Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Zácpa jako riziko chronického onemocnění ledvin

Zácpa jako riziko chronického onemocnění ledvin

Zácpa bývá jednou z častých potíží, se kterou lidé přichází do ordinace praktického lékaře. Existují důkazy, že chronická zácpa souvisí s rizikem kardiovaskulárních onemocnění, pravděpodobně prostřednictvím procesů způsobených změnou střevní mikroflóry. Pouze málo informací je známo o vztahu mezi zácpou s chronickým onemocněním ledvin. Podle nedávného výzkumu amerických vědců se však zdá, že těžší stupeň zácpy je spojen se zvýšeným rizikem chronického onemocnění ledvin a s jeho progresí.

Pacienti se zácpou měli častěji problémy s ledvinami

Do studie byla zahrnuta data více než 3,5 milionu převážně mužských amerických veteránů (průměrný věk 60 let). Pacienti trpící závažnější formou zácpy měli vyšší výskyt chronického onemocnění ledvin a selhání ledvin než ti, kteří zácpou netrpěli. Konkrétně byla zácpa spojena se 13% zvýšením pravděpodobnosti vzniku chronického onemocnění ledvin a s 9% zvýšením šance selhání ledvin. Jelikož zácpa představuje poměrně rozšířený zdravotní problém, může mít studie významný dopad pro klinickou praxi.

Při zácpě je nutné brát v úvahu riziko dehydratace

Autoři studie zdůrazňují, že nová zjištění ukazují na možnou souvislost mezi střevy a ledvinami a poskytují další poznatky o příčinách rozvoje chronického onemocnění ledvin. V klinické praxi je proto důležité, aby u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin a zároveň trpících zácpou bylo bráno v úvahu zvýšené riziko poškození ledvin způsobené dehydratací a užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Pokud bude uvedené spojení potvrzeno dalšími výzkumy, bylo by užitečné doplnit léčbu zácpy probiotiky, úpravou životního stylu a vyhnout se nadužívání projímadel.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/…ticle/572659 http://jasn.asnjournals.org/…656.abstract

14. 12. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Karel Jiránek (11. 8. 2021 — 13:20)

Ano přesně měl sem ledvinový kamen ale nesel vyndat tak přišel na řadu Stent…po celou dobu sem trpěl zácpou a problémy se strevy + bolesti zad

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.