Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Život s jednou ledvinou

Život s jednou ledvinou

Ledviny plní v těle řadu životně důležitých funkcí, které jsou pro zdravý organismus nezbytné. Nicméně je možné žít pouze s jednou ledvinou, která zastane stejnou práci jako za normálních okolností ledviny dvě.

Proč mají lidé jednu ledvinu?

Přibližně jeden člověk ze 750 se narodí pouze s jednou ledvinou. Tento jev se častěji vyskytuje u mužů a chybí zpravidla levá ledvina. Močovod (trubice, která odvádí moč z ledvin do močového měchýře) na postižené straně je obvykle abnormální nebo se vůbec nevytvoří.

Jedna ledvina může být také chirurgicky odstraněna, např. z důvodu anatomické abnormality, jako je obstrukce, kvůli nádoru nebo po vážném zranění. V neposlední řadě bývá ledvina odejmuta dárci, který se rozhodne zachránit život svému blízkému v konečném stádiu selhání ledvin.

Na co si dát pozor?

Jediná ledvina poroste rychleji a bude větší než normální párová ledvina. Protože je větší a těžší, než je obvyklé, je také náchylnější ke zranění. Je důležité si uvědomit zvýšené riziko poranění při některých sportech a závažné důsledky případné ztráty jediné ledviny. Lidé s jednou ledvinou by se měli vyhnout sportovním aktivitám, při nichž může dojít k hrubému kontaktu nebo nárazu, např. boxu, lednímu hokeji nebo fotbalu.

Možné problémy

Obecně však platí, že většina lidí s jedinou normální ledvinou má pouze nepatrné nebo vůbec žádné problémy, zejména v prvních letech. Není také nutné, aby dodržovali jakoukoliv speciální dietu. Většina lékařů se ovšem domnívá, že lidé žijící pouze s jednou ledviny, zvláště od narození nebo od raného dětství, by měli být častěji sledováni než lidé s dvěma normálními ledvinami. U dětí po chirurgickém odstranění ledviny se může v průběhu dalších 25 let objevit zvýšené množství bílkovin v moči a mají vyšší pravděpodobnost poruchy funkce ledvin či vysokého krevního tlaku. Podobné odchylky byly nalezeny také u osob narozených s jednou ledvinou. Obvykle však jde pouze o mírně sníženou funkci ledvin a délka života těchto lidí je normální.

Jak často k lékaři?

Vyšetření moči a kontrola krevního tlaku by měly být provedeny každý rok a funkce ledvin by měla být kontrolována vždy po několika letech, nebo i častěji, při neobvyklém nálezu v moči nebo abnormálním krevním tlaku.

Zvláštní opatření po transplantaci ledvin

Protože transplantovaná ledvina je obvykle umístěna do pánve, která jí poskytuje menší ochranu, riziko zranění je vyšší. Doporučení vyhýbat se kontaktním sportům tak platí i pro lidi, kteří prodělali transplantaci ledviny.

Testy však prokázaly, že i transplantovaná ledvina může zvýšit svou funkci až o 40 % než je běžné u jedné párové ledviny.

Zdroje:
kidney.org

4. 9. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

Dana (9. 1. 2012 — 9:03)

Dobrý den,je mi 32 let,narodila jsem se s jednou ledvinou(pravá mi chybí),žádné problémy jsem nikdy neměla až loni jsem mela zánět a ležela jsem v nemocnici,Každý rok podstupuji CT a je vždy v pořádku.Chtěla bych se zeptat,zda je moje anamnéza dědičná?Již máme 9ti letého syna a má obě ledviny,nyní plánujem druhé dítě.Děkuji za odpověd.

