastní se přeměny všech základních živin (bílkovin, sacharidů a tuků) atd.

Proč fosfor škodí nemocným ledvinám?

Nedostatečná funkce ledvin s sebou přináší sníženou schopnost vylučovat fosfor, který se pak v těle hromadí. Také při dialýze se fosfor z těla špatně odstraňuje. Přílišné množství fosforu v těle škodí kostem (snižuje se jejich pevnost), přispívá ke vzniku kalcifikací v tkáních (fosfor se sráží spolu s vápníkem v místech, kde nemá, např. kolem kloubů, v tepnách). Proto musí pacienti dodržovat dietu s omezeným příjmem fosforu. Z jídelníčku by měly zmizet potraviny bohaté na fosfor, např. tavené sýry a mléčné výrobky, oříšky, kakao, pivo, kola nebo luštěniny. Pacientům také pomáhají tzv. vazače fosfátů, což jsou léky, které zabraňují vstřebávání fosforu z potravy.

Zdroje:
"doplnky.vitalion.cz":http://doplnky.vitalion.cz
"ledvinyprogres.cz":http://www.ledvinyprogres.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme