Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Intenzivní léčba diabetu znamená dlouhodobý přínos pro ledviny

Intenzivní léčba diabetu znamená dlouhodobý přínos pro ledviny

Z výzkumu australských vědců vyplývá, že pacienti s diabetem 2. typu podstupující intenzivní léčbu pro kontrolu glykémie měli menší pravděpodobnost rozvoje konečného stadia onemocnění ledvin než pacienti se standardní terapií diabetu 2. typu.

5 let intenzivní léčby hyperglykémie

Diabetes patří k nejčastějším příčinám selhání ledvin. Zájem lékařů se proto soustředí i na dopad intenzivní kontroly glykémie na prevenci vzniku konečného stadia chronického onemocnění ledvin. Uvedená studie posuzovala zdravotní stav ledvin u téměř 8 500 pacientů s diabetem 2. typu. Po dobu 5 let jedna část pacientů podstoupila intenzivní léčbu hyperglykémie, druhá část nemocných byla léčena standardní terapií. Poté všichni pacienti přešli na standardní léčbu a byli sledování po dobu dalších přibližně 5 let.

Intenzivní kompenzace diabetu měla dlouhodobý přínos

Analýza celkových výsledků se zaměřila na to, jak intenzivní kontrola glykémie u pacientů s diabetem s odlišnou výchozí funkcí ledvin ovlivnila riziko vzniku konečného stadia onemocnění ledvin, kardiovaskulárních příhod a úmrtí. Z výsledků studie vyplývá, že u pacientů s intenzivní kompenzací diabetu bylo méně pravděpodobné, že dojde k rozvoji selhání ledvin než u pacientů se standardní léčbou, a tento přínos přetrvával i následném období sledování.

Intenzivní terapie je přínosná zejména při zachovalé funkci ledvin

Intenzivní kontrola glykémie tak byla spojena se snížením dlouhodobého rizika selhání ledvin, a to bez známek jakéhokoliv zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárních příhod a smrti. Tyto přínosy se výrazněji projevily u pacientů s počáteční zachovanou funkcí ledvin a dobře regulovaným krevním tlakem. Studie tak naznačuje, že období intenzivní léčby hyperglykémie chrání diabetiky 2. typu před rozvojem konečného selhání ledvin dlouhodobě.

Zdroje: http://care.diabetesjournals.org/…322.abstract www.medscape.com/…ticle/861460

9. 6. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.