Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Cvičením ke zlepšení příznaků u chronického onemocnění ledvin

Cvičením ke zlepšení příznaků u chronického onemocnění ledvin

Pouze 12 týdnů aerobního a silového cvičení dokáže zmírnit příznaky a únavu u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Taková zjištění přináší studie provedená vědci z britské Leicesterské univerzity.

Pacienti cvičili 36 týdnů 3krát týdně

Vědci náhodně rozdělili 36 pacientů s chronickým onemocněním ledvin, doposud neléčených dialýzou, do dvou skupin. První skupina absolvovala aerobní cvičení, např. pěší turistiku nebo cyklistiku. Druhá skupina se kromě aerobních aktivit věnovala také silovému cvičení. Fyzickou aktivitu pacienti prováděli třikrát týdně po celou dobu trvání studie. Se zvyšováním zdatnosti pacientů se úměrně zvyšovala i obtížnost cvičení.

Pohyb zredukoval počet příznaků a mnohé zmírnil

Příznaky spojené s chronickým onemocněním ledvin byly hodnoceny pomocí speciálního dotazníku. Pacienti udávali na stupnici od 0 až 5, jak často a jak velký dopad mají na jejich život různé příznaky spojené s chronickým onemocněním ledvin. V obou skupinách se na konci studie snížil celkový počet příznaků o 17 %, přičemž značně se zlepšil zejména pocit únavy, který poklesl o 10 až 16 %. Aerobní cvičení zmírnilo také příznaky dušnosti o 40 % a svědění o 35 % a dále také např. poruchy spánku, impotenci nebo syndrom neklidných nohou. Přidání posilovacího cvičení mělo za následek nárůst svalové síly o 41 % a rovněž snížení pocitu slabosti, méně časté svalové křeče a epizody svalové tuhosti.

Pro maximální výsledek je dobré kombinovat aerobní aktivity s posilováním

Je známo, že cvičení obecně zlepšuje tělesnou zdatnost a sílu. Má i další zdravotní přínosy, zejména vliv na snížení vysokého krevního tlaku, hladin cholesterolu a kontrolu diabetu. Nová studie však prokázala, že cvičení příznivě ovlivňuje i specifické příznaky pacientů s chronickým onemocněním ledvin, jako je např. únava nebo svědění. Pro maximalizaci zdravotních přínosů by pacienti měli absolvovat jak aerobní, tak posilovací cvičení.

Zdroj: https://medicalxpress.com/…-kidney.html https://academic.oup.com/…y071/5071924

20. 10. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.