Psychologická podpora

O podpoře rodiny a péči o sebe sama

Chronické onemocnění ledvin vyžadující dialýzu znamená novou životní situaci nejen pro samotného pacienta, ale také pro jeho blízký okruh lidí. Příbuzní a blízké osoby jsou nesmírně důležitou součástí života s dialýzou. Přinášíme vám rady a tipy, jak se v těchto nelehkým situacích zachovat, ať už jste pacient nebo rodinný příslušník.

Rodina stejně jako přátelé tvoří nedílnou součást pohody pacienta. Blízcí lidé mohou poskytnout podporu v mnoha různých formách a různými způsoby – prakticky, psychicky a na úrovni mezilidských vztahů.

Jak budou novou situaci vnímat ti nejmenší? Děti mohou být novou situací zneklidněny. Čím srozumitelněji jim nové skutečnosti vysvětlíte, tím lépe je budou schopny přijmout. Odpovídejte na jejich otázky způsobem, který zohledňuje jejich věk. Na druhou stranu mlčení a popírání děti velmi zneklidňuje a může podporovat jejich úzkost nebo zmatenost. Pokud si sami nejste něčím jisti, mohou vám s praktickými zkušenostmi pomoci svépomocné skupiny, pacientské organizace nebo konzultace u odborníka, například psychologa.

Šetřete svou vlastní energii

Jen pokud se o sebe řádně staráte, můžete se starat o ostatní. Proto je dobré naplánovat si pravidelné přestávky pro odpočinek, abyste se mohli věnovat svým vlastním zájmům. Dobrou příležitostí jsou například dny, kdy je váš rodinný příslušník na dialyzačním středisku. Večerní procházka, setkání s přáteli nebo provozování oblíbeného koníčku vám také mohou pomoci vypnout a načerpat energii. Vaši psychickou odolnost mohou posílit relaxační cvičení, například jóga.

Rozpoznáte, kdy jste přetížení?

Co když vám ale starosti o člena rodiny způsobují neustálý psychický stres? Možná se bojíte, že by se mohlo něco stát – například pociťujete obavu, že se objeví další zdravotní problémy. V takovém případě byste se rozhodně měli obrátit na odborný zdravotnický personál. Ten nejlépe posoudí situaci a aktuální zdravotní stav pacienta a v mnoha případech vám může poskytnout uklidnění a vysvětlení. 

Pokud máte pocit, že již nejste schopni zvládat psychickou zátěž nebo se u vás mohou začít projevovat fyzické příznaky, rozhodně byste měli sami vyhledat pomoc. Požádejte svého ošetřujícího lékaře, aby vám poradil, co by vám mohlo pomoci překonat úzkosti nebo deprese a načerpat novou energii. Nebo vyhledejte konzultaci u psychologa, který vám pomůže pečovat o duševní pohodu.

Pamatujte, že nejste dokonalí, což není nikdo z nás, a nemusíte být vždy ti nejsilnější. Diskutujte v rodině co nejotevřeněji a v klidu si promluvte i o těžkých chvílích, kterými procházíte, a o svých pocitech. I člen rodiny, který se necítí dobře, bude pravděpodobně chtít, aby se s ním zacházelo naprosto normálně a aby nebyl před vším chráněn. Pečujte jeden o druhého a vždy si nechte otevřenou možnost vyhledat pomoc zvenčí. To vás jako rodinu posílí, a to i v těžkých chvílích.

Sdílení zkušeností

Vřele lze také doporučit navazování kontaktů s dalšími osobami, které prožívají podobnou situaci a pečují o dialyzovaného člověka, a navštěvování tzv. svépomocných skupin. Tam se můžete dozvědět, jak se ostatní lidé s tímto onemocněním a jejich příbuzní vyrovnávají se všemi různými problémy, které může dialyzační léčba přinést – od zvládání rozpisu příjmu tekutin až po organizaci dlouho plánovaného výletu nebo dovolené do vysněné destinace. 

Diskutujte a sdílejte své starosti a zkušenosti s lidmi, kteří jsou v podobné situaci. Brzy zjistíte, že vám to nejen dodá energii a povede vás to k navázání nových přátelství, ale také vyprodukujete spoustu dobrých nápadů, jak může být život s dialýzou stále zábavný a jak lze dobře fungovat. 

Dobrá organizace jako základ

Organizace je opravdu důležitá, zvláště tehdy, když je dialyzovaný jedinec stále plně zapojen do pracovního a rodinného života. Při zahájení dialýzy je nutné mluvit o organizačních záležitostech a každodenních rutinních činnostech. Ne všechny každodenní povinnosti může pacient na dialýze zvládat stejným způsobem jako dříve. Pomoc zvenčí vám může také usnadnit vše lépe zvládat.

Tipy: Jak můžete dialyzovanému člověku poskytnout podporu

  • Choďte společně na lékařské prohlídky a informační schůzky s odborníky. 
  • Neberte obavy a strach na lehkou váhu, jsou přirozené a dají se řešit. 
  • Vyhledejte ve svém okolí skupiny a pacientské organizace pro dialyzované pacienty a jejich příbuzné. 
  • Společně si přeorganizujte každodenní rutinu a režim fungování. 
  • S lékařskou podporou sestavte pro rodinu nový týdenní jídelníček. 
  • Hledejte možnosti, které umožní dialyzovanému členovi rodiny být i nadále součástí společenského života. 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme