Jste zde: Ledviny.cz Zdravé a nemocné ledviny Co vás čeká?

Co vás čeká?

Proč je mi indikována dialýza/transplantace?

Při správné funkci vylučovacího systému jsou z těla odváděny odpadní látky metabolismu. Pokud ledviny nepracují dostatečně, dochází k hromadění těchto látek v těle a v podstatě k vnitřní otravě organismu.

První reakce a emoce

Samozřejmě, že je dialýza i transplantace zátěží pro lidský organismus. A to nejen fyzickou, ale zejména psychickou. Jak se s novou skutečností vyrovnat a co vás může trápit?

Co se na mém těle změní?

Dialýza i transplantace si vyžádají určité změny na vašem těle. O jaké konkrétní změny jde, se dočtete pod příslušným typem náhrady ledvinné funkce:

Jak často?

Typická frekvence a délka procedury hemodialýzy je průměrně 4–5 hodin 3× týdně. Samozřejmě je ale nutné konkrétní parametry uzpůsobit tak, aby dialýza především splňovala následující kritéria:

Jak to vše probíhá?

Ve většině případů se hemodialýza provádí v dialyzačním středisku, kam pacient třikrát týdně dojíždí. Dopravu lze jednoduše zajistit zdravotní dopravní službou (sanitkami), nic však pacientům nebrání zvolit dopravu vlastní – náklady na ni lze většinou po dohodě se zdravotní pojišťovnou dokonce…

Každodenní život (dieta, cestování atd.)

Během dne vykonáte řadu rozmanitých činností a dostanete se do mnoha rozličných situací…V tomto oddíle naleznete rady a návody, jak některé z nich co nejlépe zvládnout.

Komplikace při dialýze

Podrobné pojednání o komplikacích nefrologických onemocnění a jejich léčbě najdete ZDE.

Vyšetření

Pro nefrologického pacienta jsou různá lékařská vyšetření a kontroly poměrně častou událostí. Jejich frekvence závisí na typu onemocnění, stavu ledvin, ale i zvoleném způsobu náhrady funkce ledvin. Základem je vždy interní vyšetření ledvin včetně vyšetření krve, moči, většinou doprovázené…