Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem DASH dieta – účinná prevence onemocnění ledvin

DASH dieta – účinná prevence onemocnění ledvin

Stále více lidí trpí chronickým onemocněním ledvin. Klíčovým faktorem přispívajícím ke vzniku chronického onemocnění ledvin je hypertenze. Jedním z účinných přístupů, který může pomoci v prevenci či oddálení postupu ledvinného onemocnění, je tzv. DASH dieta z ang. The Dietary Approaches to Stop Hypertension (neboli dietní přístupy pro zastavení hypertenze), která je určena osobám s vysokým krevním tlakem.

Co je DASH dieta?

DASH dieta zahrnuje stravu bohatou na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky. Důraz je kladen na libové maso, jako jsou ryby a drůbež, dále celozrnné výrobky, luštěniny a ořechy. V rámci diety je omezeno konzumování červeného masa, cukrovinek, přidaných cukrů a slazených nápojů. DASH dieta má vysoký obsah vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu, bílkovin a vlákniny. Vápník, draslík a hořčík v potravě totiž hrají roli při snižování krevního tlaku.

 • Klíčovým cílem diety je snížený příjem sodíku, který výrazně negativně ovlivňuje krevní tlak. Standardní typ diety povoluje 2,3 g sodíku denně, při dietě se sníženým příjmem sodíku se doporučuje pouze 1,5 g sodíku denně.
 • Obiloviny – 6 až 8 porcí denně, zahrnují chléb, další cereálie, rýži a těstoviny. Příkladem jedné porce je 1 plátek celozrnného chleba nebo 1/2 hrnku vařené rýže či těstovin.
 • Zelenina – 4 až 5 porcí denně, jedna porce představuje 1 šálek syrové listové zeleniny nebo 1/2 šálku nakrájené syrové nebo vařené zeleniny.
 • Ovoce – 4 až 5 porcí denně, jedna porce představuje 1 střední ovoce nebo 1/2 šálku čerstvého, mraženého nebo konzervovaného o­voce.
 • Mléčné výrobky – 2 až 3 porce denně, přednost mají mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Příkladem jedné porce je 1 šálek mléka, 1 šálek jogurtu nebo 50 g sýra.
 • Libové maso, drůbež a ryby – 6 nebo méně porcí denně, příkladem jedné porce může být 30 g vařeného libového masa nebo ryby, ekvivalentem je jedno vejce.
 • Ořechy, semena a luštěniny – doporučeno 4 až 5 porcí týdně, patří sem zejména mandle, slunečnicová semena, fazole, hrách nebo čočka. Příkladem jedné porce je 1/3 šálku oříšků, 2 lžíce semen nebo 1/2 šálku vařené fazole či hrachu.
 • Tuky a oleje – 2 až 3 porce denně, doporučeny jsou spíše nenasycené tuky, příkladem jedné porce je 1 lžička kvalitního margarínu nebo 2 lžíce lehkého salátového dresinku.

Je DASH vhodná pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin?

 • Je prokázáno, že konzumace DASH diety má za následek významné snížení krevního tlaku.
 • Vysoký podíl draslíku a fosforu přijímaných v DASH dietě obvykle neznamená v časných fázích chronického onemocnění ledvin závažný problém. Vhodná je však pouze pro osoby v 1. nebo 2. stadiu choroby. Dialyzovaným pacientům se tato strava nedoporučuje kvůli vysokému obsahu draslíku a fosforu.
 • ACE inhibitory užívané pro kontrolu krevního tlaku mohou způsobit zvýšené zadržování draslíku v těle. Nezbytná je proto pravidelná kontrola hladiny draslíku.
 • Vegetariánská varianta DASH diety bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné cereálie a ořechy, ale s nižším zastoupením bílkovin, může pomoci snížit hladinu bílkovin (albuminu) v moči u pacientů s proteinurií.
 • DASH dieta je také spojena s nižším rizikem rozvoje ledvinových kamenů.

Zdroj:
mayoclinic.com
davita.com

6. 8. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Alena - www.dietyachudnutie.sk (25. 4. 2013 — 12:42)

Vynikajúci článok k problematike. Ochorenia ladvín a vysoký krvný tlak sú v ostatnom čase narastajúcou hrozbou pre modernú civilizáciu. Vzorové jedálničky, stratégiu DASH diéty a recepty rozoberá aj webstránka http://www.dietyachudnutie.sk/…/dash-dieta/ Nájdete tam tipy aj pre ďalšie diéty a zdravotné problémy. Pekný deň všetkým!

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.