Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Nebezpečí podvýživy a onemocnění ledvin

Nebezpečí podvýživy a onemocnění ledvin

Podvýživa neboli malnutrice bývá obecně důsledkem nedostatečného příjmu živin, zvýšené potřeby živin, narušení vstřebávání nebo využití živin v těle či nadměrné ztráty živin. Podvýživa u chronického onemocnění ledvin bývá často způsobena sníženou chutí k jídlu, problémy s trávením nebo potížemi se žvýkáním a polykáním. Může mít závažné důsledky od chudokrevnosti, horší obranyschopnosti těla až po rychlejší rozvoj aterosklerózy či dokonce vyšší riziko úmrtí.

Podvýživa spojená s onemocněním

Obecně se podvýživa spojená s onemocněním může vyskytnout nejen u pacientů s podváhou, ale i s nadváhou nebo obezitou. Onemocnění v těle vyvolává tzv. zánětlivou reakci, která způsobuje zvýšené nároky metabolismu, může ovlivnit chuť k jídlu, způsobuje problémy trávicího traktu nebo vede k potížím se žvýkáním a polykáním. Tyto problémy mohou vést ke snížení příjmu živin, podvýživě a následnému narušení funkce imunitního systému. Výsledkem je zvýšení rizika vzniku dalšího onemocnění a infekce. Pacienti nemají dostatek živin, aby dokázali zvládat současné onemocnění, což vede ke vzniku komplikací.

Chronické onemocnění ledvin a podvýživa

Podvýživa je také častou komplikací u pacientů s chronickým onemocněním ledvin a významně ovlivňuje jejich dlouhodobou prognózu. Navíc pacienti na dialýze mají zvýšené nároky na příjem energie a bílkovin, aby nahradili ztráty vznikající během dialyzační léčby. Pokud pacienti nepřijímají dostatečné množství kalorií a bílkovin, tělo využívá jako zdroj bílkovin vlastní svalovou hmotu. Výsledkem je ztráta svalové hmoty a úbytek hmotnosti a omezení schopnosti těla bojovat s nemocí. Navíc tento stav může ovlivnit mobilitu a nezávislost pacienta. Ledviny šetřící dieta by proto měla mít dostatečnou energetickou hodnotu a pacient by měl jíst tak, aby pokud možno zachoval správnou hmotnost.

Zdroj: http://blogs.davita.com/…ney-disease/

15. 1. 2019 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:30)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.