Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nedostatek spánku může uškodit podobně jako nezdravá strava

Nedostatek spánku může uškodit podobně jako nezdravá strava

Preklinické testy na psech odhalily, že jedna noc s nedostatečným spánkem může narušit citlivost k inzulinu v podobné míře jako šest měsíců stravy s vysokým obsahem tuku. Nový výzkum vědců z Lékařského centra Cedars-Sinai v Kalifornii tak naznačuje, jak důležitý vliv má kvalitní noční spánek na zdraví.

Snížená citlivost k inzulínu může vést až k diabetu

Pokud se u jedince projeví snížená citlivost k inzulínu, tzv. rezistence na inzulín, tělo zpočátku kompenzuje tuto poruchu vyšší produkcí inzulínu pro udržení stabilní hladiny glukózy v krvi. To může nakonec vést až k diabetu typu 2, onemocnění, při kterém dochází k významnému narušení účinku inzulínu v metabolismu glukózy a jejímu hromadění v krvi.

Spánková deprivace měla podobné účinky jako tučná strava

8 psů bylo v rámci výzkumu 6 měsíců krmeno stravou s vysokým obsahem tuku způsobující obezitu. Před zmíněným krmným režimem byl u psů proveden test glukózové tolerance pro měření citlivosti na inzulín. Jedna skupina psů byla testována po jedné noci s nedostatkem spánku a druhá skupina psů po normálně prospané noci. Po šesti měsících vykrmování byli psi znovu testováni.

Před podáváním stravy s vysokým obsahem tuku znamenala jedna noc spánkové deprivace snížení citlivosti k inzulínu o 33 %; podobný pokles byl poté způsoben také samotnou stravou s vysokým obsahem tuků (21 %). Jakmile měli psi narušenou citlivost na inzulín z tučné stravy, jedna noc beze spánku citlivost na inzulín již dále nezhoršila.

Dostatek spánku má významný vliv na zdraví

Výsledky výzkumu naznačují, že v prevenci inzulínové rezistence a potažmo diabetu II. typu může kromě zdravé stravy a pohybu hrát roli i dostatek spánku. I přes to, že se jedná o malý preklinický pokus, jde bezpochyby o zajímavé výzkumné téma. Budoucí studie by se proto mohly zaměřit na mechanismy, které ovlivňují interakce mezi spánkem a stravou a jejich vztahem k citlivosti na inzulín. Bude také důležité určit, zda se citlivost na inzulín zlepší po zotavení ze spánkové deprivace.

Zdroj: www.obesity.org/…igh-fat-diet

30. 12. 2015 | Redakce | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.