Miroslav.Svoboda (26. 1. 2012 — 18:52)

Dobrý den.Je mi 29 let a nedávno mi při vyšetření zjistily,že mi chybí levá ledvina.Chtěl bych se zeptat jestli mohu s touto anamnézou vykonávat fyzicky náročnou práci.Nebo práci svářeče,která je rizikovým pracovištěm na prašnost a zplodiny(popř­.jakého zaměstnání se mám vyvarovat).Mohou ty zplodiny nějak ovlivnit funkci ledviny?Děkuji za odpověd.

hanula (18. 2. 2012 — 0:17)

dobrý den v pondělí se mi narodila krásná vnučka a dnes jsme se dozvěděli že má jednu ledvinu byli jsme stoho dosti smutní moji dcerku to dost sebralo snažím se ji pomoci díky vám všem do dnešního dne jsem si nedovedla představit že nás taky něco takovýho potká proč se to těm neviným stvořeníčkum stává co to spusobuje udělali jsme někde chybu v těhotenství?

Alena (5. 4. 2012 — 21:54)

Dobrý den,mám dvě dcery (5 let a 1 rok) a obě se narodily jen s jednou ledvinou. Nejspíše to máme v genech ani o tom nevíme. U starší dcery jsme to zjistili už v těhotenství, ale u mladší až v roce jejího života. A to jen díky tomu,že měla zánět močových cest. Bohužel jej měla i na té jedné ledvině. Byl to šok. Protože se všichni včetně lékařů domnívali, že u starší dcery to byla jen hříčka přírody. Již jsme s tím smířili, ale máme strach.

JAROSLAV (10. 6. 2012 — 21:55)

Dobrý deň mám 25 rokov,narodil som sa len s jednou obličkou,žijem zdravo,nepijem,ne­fajčím,sportu­jem, mám partnerku 3 roky no bojím sa, že vzhľadom na to, že mám len 1 obličku ,nebudeme môcť mať deti,je pravda, že ľudia s touto poruchou,hlavne muži, sú neplodní ? ďakujem vopred za odpoved
Jaro

Renata Slavíková (11. 7. 2012 — 23:07)

Dobrý den,je mi31let a ze sono a CT vyšetření mi zjistili,že mám na levé ledvině dvě tělesa o velikosti 8 a 4cm,prý se to musí odstranit i s ledvinou,takže jdu za měsíc na operaci,mám ted veliké obavy už2týd.pořádně nespím a moc se bojím a tak se chci proto zeptat,zda ještě budu moc mít děti,když budu mít pouze jednu a to pravou ledvinu?Máme syna 2,5roku,ale ještě by jsme jedno miminko chtěli,moc děkuji za odpověd.Slavíková

matejek (14. 8. 2012 — 3:10)

Chci se zeptat? kolika let se dozivaji lide s jednou funkcni ledvinou.Dekuji Matejek

Ondřej (9. 9. 2012 — 23:41)

Dobrý den,od narození mám 1 ledvinu, jsem muž,a aktivně hraju fotbal,je mi 15
let.Achtěl bych se zeptat jaké nebo co za látky mi muže poškodit ledvinu nebo ji
něco udělat,protože chodím do posilovny a nevím jestli mužu brát nějaké doplnky
např- aminokyseliny,cre­atin.proteiny­.Nerad bych to bral když nevím jestli to
možu s 1 ledvinou .Tak prosím napište .Děkuji

David (13. 3. 2013 — 21:48)

Ahoj, mám jednoho známého, kterému chybí ledvina a nemůže při tělocviku používat jakékoliv nástroje, například kruhy nebo i kozu. Tvrdí, že mu to zakázal doktor i rodiče, ale nikdo mu neřekl, co by se mu po použití těchto nástrojů stalo. Nemohl byste mi někdo poradit?

Eva (14. 3. 2013 — 12:05)

Ahoj, je mi 43 let a loni mi po zánětu močových cest zjistili, že mám pouze levou ledvinu. Pravá chybí zřejmě od narození a místo ní jsem měla jen obal, který mi museli laparoskopicky odebrat.. Do této doby jsem neměla žádné potíže, dělala jsem vše jako normální člověk. Pouze mi nyní lékař doporučil vyhýbat se extrémním sportům jako jsou skoky padákem atd. V mládí jsem ale dělala vše, od tělocviku, přes balet po kondiční běh. Dokonce mi loni na urologii řekli, že jsem relativně zdravá a nemusím chodit na žádná vyšetření.
Teď jsem se o to začala trochu zajímat a zjistila jsem, že onemocnění ledvin je dědičné z 50 procent. Otec měl totiž nefungující ledviny a chodil na dialýzu.

DANA Š (2. 8. 2013 — 19:30)

dobrý den,mám jednu ledvinu a nedozvěděla jsem se jaký mám mít pitný režim…děkuji za odpověď

DANA ŠŤASTNÁ (12. 8. 2013 — 18:42)

dobrý den,mám jednu ledvinu prosím poradte jaký mám mít pitný režim ?děkuji za odpověď :-)

petra (21. 11. 2013 — 18:48)

Dobry den mam 28 let a mam 2 dcery a dneska jsme zjsistili ze 7 leta dcera ma jen jednu ledvinu a ta je vetsi jak maji dospeli clovek. Chci se zeptat co nas ted ceka mame strach dekuji

Hana (6. 3. 2014 — 9:21)

Dobrý den je mi 16 let a zjistily mi že mam jen levou ledvinu funguje na 100% ale chtěla jsem se zeptat jestli budu muset mít nějakou dietu (a pití jak alkoholické tak nealkoholické protože přes den vypiji tak pul litru) nebo omezeni v budoucnu jak v práci nebo v soukromém životě děkuji

David (18. 10. 2014 — 19:05)

Dobrý den jmenuji se David a v červnu mi bylo 25 let. Vidím že hodně lidí má problémy s ledvinama a taky že mají jen jednu. Já osobně jsem o tom nic nevěděl a myslel jsem si že jsem zdravý jako řípa,ale nebyl.Začalo to začátkem února a Začlo to tak že přítelkyně měla v těhotenství 7ho měsíce problémy s tlakem(přítelkyně je zdravotní sestra). Měřila si ho každý den a mi ho změřila taky týden jsem měl vysoký tlak asi cca 180/120 tak jsem šel k doktorce prostě mě tam přitelkyně dokopala! Tak zjistila paní doktorka že mam něco s ledvinama a taky dnu, poslala mě na nefro do Opavy, to už se vědělo že je něco špatně. Paní doktorka z nefro mě poslala na sono a na scintigrafii a tam jsem se dozvěděl že jsem se narodil s jednou ledvinou(pravou) a k tomu ještě nemocnou. Jelikož se v Opavě nic dál nedělo našel jsem si jinou doktorku z nefro v Ostrava zábřeh Paní doktorka Němcová. po konzultaci s paní doktorkou z nefra mě poslala na biopsii jedne ledviny do Ikemu(jelikož se to nikde nedělá ale v Ikemu mi to udělali), kdybych byl někdy transplantován tak jedině v Ikemu! a zjistili že jede asi na 30%, a přímo zjistili co mi je, tím mi paní doktorka z nefra nasadila tabletky ketosteril 3–3–3 soda 2–0–2 tezeo,purinol a furon.Mám přísnou dietu ale moc ji nedodržuji protože pracuji jako kuchař je to těžké dodržet denně 50 bilkovin ale snažím se!Málem bych zapoměl začátkem dubna 4.4.2014 se nám narodil krásny klučina Eliášek a s přítelkyni mi dodávají sílu, a radost do života!!!

Tomáš (25. 3. 2015 — 23:49)

Dobrý den, je mi 28 let a bylo mi zjištěno ,že mám pouze jednu ledvinu ( pravou ). Je trošku větší a je v pořádku. Sportuji a sem tam beru doplňky stravy jako creatin , protein , gainer. Ale né pořád , jen cca 1× za půl roku. Proto jsem se chtěl zeptat , jestli mohu , nebo raději některé ne. Co případný větší příjem bílkovin cca jeden měsíc ? Je v tom problém ? Zatěžuji tím hodně ledvinu ?

Lukas (2. 4. 2015 — 6:10)

Zdravim nedavno jsem kvuli tezke nehode na kole prisel o ledvinu vsude rikaj ze vse bude v pohode a da se normalne zit dal jsem kurak o tom doktor vi ale taky si rad zakourim konopi a to je duvod me otazky urcite reknete at s tim skoncim,pouze se chci zeptat jak moc to ohrozuje

simona (15. 5. 2015 — 14:53)

Dobry ted mela dcera 8let nehodu na prechode ji srazilo auto. A az ted jsem se z vysetreni dozvedela ze nema pravou ledvinu. Do ted ale vse bylo v poradku. Ale nebyt toho tak to ani nevim.

