Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Zdravým životním stylem proti diabetu

Zdravým životním stylem proti diabetu

Výsledky studií ukazují, že nejúčinnější zbraní proti stále četnějšímu výskytu diabetu je pravděpodobně změna životního stylu a užívání léků, ačkoli účinnost léků se zdá být pouze krátkodobá a mizí po jejich vysazení.

Změny životního stylu a užívání léků snižují riziko diabetu o téměř 40 %

Vědci z Emory univerzity v americké Atlantě se snažili určit účinky různých preventivních strategií u dospělých s rizikem vzniku diabetu. Chtěli zjistit, nakolik mohou tyto intervence snížit riziko přechodu z prediabetu (stav, který předchází rozvinutí cukrovky) na diabetes a zda jsou jejich účinky dlouhodobého charakteru. Do svého zkoumání zahrnuli údaje ze 43 studií s více než 49 tisíci účastníky, které hodnotily dopad změny životního stylu, užívání léků (na snížení hmotnosti nebo na zvýšení citlivost k inzulínu) a kombinace užívání léků a změny životního stylu na vznik diabetu u dospělých.

Změna životního stylu byla spojena se snížením rizika diabetu o 39 % a užívání léků snížilo toto riziko o 36 %. Účinky léků po přerušení léčby však vymizely, naopak efekt modifikace životního stylu přetrvával i po ukončení intervence, i když i tento dopad v průběhu času slábnul.

Úprava životního stylu zabraňuje vzniku diabetu dlouhodobě

Z výsledků studie tak vyplývá, že u osob s rizikem vzniku diabetu může rozvoj onemocnění podobně efektivně zpomalit jak změna životního stylu, tak užívání léků podporujících úbytek tělesné hmotnosti nebo zvyšujících citlivost na inzulin. Přičemž strategie vedoucí k modifikaci životního stylu mají lepší výsledky v dlouhodobém horizontu.

Zdroj:

https://www.renalandurologynews.com/…icle/705856/

https://jamanetwork.com/…ract/2661704

1. 3. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.