Dna – mýty a fakta

Dna, onemocnění, kterému se také říká pakostnice, podagra či lidově „nemoc králů“ je bolestivá forma zánětlivé artritidy. Vzniká narušením metabolismu kyseliny močové, která se hromadí v těle a tvoří krystalky ukládající se zejména v kloubech. Vzhledem k tomu, že o odvádění kyseliny močové z organismu se starají ledviny, lidé s onemocněním ledvin mají vyšší pravděpodobnost výskytu krystalků kyseliny močové, a tudíž i dny. Nemoc se projevuje náhlými bolestivými záchvaty doprovázenými otoky a zarudnutím kloubů.

Co se říká o dně?
=================

Mezi laickou veřejností je rozšířena řada mýtů o této nemoci.

 • Mýtus: Dna je vzácné onemocnění.
 • Dna je poměrně častým onemocněním. Její výskyt v populaci se odhaduje na 0,2–1 %. Dokonce se hovoří i o zvyšujícím se výskytu v souvislosti s měnícími se stravovacími návyky, stárnutím obyvatelstva a dalšími faktory. Dna je nejčastější formou artritidy u mužů starších 40 let.

 • Mýtus: Dna je nemoc mužů.
 • Onemocnět dnou mohou muži i ženy. Ačkoliv muži mají 10krát vyšší pravděpodobnost postižení dnou, míra výskytu onemocnění se po šedesátce vyrovnává, protože u žen se dna častěji vyskytuje po menopauze.

 • Mýtus: Pouze obézní lidé mívají dnu.
 • Dnou můžete onemocnět, i když máte váhu v normě. Ačkoliv obézní lidé opravdu mají zvýšené riziko jejího vzniku, dna je častější u lidí, kteří mají jiné zdravotní problémy, např. diabetes, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo onemocnění ledvin.

 • Mýtus: Dna se projevuje pouze na palci u nohy.
 • Kloub palce u nohy je opravdu nejobvyklejším místem pro výskyt záchvatů dny a u mnoha pacientů se první záchvat dny projeví právě v této oblasti. Dna však může postihnout jakýkoliv kloub v těle včetně rukou, loktů, kolen a kotníků. Při chronické dně bývá často postiženo naráz několik kloubů.

 • Mýtus: Dna nakonec sama vymizí.
 • Příznaky záchvatu dny často zmizí během několika dní, ale to neznamená, že dna je pryč. Dokonce i když nepociťujete bolestivé příznaky, krystalky kyseliny močové mohou v těle způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, jako je poškození kloubů a ledvin.

 • Mýtus: Pokud se budu vyhýbat některým potravinám mohu zabránit vzniku dny nebo ji vyléčit.

Existují potraviny, kterých byste se měli vyvarovat, pokud máte zvýšené riziko vzniku dny, a naopak některé potraviny mohou pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle. Ale samotná dieta není lékem. I pro osoby trpící dnou, které dodržují doporučená dietní opatření, může být i nadále nezbytné užívat léky na dnu, které snižují hladinu kyseliny močové v těle.

Zdroj: http://www.kidneyfund.org/kidney-today/myths-about-gout.html
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/06/02.pdf

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme