Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nezdravé jídlo zvyšuje hladinu cukru v krvi podobně jako diabetes

Nezdravé jídlo zvyšuje hladinu cukru v krvi podobně jako diabetes

Britská studie odhalila, že nezdravá strava může zvyšovat hladinu glukózy v krvi podobně jako diabetes 2. typu a působit tak na ledviny stejně škodlivě.

Nezdravá strava vyvolala podobné změny jako diabetes

Výzkum probíhal na zvířecích modelech, u kterých byl uměle vyvolán diabetes a stravou navozená obezita a inzulínová rezistence (snížená schopnost tkání reagovat na inzulin, což má za následek hromadění glukózy v krvi, místo aby byla glukóza absorbována buňkami). Potkani byli po dobu 8 týdnů krmeni nezdravou stravou, která zahrnovala tučné sýry, čokoládové tyčinky, sušenky a bonbony, nebo po dobu 5 týdnů krmivem pro hlodavce s vysokým obsahem tuku (60 %).

Vědci pak zkoumali účinky této stravy na hladiny glukózy v krvi a glukózových transportérů v ledvinách. Při svých experimentech vědci zjistili, že u potkanů s diabetem se zvýšil počet některých typů glukózových transportérů (GLUT a SGLT) a že k podobným změnám došlo i u zvířat, která dostávala krmivo s vysokým obsahem tuku a nezdravou stravu.

Nezdravá strava zvýšila počet glukózových transportérů

Úkolem zmíněných transportérů je zabránit vylučování glukózy do moči. Čím je však plazmatická koncentrace glukózy vyšší, tím se zvyšuje i potřeba přenosu glukózy z moči zpět. Proto se v současnosti jeví inhibice glukózových transportérů v ledvinách a dosažení snížení hladiny glukózy v krvi jako slibná strategie léčby u pacientů trpících diabetem. Pochopit mechanismus toho, jak strava ovlivňuje chování glukózy v ledvinách a zda inhibitory glukózových transportérů v ledvinách mohou tyto změny zvrátit, by podle autorů studie mohlo přispět k ochraně ledvin před dalším poškozením. Potvrzení těchto předpokladů a funkčnost podobných intervencí musí být v budoucnosti ověřeny přímo na lidech, aby se mohly dostat až k pacientům.

Zdroje: www.sciencedaily.com/…10084155.htm http://onlinelibrary.wiley.com/…P085670/full

25. 10. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.