Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Jak se chránit před infekcí po transplantaci?

Jak se chránit před infekcí po transplantaci?

Nedílnou součástí posttransplantační léčby jsou imunosupresivní léky, které sice mají potlačit vaší přirozenou imunitu a zabránit tak odmítnutí transplantovaného orgánu, avšak snížením obranyschopnosti organismu se zároveň zvyšuje riziko infekce. Chraňte se pře infekcí dodržováním několika jednoduchých zásad.

Základní pravidla ochrany před infekcí

  • Často si umývejte ruce mýdlem a vodou, abyste odstranili přítomné bakterie a viry, nedotýkejte rukama obličeje a úst. Umyjte si ruce pokaždé, když přijde z venku, než začnete připravovat jídlo, než začnete jíst, po práci s jakýmikoliv písemnostmi, po použití toalety.
  • Při kašli nebo kýchání použijte papírový kapesník, zahoďte ho do koše bezprostředně po použití a umyjte si ruce.
  • Vyhněte se kontaktu s někým, o kom víte, že je nachlazený, má chřipku nebo trpí jiným infekčním onemocněním. Vysvětlete svým přátelům svoji situaci a požádejte je, aby odložili návštěvu, pokud jsou nemocní.
  • Raději se sprchujte místo koupání a dbejte na pečlivou osobní hygienu.
  • Dodržujte vyváženou dietu. Před a po manipulaci s potravinami si vždy umyjte ruce. Můžete použít i malé množství mýdla při čištění ovoce a zeleniny. Vyhněte se konzumaci syrových vajec a masa. Udržujte horká jídla horká a studená jídla studená. Nejezte potraviny, u nichž si máte pochybnosti o jejich čerstvosti.
  • Vzhledem ke zvýšenému riziku infekce se nedoporučuje chovat domácí zvířata. Pokud však máte domácí zvíře, nesmíte se dostat do kontaktu s jeho výkaly. Při uklízení zbytků z misek nebo odpadků z klecí noste vždy gumové rukavice nebo někoho požádejte, aby tuto činnost dělal za vás. Po manipulaci s domácími mazlíčky si vždy umyjte ruce, zejména před jídlem.
  • V prvním roce po transplantaci se nedoporučuje provádět jakékoliv práce na zahradě. Později noste při zahradničení vždy rukavice a důkladně si umyjte ruce po dokončení práce. Snažte se vyhnout činnostem, jako je sázení nebo hrabání listí.
  • Dbejte na čistotu domácnosti, důkladně umývejte koupelnu a kuchyň, zejména ledničku. Není nutné používat speciální dezinfekční činidla, postačí běžné čisticí prostředky. Pravidelně vyměňujte ložní prádlo.

Zdroje:
http://www.columbiasurgery.org
http://www.transplantace.eu

29. 9. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.