Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Kdy je možné vynechat standardní léčbu

Kdy je možné vynechat standardní léčbu

Podle nejnovější studie mají pacienti trpící IgA neuropatií, avšak s normální funkcí ledvin a jen nepatrným abnormálním nálezem v moči v době diagnózy, výbornou dlouhodobou prognózu a nepotřebují žádnou speciální léčbu. Tato zjištění jsou v kontrastu s předchozími výsledky menších studií a naznačují, že pacienti by se mohli vyhnout potenciálně toxickým imunosupresivním lékům, které jsou často k léčbě této nemoci předepisovány.

IgA nefropatie a dlouhodobá prognóza

Při IgA nefropatii dochází k ukládání protilátky imunoglobulinu A (IgA) v ledvinách. Důsledkem je poškozování glomerulů a vznik zánětu, což může v některých případech vést až k selhání ledvin. Nejčastější bývá nález krve a bílkovin v moči. Někteří pacienti s IgA nefropatií však mají normální funkci ledvin a jen mírně patologický nález v moči v době stanovení diagnózy. Dlouhodobá prognóza těchto pacientů byla prozatím nejasná.

Povzbudivé výsledky

Španělský vědecký tým analyzoval údaje 141 pacientů bílé rasy s prokázanou IgA nefropatií, kteří měli normální funkci ledvin, málo nebo žádné bílkoviny v moči a kteří k léčbě choroby neužívali imunosupresiv­ní léky.

  • Po 10, 15, a 20 letech od zahájení šetření bylo u 96,7 %, 91,9 %, a 91,9 % pacientů zaznamenán menší než 50% nárůst hladiny kreatininu v krvi (rostoucí hladina kreatininu indikuje klesající funkci ledvin). U žádného z pacientů se nevyvinulo selhání ledvin.
  • Ke klinické remisi (vymizení potíží pacienta) došlo u 53 (37,5 %) pacientů v průměru po čtyřech letech.
  • 41 (29,1 %) pacientů bylo bez nálezu bílkovin v moči.
  • Na začátku studie mělo 23 (16,3 %) pacientů vysoký krevní tlak, na konci sledování pak 30 (21,3%) pacientů.
  • 59 (41,8 %) pacientů bylo léčeno léky, které snižují vysoký krevní tlak a proteinurii.

Autoři studie se na základě výsledků domnívají, že dlouhodobá prognóza těchto pacientů je vynikající a že nevyžaduje žádnou speciální léčbu, kromě léků na snížení krevního tlaku a proteinurie.

Zdroj: renalbusiness.com

6. 12. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.