IgA nefropatie

IgA nefropatie neboli tzv. Bergerova choroba  je nejčastějším typem glomerulonefritidy - zánětu ledvin, který postihuje především glomeruly (klubíčka cév, ve kterých se filtruje krev). V důsledku poruchy v imunitním systému dochází k ukládání protilátky imunoglobulinu A (IgA) v ledvinách, což způsobí zánětlivou reakci. Vyskytuje se nejčastěji v mladším a středním věku. Výrazně častěji jsou postiženi muži. U přibližně 25–30 % případů se onemocnění postupně vyvíjí až do chronického selhání ledvin s nutností dialyzační léčby, případně transplantace.

Jak se projevuje?

Existují dvě hlavní formy choroby. Dramatičtější je náhlý vznik makroskopické hematurie (viditelný nález krve v moči), často doprovázené bolestí v oblasti beder. Velmi znepokojivým příznakem je tedy moč jasně červené barvy. Současně se mohou objevit bolesti v krku nebo méně často jiné akutní slizniční infekce. Tato forma onemocnění se nejčastěji objevuje u mladých mužů a má obvykle příznivý výsledek.

Záludnější a o to závažnější klinický obraz nastává, pokud jsou abnormální nález v moči nebo porucha funkce ledvin zjištěny až při běžné zdravotní prohlídce. Při vyšetření moči se objeví mikroskopická hematurie (přítomnost krve v moči, kterou lze prokázat pouze mikroskopicky) s mírnou proteinurií (nálezem bílkovin v moči). Tato forma IgA nefropatie je častěji diagnostikována u dospělých středního věku a má horší prognózu.

Prognóza

U 20-30 % pacientů s IgA nefropatií lze během 10-20 let od určení diagnózy očekávat dosažení konečného stadia selhání ledvin vyžadujícího dialýzu nebo transplantaci ledvin. Dalších 30-50 % nadále trpí glomerulonefritidou. U zbytku nemocných pak příznaky vymizí a mohou se těšit z příznivé prognózy.

Na základě mnohých studií se ukazuje, že k rizikovým faktorům určujícím nepříznivou prognózu této choroby patří zejména vysoký krevní tlak, bílkovina v moči (> 1g/denně) a snížená funkce ledvin při diagnóze.

Léčba

Při nízkých ztrátách bílkovin, pouze mikroskopickém nálezu krve v moči, a pokud je zachována normální funkce ledvin a normální krevní tlak, je pacient pouze pravidelně sledován v nefrologické ambulanci. Důležitá je pečlivá kontrola krevního tlaku. Vysoký krevní tlak musí být bezpodmínečně léčen, neboť zvyšuje riziko poruchy funkce ledvin a urychluje její progresi. Při závažnějších symptomech jako jsou vysoké ztráty bílkovin močí nebo snížená funkce ledvin je nezbytná terapie ke zpomalení tohoto trendu a oddálení nutnosti náhrady funkce ledvin. Léčba se zaměřuje především na snížení imunitní a zánětlivé odpovědi v gromelurech.

Zdroje:
"nadaceledviny.cz":http://www.nadaceledviny.cz
"anamneza.cz":http://www.anamneza.cz
"igan-world.org":http://www.igan-world.org

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme