Prevence a zdravý životní styl

10 tipů pro lepší životosprávu jako prevence onemocnění ledvin

Uvedená pravidla platí i pro pacienty, kteří již mají nemocné ledviny. Zdravá životospráva zpomalí ztrátu činnosti ledvin a sníží množství komplikací, k nimž nemoci ledvin mohou vést. Zkuste to, abyste si pak mohli říct, že vy jste pro své ledviny udělali všechno, co jste mohli.

1. Nekuřte

Kouření vede ke kornatění tepen, čímž se zhoršuje prokrvení ledvin. Mimo mnoha dalších nemocí způsobuje onemocnění srdce a plic, a špatná funkce těchto orgánů pak snižuje činnost ledvin. Kromě toho kouření  zvyšuje pravděpodobnost vzniku některých nádorů ledviny a močových cest, kvůli nimž se pak musí celá ledvina nebo její část odejmout.

Pokud kouříte, má smysl přestat v každém věku! Kouření cigaret, dýmky, doutníků a vodní dýmky se ve škodlivosti příliš neliší. Nebezpečné je i pasívní kouření, tedy přítomnost v zakouřeném prostoru. Úspěšnost odvykání od kouření závisí velmi na motivaci.

Můžete se o to pokusit sám/sama, ale možná to půjde lépe s pomocí vašeho lékaře nebo lékaře Centra pro odvykání kouření, který vám může doporučit vhodnou náhradní nikotinovou léčbu (náplasti, žvýkačky, tabletky, inhalátor), případně i léky snižující chuť na cigaretu a může vám pomoci radou, jak zvládnout náročné první dny, týdny a měsíce bez cigaret.

2. Sportujte

Pravidelná zátěž rozvíjí trénovanost a odolnost organismu, snižuje krevní tlak, zvyšuje tepovou rezervu, zlepšuje stav cévního systému, udržuje svalovou hmotu, snižuje nadváhu (zvyšuje energetický výdej těla), spaluje tukové zásoby a snižuje hladinu cukru v krvi. Ve vyšším věku přispívá nedostatek pohybu dokonce k předčasné ztrátě schopnosti se obsloužit sám a k závislosti na jiných lidech při běžných činnostech! Aby mohl mít pohyb příznivý dopad, je potřeba, aby byl dost intenzívní.

Doporučuje se nejméně třikrát týdně po dobu 45 minut, během nichž se měl člověk potit a být zadýchaný. Pokud sportujete velmi málo nebo vůbec, bylo by opatrnější začínat postupně, zejména patříte-li mezi starší generaci nebo se již s něčím léčíte. Lepší je se zpočátku nějaké aktivitě věnovat 1-2 krát denně po dobu 10-15 minut a pomalu dobu i intenzitu prodlužovat.

Pohyb je vhodný nejen v rámci rehabilitace u poruch pohybového aparátu, ale u všech zdravých i nemocných, včetně pacientů s vnitřním onemocněním. Jediným omezením je zvolení vhodného typu aktivity a přiměřené zátěže, naslouchání svému tělu a její postupné navyšování.

Poraďte se se svým lékařem o nejvhodnější pohybové aktivitě. Nebojte se zeptat také lidí či pacientů ve vašem okolí, jaký druh sportu se jim osvědčil. Možná tímto dotazem najdete partnera, který ocení možnost spojit ve sportu své síly a i vás bude skupinová aktivita snáze motivovat.

3. Udržujte si správnou hmotnost

Nadváha nebo dokonce obezita přispívají ke vzniku cukrovky, vysokému krevnímu tlaku, poruchám krevních tuků a srdečně-cévním onemocněním. Také ale přetěžují klouby a páteř, zhoršují možnost pohybu, vedou k depresím a k malé sebeúctě. Podle nových studií se u obézních, a to i u těch bez cukrovky, vyskytují nemoci ledvin častěji než u pacientů s přiměřenou hmotností! Je vaše hmotnost správná? Vypočítejte si vaše BMI - body mass index, česky „index hmoty těla“.

BMI = hmotnost v kilogramech/výška v metrech²
(hmotnost v kilogramech dělíte výškou v metrech a výsledek dělíte ještě jednou výškou v metrech)

Jak BMI hodnotit?

< 18,5 podváha, podvýživa
18,5-24,9 normální hmotnost
25-29,9 nadváha
≥ 30 obezita
≥ 40 těžká obezita

 

K udržení správné hmotnosti je potřeba jíst pravidelně menší porce stravy, volit jídla s menším obsahem energie (netučná a nepříliš sladká), příliš nemlsat (jak sladké, tak slané), sportovat a i v běžném životě se co nejvíce pohybovat. K nadváze nebo obezitě dojde, pokud je příjem energie stravou a nápoji dlouhodobě větší než její výdej. Příčinou obezity tedy není onemocnění štítné žlázy, těhotenství, přechod, zanechání kouření, užívání antidepresiv nebo kortikoidů - tyto stavy pouze zvyšují chuť k jídlu.

4. Stravujte se kvalitně

Pestrá strava obsahující hodně zeleniny a přiměřené množství ovoce dodá tělu vyvážené množství všech hlavních minerálních látek, stopových prvků i vitamínů. Můžeme tak posílit obranyschopnost těla vůči různým onemocněním. Základem jídla by měly být polysacharidy (škroboviny) obsažené především v obilovinách a bramborách, volných cukrů (řepný - sacharóza, hroznový - glukóza, ovocný - fruktóza) by mělo být rozumně málo, a to i v pamlscích.

Živočišné tuky (sádlo, máslo, žloutky, tučné maso, tučné mléčné výrobky) je vhodné omezit a nahradit co nejvíce rostlinnými (oleje, margaríny), které neobsahují cholesterol a mají příznivé složení chránící cévy před kornatěním. 

Příjem bílkovin (především v mase, vejcích, mléčných výrobcích) by neměl být nadměrný, protože se tak příliš zatěžují játra, ledviny i střevo. Naopak je vhodné do jídelníčku vřadit 1-2krát týdně mořské ryby pro doplnění některých minerálů a mastných kyselin.

Za den bychom měli sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, zelenina by měla mít před ovocem přednost kvůli nižšímu obsahu cukru a tím i energie.

Omezení solení přispívá ke snížené zátěži ledvin a snížení rizika vzniku vysokého tlaku a močových kamenů. Vyhněte se zbytečným umělým barvivům (zejména anilinová), konzervantům, stabilizátorům nebo aromatům.

Mnoho produktů (nejen potravin) v našem okolí obsahuje karcinogeny, nebo se během metabolismu na látky s karcinogenním účinkem přeměňuje. Snažte se jich proto vyvarovat. Pozor, ne všechna „éčka“ jsou zaručeně škodlivá, například E330 je kyselina citronová, stejná jako ta, kterou najdete ve zcela přírodním citronu. Mnoho informací o podobných látkách naleznete na stránkách www.emulgatory.cz.

Zdravé recepty pro všechny

Seznamujete se s problematikou onemocnění ledvin? Důležitou roli hraje vhodná strava. Prozkoumejte paletu našich receptů, vybere si každý, kdo chce vařit zdravá a chutná jídla. Navíc jsou naše recepty uzpůsobeny i pro pacienty na ledvinové dietě. V receptáři naleznete postupy na přípravu polévek, předkrmů, masitých i nemasitých hlavních chodů, dezertů a sezonních pokrmů. 

Přehled našich receptů naleznete v sekci Recepty.

5. Dostatečně pijte

Denní příjem tekutin by se měl pohybovat mezi 1,5 a 2,5 litry. V horku, při velké námaze nebo ve zvláštních situacích (např. při kojení, sklonu k močovým kamenům nebo močovým infekcím anebo při některých nemocech) může být potřeba tekutin mnohem vyšší. Malý příjem tekutin ohrožuje člověka nadměrnou zátěží ledvin, větším rizikem vzniku močových kamenů či močové infekce a nebezpečím náhlého poklesu ledvinné funkce v některých situacích. Jako zdroj tekutin jsou vhodné stolní vody, čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, voda z veřejného vodovodu (v ČR, nemusí to ale platit o jiných zemích), v omezené míře několika decilitrů denně i různé minerální vody (pozor ale u některých např. na velký obsah sodíku). Část potřeby tekutin je také pokryta polévkami, ovocem, zeleninou a dalším jídlem.

6. Vyhýbejte se alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu zatěžuje orgány spojené s jeho vlivem, metabolismem a vylučováním.

Poškozuje nervový systém, játra a ledviny, mnohdy také slinivku.

7. Neužívejte nadměrně léky, zejména léky proti bolesti

Léky jsou většinou metabolizovány v játrech a jejich vylučování z těla opět prochází přes ledviny. Řada léků má přitom vedlejší účinky, které při dlouhodobém nebo nadměrném užívání mohou tyto orgány poškodit, případně působit kancerogenně. Výjimkou nejsou ani léky volně prodejné, zejména léky na bolest a nesteroidní protizánětlivé léky, u kterých navíc často dochází i k nepříznivému vlivu na trávicí soustavu (rozvoj vředového onemocnění žaludku u pravidelného a hojného užíváni inhibitorů cyklooxigenas-COX).

Poraďte se proto se svým lékařem nebo lékárníkem, užíváte-li takové léky nebo jsou-li vám předepisovány další jiným lékařem na jiný problém. Lékové interakce mnohdy zesilují vedlejší a toxické účinky léků.

8. Předcházejte infekčním onemocněním

Tělo je bojem s infekcí samo oslabeno a vynakládá veškerou dostupnou energii na boj s chorobou. Zatížíme-li jej například stresem z práce nebo venkovními aktivitami ve špatném počasí, oslabíme jeho obranyschopnost proti probíhající infekci natolik, že k virovému onemocnění se přidá bakteriální superinfekce. Stejně dobře se může bakterie lokálního významu rozšířit do organismu a napadnout další část nebo dokonce tělo jako celek. 

Sklony k takovému chování mají například infekce a záněty spojené se zuby a dásněmi, které rády napadají srdeční chlopně, nebo streptokokové infekce, které dokážou způsobit řadu nemocí od perikarditidy (zánět osrdečníku) až po postreptokokové glomerulonefritidy postihující ledviny.

9. Hlídejte si ukazatele civilizačních onemocnění

Pravidelné kontroly krevního tlaku, krevního cukru, krevních tuků a moče při preventivních prohlídkách mohou odhalit začínající onemocnění (vysoký krevní tlak, cukrovku, riziko kornatění tepen, onemocnění ledvin).

Pokud se toto zavčas léčí, omezí nebo vyloučí se jeho dopad na dlouhodobou funkci ledvin.

10. Vyhněte se častému kontaktu s anilínovými barvami a jinými jedy

Anilínová barviva a některé další jedy se v těle přeměňují na látky způsobující rakovinné bujení (karcinogeny) především v oblasti močových cest.

Spočítejte si riziko vzniku onemocnění ledvin

Máte zdravé ledviny? Udělejte si na stránkách rychlý online dotazník, ať víte, zda je vhodné navštívit lékaře.

Nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR i na Slovensku - mapa
Dialyzační střediska B. Braun Avitum v ČR i na Slovensku - mapa

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme