Zdravý životní styl

Porozumějte svému spánku

Přejete si lépe a kvalitněji spát? Mnoho lidí má někdy, nebo naopak často, problém usnout nebo spát celou noc. Inspirujte se tipy, které vám mohou pomoci zlepšit spánek. Dozvíte se, co tvoří základ spánkové hygieny nebo jaké jsou možnosti vyšetření ve spánkové laboratoři.

Podle výzkumných studií je doporučená průměrná délka spánku pro zdravé dospělé osoby ve věku 18–64 let sedm až devět hodin a pro osoby starší 65 let sedm až osm hodin. Pro mnoho lidí je to však jen vzdálený cíl. Odpočinek je základní lidskou potřebou, a proto dlouhodobé poruchy spánku představují problém, který se projevu jak na psychice, tak na fyzickém těle.

Spánková hygiena pod kontrolou

Zejména dialyzovaní pacienti mohou trpět poruchami spánku způsobenými problémy s ledvinami. Kromě běžných příčin, jako je stres, nepravidelná doba spánku, nedostatek pohybu a stravovací návyky, jsou nejčastějšími poruchami spánku nespavost (potíže s usínáním, neklidný spánek nebo časté probouzení), výrazná denní ospalost, spánková apnoe, syndrom neklidných nohou a také opakovaná porucha hybnosti končetin.

Negativní vliv na spánek mohou mít také úzkosti a obavy z nemoci nebo narušený spánkový cyklus a bdění, které jsou výsledkem denní či noční doby, ve kterou je prováděna dialýza.

Pociťujete-li výše zmíněné poruchy spánku, neváhejte si o problému promluvit se svým lékařem nebo zdravotní sestrou přímo na dialyzačním středisku.

Pokud během dialýzy často usínáte, může to být jeden z důvodů, proč si v noci nemůžete pořádně odpočinout. Měli byste se také snažit řešit problémy a starosti během dne, se kterými se můžete potýkat, abyste večer mohli lépe vypnout. 

O spánkové laboratoři

Pokud řešíte problémy se spánkem již delší dobu nebo pokud si během spánku nedokážete dostatečně odpočinout, doporučujeme vést si spánkový deník. Můžete také zvážit vyšetření ve spánkové laboratoři. Laboratoř může provést tzv. polysomnografii, při níž se měří mozkové vlny, tepová frekvence, pohyby očí, svalová aktivita a nasycení krve kyslíkem, aby se zjistilo, v jaké fázi spánku se poruchy vyskytují a co se s tím dá dělat.

U spánkové apnoe je jednou z preferovaných možností léčby terapie CPAP, při níž se k udržování nepřetržitého pozitivního tlaku v dýchacích cestách používá maska. Odborné studie ukazují možnost zlepšení či snížení spánkové apnoe pomocí noční hemodialýzy.

Pozor na železo

Nedostatek železa je jedním z faktorů, které mohou být zodpovědné za vznik syndromu neklidných nohou. Léčba anémie a užívání železa proto mohou být jednou z možností, jak situaci řešit. Kromě toho existují i další možnosti medikamentózní léčby, které vám může doporučit lékař.

V případě chronické nespavosti je doporučovanou léčbou kognitivně-behaviorální terapie. Ta spočívá ve snaze změnit chování, které nespavost podporuje. Naopak dlouhodobé a nepřetržité užívání léků s uspávacími účinky se nedoporučuje.

Pokud vás problémy se spánkem dlouhodobě trápí, poraďte se se zdravotníky na dialyzačním středisku nebo se specialistou na spánkovou medicínu.

Základní tipy, které mohou pomoci při problémech s usínáním a samotným spánkem

  1. Vždy choďte spát ve stejnou dobu.
  2. Před spánkem se vyhněte konzumaci jídla, kávy a černého čaje.
  3. Odstraňte ze své ložnice televizní a jiná digitální média. Dbejte na to, aby byla místnost tmavá a dobře větraná.
  4. Do postele se ukládejte ideálně až krátce před spaním.
  5. Inspirujte se relaxačními rituály, jako je autogenní trénink nebo progresivní svalová relaxace, a provádějte je těsně před spaním.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme