Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Riziko chronického onemocnění ledvin je vyšší u žen diabetiček

Riziko chronického onemocnění ledvin je vyšší u žen diabetiček

Podle posledních zjištění se zdá, že pravděpodobnost vzniku chronického onemocnění ledvin je vyšší u žen s diabetem než u jejich mužských protějšků.

Nízká glomerulární filtrace hlavním rizikovým faktorem

Vědci sledovali téměř 1 500 dospělých pacientů s diabetem a normální funkcí ledvin a zjišťovali míru výskytu chronického onemocnění ledvin v průběhu času. Diagnózu chronického onemocnění ledvin definovali jako okamžik, kdy byla u pacientů poprvé naměřena odhadovaná glomerulární filtrace nižší než stanovená mez (60 ml/min/1,73 m2) či zjištěna mikroalbuminurie. Překvapivě zjistili, že ženy diabetičky měly ve srovnání se stejně postiženými muži o 35 % vyšší riziko výskytu chronického onemocnění ledvin. Rozdíly mezi pohlavími byly konzistentní napříč věkovými skupinami a zdá se, že pravděpodobně souvisejí spíše s rozvojem nízké odhadované glomerulární filtrace než s rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin či terapií cukrovky.

Poprvé prokázáno vyšší riziko u žen

Autoři studie poukazují na to, že výsledky dosavadních studií s pacienty s diabetem obecně vykazují spíše vyšší riziko chronického onemocnění ledvin u mužů. Nebývají však obvykle navrženy tak, aby zkoumaly rozdíly mezi pohlavími, a mají svá omezení. Nepočítají např. s rozdílnou úmrtností, která má svůj význam, protože muži s diabetem mají nižší očekávanou délku života než ženy, a nepoužívají odlišné prahové hodnoty mikroalbuminurie pro muže a ženy, které jsou dány rozdíly v koncentracích kreatininu v moči mezi pohlavími. Zmíněná studie je tak první studií svého druhu, jejíž výsledky naznačují, že ženy s diabetem mají v porovnání s muži diabetiky vyšší riziko vývoje chronického onemocnění ledvin.

Hledá se uspokojivé vysvětlení

Zjištěné vyšší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin u žen diabetiček ve srovnání se stejně postiženými muži prozatím nelze uspokojivě vysvětlit. Bude proto zapotřebí další výzkum, aby bylo možné stanovit, co je možnou příčinou horších výsledků u žen s diabetem a zlepšit tak péči o tyto pacientky.

Zdroje: http://www.renalandurologynews.com/…icle/425972/ http://onlinelibrary.wiley.com/…ep.12468/pdf

16. 8. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.