Prevence a zdravé ledviny
Co jsou ledviny a k čemu slouží? Tipy, jak rozpoznat příznaky nemoci
Ledviny jsou párový orgán uložený po obou stranách bederní páteře, který v lidském těle plní nezastupitelnou úlohu. Každý den pomáhají udržovat vnitřní rovnováhu organismu a zajišťují jeho správné fungování. Přesto si jejich význam často neuvědomujeme. Jak tedy fungují zdravé ledviny a jak poznat, že něco není v pořádku?
Význam a funkce ledvin
Ledviny hrají klíčovou roli při filtraci krve, při které v nich vzniká moč. Odstraňují z krve odpadní látky, jako je močovina a kreatinin, a zároveň udržují správné složení tělních tekutin. Regulují množství vody, solí, minerálů i kyselost prostředí. Tento proces probíhá díky glomerulární filtraci, což je základní mechanismus odehrávající se v glomerulární membráně ledvin. Více o ledvinách si přečtěte zde.
Jak vypadají zdravé ledviny a co zajišťují?
Každá zdravá ledvina je uložena ve vazivovém pouzdře a obalena tukovým polštářem, který slouží k její ochraně. Jestliže člověk o jednu ledvinu přijde, druhá je schopna převzít její funkci.
Pokud zdraví ledvin není narušeno, podílí se na vylučování odpadních látek a hospodaření s tekutinami. Neoddělitelný přínos mají i při tvorbě hormonů. Produkují renin, který zužuje cévy a tím regulují krevní tlak. Díky tvorbě calcitriolu, známého také jako vitamin D3, pomáhají při regulaci hladiny vápníku v krvi. Hormon erytropoetin podněcuje produkci červených krvinek. Ty následně slouží k distribuci kyslíku krevním oběhem po celém organismu.
Správnou funkci ledvin je možné podpořit prevencí. Podívejte se na 10 tipů pro lepší životosprávu, které mohou snížit riziko onemocnění.
Strava, která ledvinám prospívá
Strava má zásadní vliv na zdraví ledvin, a to jak preventivně, tak i v případě diagnostikovaného onemocnění. Důležité je sledovat příjem bílkovin, fosforu, sodíku a tekutin. V rámci dodržování diety byla navržena tzv. fosforová pyramida, která má pacientům tento úkol ulehčit.
Pro pacienty je zásadní zařadit do jídelníčku vhodné pokrmy. Zdravá strava nemusí být vždy jednotvárná a složitá. Objevte chutné a jednoduché recepty, které vznikly ve spolupráci s nutričními specialistkami B. Braun. Potěšte své chuťové pohárky, vybírat můžete z hlavních chodů, polévek, předkrmů i dezertů. Prolistujte si recepty vhodné i při ledvinové dietě.
Příznaky onemocnění ledvin
Existuje široká škála onemocnění ledvin a často mohou probíhat bez příznaků až do pokročilého stádia. Mezi varovné signály patří:
- Únava, slabost, nechutenství, otoky,
- Pokles objemu a frekvence močení,
- Zvýšení krevního tlaku,
- Změny v krevním obraze, minerálová dysbalance,
- Hromadění odpadních látek v těle,
- Výskyt bílkovin v moči (proteinurie).
Vážnější formy zahrnují nefrotický a nefritický syndrom, o kterých se více dozvíte zde.
Jak rozpoznat bolest ledvin?
Pokud ledviny zcela selžou, dochází ke vzniku uremického syndromu, který se projevuje např. zvracením, průjmem, ztíženým dýcháním, poruchami srdečního rytmu, svěděním či šedou barvou kůže. Zásadní je rozeznat rozdíl mezi bolestí zad a bolestí spojenou s ledvinami. Ta bývá hlubší, často jednostranná a doprovázená dalšími příznaky.
Onemocnění ledvin rozlišujeme na akutní a chronické. Chronické onemocnění se projevuje postupně a vzniká jako následek dlouhodobého zvýšení hodnot cukru v krvi, vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku, infekčních zánětů ledvin a dlouhodobým nadměrným užíváním nesteroidních protizánětlivých léků. Do této skupiny zahrnujeme i dědičná onemocnění. Naopak akutní onemocnění se projeví náhle a zhoršení stavu bývá rychlé. Může vzniknout v důsledku úrazu, zánětlivých onemocnění ledvinové tkáně či při tvorbě ledvinových kamenů.
Kdy navštívit lékaře a co vás čeká dál?
Při podezření na problémy s ledvinami či při jakýchkoli varovných signálech je na místě co nejdříve navštívit praktického lékaře. Pro základní orientaci můžete využít i Ledvinovou kalkulačku, která odhadne orientační riziko vzniku onemocnění ledvin.
V případě, že se s ledvinami již léčíte, se neváhejte obrátit na některou z našich nefrologických ambulancí B. Braun Avitum, které najdete po celé České republice a Slovensku. K vyšetření v nefrologické ambulanci je třeba přinést doporučení od praktického lékaře či jiného specialisty.
Upozornění
Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.