Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Je pití čerstvých šťáv vhodné i při chronickém onemocnění ledvin?

Je pití čerstvých šťáv vhodné i při chronickém onemocnění ledvin?

Připravit si čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu není v dnešní době nic nemožného, postačí k tomu kvalitní odšťavňovač. Čerstvé šťávy často pomáhají nahradit nedostatečný příjem zeleniny a ovoce ve stravě. Je však možné je zařadit i do jídelníčku pacientů s chronickým onemocněním ledvin a jaká jsou pozitiva a negativa jejich konzumace?

Pro a proti

Čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny jsou bezpochyby nutričně hodnotné pro svůj vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a dalších biologicky aktivních látek s pozitivním účinkem na zdraví. Argumentem pro jejich pití je skutečnost, že jde o poměrně snadný způsob, jak doplnit denní doporučené množství zeleniny a ovoce. Navíc se šťávy často připravují z kombinací nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny a mohou tak významně zpestřit jídelníček.

Šťávy se připravují vylisováním nebo vymačkáním šťávy z plodů či zeleniny a jsou tedy téměř zbaveny vlákniny. Touto úpravou se tak ochuzujeme o nestravitelnou složku potravy, která má nejen pozitivní vliv na správnou funkci trávicího traktu, ale působí i jako prevence některých onemocnění.

Šťávy v jídelníčku pacientů s onemocněním ledvin

Pokud se na popíjení ovocných a zeleninových šťáv díváme z hlediska pacienta s chronickým onemocněním ledvin, pak musíme brát v úvahu zejména to, že ovoce a zelenina jsou významným zdrojem draslíku. Může tak snadno dojít k příjmu většího množství draslíku, než je doporučeno pro osoby s chronickým onemocněním ledvin. Některé recepty na čerstvé šťávy mohou obsahovat i více než 2 000 mg draslíku v jediné porci.

Nezapomeňte proto, že:

  • Pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv lze pacientům s chronickým onemocněním ledvin doporučit spíše jako zpestření pitného režimu v množství max. 2 dcl denně, ne jako hlavní zdroj tekutin.
  • Šťávu je také nutné započítat do denního příjmu tekutin. Pokud musíte omezit příjem tekutin, je nutné zvážit, kolik si jich můžete dovolit přijmout ve formě čerstvé zeleninové či ovocné šťávy.
  • K přípravě šťáv používejte ovoce a zeleninu s nižším obsahem draslíku, např. jablka, bobulovité ovoce, ananas, mrkev, celer, okurky nebo kapustu. (Pro zvýšení chuti a výživné hodnoty můžete přidat čerstvé bylinky a koření, jako je máta, petržel nebo zázvor.)
  • Zařazení čerstvých ovocných a zeleninových šťáv je vhodné nejprve konzultovat s ošetřujícím zdravotnickým personálem.

Zdroj: http://blogs.davita.com/…ney-patients

12. 5. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.