Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Poškození ledvin spojeno s užíváním protizánětlivých léků

Poškození ledvin spojeno s užíváním protizánětlivých léků

Nadměrné užívání nesteroidních protizánětlivých léků (tzv. NSAID) zřejmě zvyšuje riziko vzniku onemocnění ledvin. Z nedávné studie vědců ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii totiž vyplývá, že jedinci, kteří užívali každý měsíc více než 7 doporučených denních dávek NSAID, měli významně vyšší riziko vzniku akutního selhání ledvin a chronického onemocnění ledvin než ti, kteří žádné léky nebrali.

Nadměrné užívání NSAID vedlo k onemocnění ledvin

Vědci použili k analýze údaje více než 760 tisíc amerických vojáků v aktivní službě (asi 86 % mužů, průměrný vek přibližně 27 let). Zjistili, že 17,9 % z nich užívalo měsíčně 1 až 7 doporučených denních dávek nesteroidních protizánětlivých léků (tzv. NSAID) a 16,3 % dokonce více než 7 takových dávek měsíčně. NSAID jsou běžně užívané léky proti bolesti, zánětu a zvýšené teplotě. Nejčastěji předepisovanými NSAID ve studii byly ibuprofen (800 mg, 3 nebo vícekrát denně) a naproxen (500 mg dvakrát nebo vícekrát denně). Jedinci užívající více než 7 dávek NSAID za měsíc měli ve srovnání s těmi, kteří žádné léky neužívali, o 20 % vyšší riziko jak akutního selhání ledvin, tak chronického onemocnění ledvin. Riziko poškození ledvin také výrazně zvyšovaly další zdravotní potíže, jako hypertenze, diabetes či obezita a riziko rovněž narůstalo s věkem.

Léky mohou zvyšovat riziko i u mladých jedinců

Autoři výzkumu upozorňují, že stavy jako je akutní selhání ledvin a chronické onemocnění ledvin se obvykle vyskytují spíše u starších dospělých, většina vojáků však byla mladší než 35 let. Důvodem je podle nich pravděpodobně skutečnost, že vojáci častěji musí čelit přerušované dehydrataci, která snižuje objem tekutin v těle a zvyšuje zátěž ledvin. Uvedená zjištění tak naznačují potenciální riziko vyšších dávek NSAID ve spojitosti s onemocněním ledvin, a to i u mladých aktivních jedinců.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/…icle/834171/ https://jamanetwork.com/…icle/2724772

11. 3. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:54)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.