Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Potenciální nebezpečí ketogenních diet při onemocnění ledvin

Potenciální nebezpečí ketogenních diet při onemocnění ledvin

Podle dosud nejkomplexnější přehledové studie analyzující studie zabývající se problematikou ketogenních (keto) diet s vysokým obsahem bílkovin se ukazuje, že taková strava může urychlit selhání ledvin a způsobit další zdravotní problémy u pacientů s onemocněním ledvin.

Co je ketodieta a jaká jsou její rizika?

Ketodiety v současnosti hojně využívané laickou veřejností pro redukci hmotnosti jsou obecně založeny na nízkém obsahu sacharidů a vysokém obsahu tuků. Průměrná ketodieta také obsahuje 1,2–2,0 g bílkovin na kg hmotnosti a den, přičemž neexistuje shoda ohledně toho, zda jde o průměrný či vysoký obsah bílkovin. Autoři studie se nicméně považují takový příjem bílkovin spíše za vysoký. Výsledky studie navíc naznačují, že k možným dlouhodobým rizikům ketodiety patří onemocnění srdce, rakovina, cukrovka, ledvinové kameny, Alzheimerova choroba a další nemoci. Ketodiety mohou být zvláště nebezpečné pro těhotné ženy nebo ty, které se snaží otěhotnět. Nové důkazy také naznačují, že jsou spojeny s vyšším rizikem defektů nervové trubice u kojenců, i když matky užívají kyselinu listovou.

Zátěž pro nemocné ledviny

U pacientů s jakýmkoli snížením funkce ledvin v důsledku diabetu, hypertenze nebo infekce může vysoký příjem bílkovin urychlit ztrátu funkce ledvin. A ukazuje se také, že vysoká spotřeba živočišného tuku je spojena se zvýšeným rizikem albuminurie a chronického onemocnění ledvin. Ketodieta má navíc potenciál zhoršit metabolickou acidózu, která doprovází pokročilejší chronické onemocnění ledvin. Autoři studie se tak přiklánějí k názoru, že pacientům, kteří potřebují zhubnout, by měla být doporučována spíše vyvážená strava s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, která umožní jak redukci hmotnosti, tak v maximální možné míře zachovat funkci ledvin.

Zdroj:
https://www.re­nalandurology­news.com/home/new­s/nephrology/chro­nic-kidney-disease-ckd/ketogenic-diet-potentially-harmful-especially-in-patients-with-ckd/
https://www.fron­tiersin.org/ar­ticles/10.3389/fnut­.2021.702802/fu­ll
https://www.ce­ll.com/action/show­Pdf?pii=S1550–4131%2819%2930515–7

9. 9. 2021 | Administrátor systému | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.