Anonymous (8. 9. 2015 — 21:55)

Dobrý den, je mi 15 let a chtel bych se zeptat na jednu vec. Od narozeni mi chybi jedna ledvina, ta druha je zvetsena tak jak ma byt a funguje na 200%.
Chtel bych se zeptat na to, jestli bych mohl s jednou ledvinou boxovat zavodne, myslim tím jestli by me doktor pustil ?? S ledvinou nikdy problemy nebyly. Diky za odpoved :)

Hanka (10. 2. 2016 — 8:42)

Dobry den. Mam pritele ,kteremu preb rokem zjistili rakovinu v oblasti panve. Pred casem se ukazalo,ze nador tlaci na pravou ledvinu a to melo za nasledek spatne funkce ledviny a ted mu hrozi po zhorseni stavu,ze mu ji budou muset odebrat. Chtela jsem se zeptat jaky ma clovek sance na zivot s jednou ledvinou kdyz ma rekovinu a bere leky. Dekuji Hanka.

Anna (11. 5. 2017 — 15:23)

synovi 42 let mají odebrat ledvinu,bude moci vykonávat těžší práci a kolika let se asi tak dožívají děkuji matka Anna Filipová

Marty (6. 12. 2017 — 7:34)

Komentářek hovnu, nikdo na ně neodpovídá!!!!!!!!!!­!!!!!

Miroslav (28. 2. 2018 — 14:13)

Byla mi v rámci nádorového onemocnění odebrána levá ledvina , vztahuje se na toto invalidní důchod čí je pracovní omezení děkuji za odpověď

michal (5. 3. 2018 — 19:08)

zdravim narodil sem se s jednou ledvinou chcise zeptat posiluji mato spatny vliv pro ledvinu dekuji.

Tereza (7. 3. 2018 — 22:49)

Od narození mám jen jednu ledvinu. Je to dědičné?

Josef Horvath (18. 3. 2018 — 11:34)

DOBRY DEN.JEMI 59LET,MAM CUKROVKU 2STUPNĚ.PŘED 5LETAMA MI ZJISTILI ŽEMAM NA LEVE LEDVINĚ 2CISTI O VELIKOSTI 1CENTIMETRU ,TET JSEM BYL NA VIŠETŘENI A ZJISTILI ŽE OBE CISTI JSOU VELKE JAKO VAJIČKO.CHTELBYCH VĚDET JAK DAL BY MELI LEKAŘI POSTUPOVAT ,,NEB CO BYCH MĚL .DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

Milada Juchnová (27. 10. 2018 — 20:47)

Dobrý večer,já přišl so ledddvinu ted 17.10 zmnrmnwe­zenedbaná lékaaaaaaaař.úéče od prdktické dr a ještš to jsem ru ní r od útlého mládí ssssssssssssssž do tekda to mi j e63 let s jensl ebuu prchyt od ní a hledt jiného prakt.lékaře

Milada Juchnová (27. 10. 2018 — 20:32)

Dobrý večer,já přišl so ledddvinu ted 17.10 zmnrmnwe­zenedbaná lékaaaaaaaař.péče od prdktické dr a ještš to jsem ru ní r od útlého mládí ssssssssssssssž do tekda to mi j e63 let s buu hledt jiného dr u ní už nezustenu

Jakub Tolman (26. 2. 2020 — 14:13)

Dobrý den,
jako novorozenému, mi ledvina byla odebrána. Kvůli tomu mi nyní byli odepřeny pracovní pozice. Mohu na jednu ledvinu dostat invalidní důchod? Nemá to nějaké úskalí pro můj životopis?

Děkuji za odpověď
S pozdravem

Renata (10. 9. 2020 — 20:51)

Dobry den muj pritel se.narpdil.s jednou ledvinou ted prodelava rakovinu .. Nevim Jak to vse.dopadne mam.obavy dekuju

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.