Kyselina močová a chronické onemocnění ledvin

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin mají často zvýšenou hladinu kyseliny močové v séru. V poslední době se tento problém dostává do popředí zájmu jako potenciální rizikový faktor přispívající k rozvoji a progresi chronického onemocnění ledvin.

Kyselina močová zvyšuje riziko

Výsledky některých studií dokazují, že zvýšené sérové hladiny kyseliny močové nezávisle předpovídají vývoj choroby. A naznačují také, že snížení koncentrace kyseliny močové může naopak progresi onemocnění zpomalit. I když jsou nezbytné další klinické studie, zdá se, že kyselina močová může patřit k potenciálně ovlivnitelným rizikovým faktorů chronického onemocnění ledvin.

Krystalky v ledvinách

Již dříve byla zvažována souvislost mezi chronickým onemocněním ledvin a dnou. Dna je metabolická choroba, při níž organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat tzv. puriny (dusíkaté látky), což vede k nadměrné tvorbě kyseliny močové v organizmu. Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech či měkkých tkáních. Nemoc způsobená hromaděním krystalků kyseliny močové v ledvinných tkáních bývá označována jako dnavá nefropatie.

Mechanizmus působení neobjasněn

Předpokládalo se tedy, že hlavním mechanizmem, kterým kyselina močová způsobuje onemocnění ledvin, je právě srážení za vzniku krystalů v ledvinách, podobně jako způsobuje dnu. Když ale byla laboratorním zvířatům s chronickým onemocněním ledvin uměle vyvolána zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, onemocnění ledvin rychle postupovalo i přes absenci krystalů v ledvinách. Tato klíčová studie obnovila zájem vědců o potenciální roli kyseliny močové jak při akutním, tak při chronickém onemocnění ledvin.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543594?dopt=Abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme