Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Onemocnění ledvin patří mezi nejsložitější

Onemocnění ledvin patří mezi nejsložitější

Nedávná rozsáhlá kanadská studie s více než 2,5 milionu účastníků ukázala, že komplikovanost diagnóz se mezi jednotlivými medicínskými obory liší a že pacienti s onemocněním ledvin patří mezi ty nejsložitější.

Nefrologičtí pacienti mají nejvíce komorbidit a berou nejvíce léků

Komplikovanost pacientů byla ve studii definována devíti parametry: 1. počet komorbidit (současně se vyskytujících onemocnění), 2. přítomnost duševních onemocnění, 3. počet typů lékařů podílejících se na léčbě, 4. celkový počet lékařů podílejících se na léčbě, 5. počet předepsaných léků, 6. počet návštěv pohotovosti, 7. míra nežádoucích klinických výsledků (úmrtí, hospitalizace), 8. riziko dlouhodobé péče a 9. riziko úmrtí z jakékoliv příčiny. Studie ukázala, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin mají největší počet komorbidit, užívají nejvíce léků, mají nejvyšší riziko umístění v zařízení dlouhodobé péče a také nejvyšší riziko úmrtí. Měli také druhý nejvyšší (po infekčních onemocněních) počet lékařů a počet typů lékařů zaangažovaných do léčby a rovněž druhou nejvyšší průměrnou délku hospitalizace.

Nefrologie si zaslouží maximální podporu

Výsledky výzkumu naznačily, že pacienti s onemocněním ledvin patří mezi nejkomplikovanější a nejohroženější pacienty a zdůraznily tak důležitost podpory nefrologie jako lékařského oboru a význam zvýšení obecného povědomí o prevenci chronických onemocnění ledvin.

Zdroj: http://web.era-edta.org/…mplexity.pdf

19. 2. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.