Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Mýty a fakta o dialýze

Mýty a fakta o dialýze

Selhání ledvin může překvapit kohokoliv bez ohledu na věk – muže, ženy a dokonce i děti. Nemocným se selháním ledvin zachraňuje život dialyzační léčba, která filtrací krve pomáhá odstraňovat škodlivé látky z těla, a zastává tak funkci, kterou jejich vlastní ledviny již vykonávat nemohou. Život lidí podstupující tuto terapii sice pokračuje i nadále, ale jsou často nuceni bojovat s řadou mýtů, které se o dialýze šíří.

8 nejčastějších mýtů o dialýze

I)
Mýtus: Dialýze vždy probíhá tak, že trávíte alespoň třikrát týdně několik hodin v dialyzačním středisku.
Fakt: Dialýzu lze provádět několika způsoby. Kromě hemodialýzy v dialyzačním středisku je možné využít možnosti peritoneální dialýzy v pohodlí vašeho domova. Vy a váš lékař musíte rozhodnout, na základě vašeho zdravotního stav a vašeho přání, která forma dialýzy je pro vás nejlepší.

II)
Mýtus: Dialýza je bolestivá.
Fakt: Při hemodialýze můžete pociťovat určité nepohodlí, když je jehla vpichována do fistule nebo graftu, ale většina pacientů obvykle nemá žádné jiné problémy. Dialyzační léčba sama o sobě je bezbolestná. Nicméně někteří pacienti mohou trpět poklesem krevního tlaku, což může vést k nevolnosti, zvracení, bolestem hlavy nebo křečím. Dodržováním vhodné diety se lze těmto vedlejším účinků vyhnout.

III)
Mýtus: Dialýza je odsouzení na smrt.
Fakt: Dialýza je naopak záchrana života. Pokud váš lékař rozhodne, že nastal čas nasadit dialyzační léčbu, znamená to, že budete žít svůj život a cítit se lépe.

IV)
Mýtus: Dialýza je drahá a nedostupná pro normálního pacienta.
Fakt: Ano, dialyzační péče je sice finančně náročná, ale je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

V)
Mýtus: Vzhledem k závislosti na péči v dialyzačním středisku, nemohou dialyzovaní pacienti cestovat.
Fakt: Dialyzační střediska najdete po celé České republice a v mnoha cizích zemích. Léčba je standardizovaná. Pacient by si však měl domluvit toto ošetření v cizině s konkrétním zdravotnickým zařízením.

VI)
Mýtus: Pacienti na dialýze nemají čas ani energii chodit do práce.
Fakt: Mnoho dialyzovaných pacientů se vrací zpět do práce nebo do školy poté, co si zvykli na dialýzu.

VII)
Mýtus: Dialyzovaní pacienti nemají žádné rozhodovací právo ohledně jejich léčby.
Fakt: Jako pacient máte velkou kontrolu nad vaší léčbou. Pacienti mají svá práva zahrnující především právo na kvalitní péči, soukromí, lékařské informace a sociální a nutriční poradenství.

VIII)
Mýtus: Pacienti na dialýze se cítí osamoceni a jsou svojí rodině na obtíž.
Fakt: Mnoho dialyzovaných pacientů, jakmile si zvykne na dialyzační léčbu, se začne cítit mnohem lépe, než tomu bylo ještě před zahájením dialýzy a cítí se být také mnohem menší zátěží pro své příbuzné. Možná vám pomůže, když se zapojíte do dobrovolnických aktivit na pomoc stejně postiženým pacientům nebo do kampaní za prevenci a včasné odhalení onemocnění ledvin.

Zdroj: kidney.org

17. 6. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.