Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Kyselina močová a chronické onemocnění ledvin

Kyselina močová a chronické onemocnění ledvin

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin mají často zvýšenou hladinu kyseliny močové v séru. V poslední době se tento problém dostává do popředí zájmu jako potenciální rizikový faktor přispívající k rozvoji a progresi chronického onemocnění ledvin.

Kyselina močová zvyšuje riziko

Výsledky některých studií dokazují, že zvýšené sérové hladiny kyseliny močové nezávisle předpovídají vývoj choroby. A naznačují také, že snížení koncentrace kyseliny močové může naopak progresi onemocnění zpomalit. I když jsou nezbytné další klinické studie, zdá se, že kyselina močová může patřit k potenciálně ovlivnitelným rizikovým faktorů chronického onemocnění ledvin.

Krystalky v ledvinách

Již dříve byla zvažována souvislost mezi chronickým onemocněním ledvin a dnou. Dna je metabolická choroba, při níž organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat tzv. puriny (dusíkaté látky), což vede k nadměrné tvorbě kyseliny močové v organizmu. Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech či měkkých tkáních. Nemoc způsobená hromaděním krystalků kyseliny močové v ledvinných tkáních bývá označována jako dnavá nefropatie.

Mechanizmus působení neobjasněn

Předpokládalo se tedy, že hlavním mechanizmem, kterým kyselina močová způsobuje onemocnění ledvin, je právě srážení za vzniku krystalů v ledvinách, podobně jako způsobuje dnu. Když ale byla laboratorním zvířatům s chronickým onemocněním ledvin uměle vyvolána zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, onemocnění ledvin rychle postupovalo i přes absenci krystalů v ledvinách. Tato klíčová studie obnovila zájem vědců o potenciální roli kyseliny močové jak při akutním, tak při chronickém onemocnění ledvin.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543594?…

16. 6. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

lenka (27. 6. 2014 — 10:50)

Myslím že jsem někde četla že ty krystalky v kloubech ničí přípravek Enzykol , ale nemám s tím žádné zkušenosti..

Martin Bartoň (14. 12. 2017 — 17:58)

Zdravím ve spolek. Nevím, jestli to znáte, ale zkuste recept Dr. Tombaka na očistu od kyseliny močové. Třeba to někomu z vás pomůže. Popsal jsem ho tady: http://www.beznudle.cz/…og-0008.html

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.