Nemoci ledvin

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus je onemocněním, které během posledních let získalo rozměr civilizační choroby srovnatelný s pandemií. O diabetu bychom mohli napsat mnoho stran, soustředíme se proto pouze na jeho souvislost s rozvojem postižení ledvin. Diabetes totiž souvisí nejen s poškozením ledvinných glomerulů a tubulů, ale i s vaskulárními komplikacemi, které se nevyhýbají ani glomerulárním kapilárám.

Diabetická nefropatie je dnes hlavní příčinou selhání ledvin u pacientů v dialyzačním programu. V současné době jí totiž trpí 40 % všech dialyzovaných pacientů. Postižení ledvin je však jen jedním z řady komplikací, které zvýšená hladina cukru způsobuje – vede však nejen k poškozování a jizvení ledvin, ale v úvodu nemoci také zvyšuje průtok krve ledvinou a krevní tlak v glomerulu.

Při diabetické nefropatii se ztlušťuje bazální membrána glomerulů a tubulů a glomeruly se zvětšují. Změny glomerulů doprovází i změny vmezeřené pojivové tkáně ledviny (intersticia). Z vaskulárních změn dochází ke skleróze arteriol ledvinných klubíček, ale i vzniku lézí v oblasti přívodu krve do klubíčka (hilus). Tyto změny jsou umocňovány hypertenzí a s ní často související aterosklerózou.

Rozvoj diabetické nefropatie většinou trvá mnoho let. Diabetici mohou zpomalit poškození ledvin především pomocí přísné kontroly glykemie, dietou se středním příjmem bílkovin, fyzickou aktivitou a užíváním léků. Krevní tlak se doporučuje udržovat pokud možno pod úrovní 120/80.

Léky ze skupiny inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE inhibitory) nebo blokátorů receptoru pro angiotenzin prokazatelně zmenšují poškozování ledvin u pacientů s diabetem, hypertenzí a řadou dalších onemocnění ledvin.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme