Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Život po transplantaci ledviny

Život po transplantaci ledviny

Transplantace ledviny je v současnosti optimální metodou léčby pro pacienty se selháním ledvin. Dovoluje jim i nadále žít plnohodnotný a aktivní život. Úspěšnost transplantace do značné míry závisí také na dobré spolupráci pacienta, a je proto velmi důležité pacienta informovat o všech možných komplikacích, které mohou nastat, a zásadách, které je nutno po operaci dodržovat. S edukací se často začíná již v době, kdy pacient dochází na hemodialýzu.

Dieta a pitný režim

Kortikosteroidy, které se po transplantaci užívají, často způsobují zvýšenou chuť k jídlu. Je proto důležité dodržovat dietu s omezením tuků a sacharidů, čímž zamezíme nejen vzniku nadváhy, ale také zvýšené hladině cukru v krvi a riziku rozvoje diabetu.

Kortikosteroidy také způsobují zadržování sodíku v těle, což může vést k zadržování vody a zvýšení krevního tlaku, je proto nutné omezit příjem soli.

Nedoporučuje se jíst sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka a vyhnout se plísňovým sýrům, kvůli zvýšenému riziku infekce. Pacienti nesmí konzumovat grepy, pomelo nebo třezalku, které mohou zvýšit koncentraci imunosupresivních léků v krvi a způsobit tak vedlejší účinky.

Avšak na rozdíl od předchozí dialyzační léčby, kdy bylo nutné tekutiny omezovat, by lidé po transplantaci měli denně vypít alespoň **2 až 3 litry tekutin denně*.

Imunosupresivní léky

Imunosupresivní léky jsou nepostradatelnou součástí posttransplantační léčby, potlačují činnost imunitního systému těla a zabraňují tak odmítnutí (rejekci) transplantované ledviny. Imunosupresivních léků existuje několik druhů. Užívají se v pravidelných 12hodinových intervalech nebo jedenkrát denně. Důležité je dodržování časového intervalu a užívání stanovených dávek. Tyto léky však zároveň snižují obranyschopnost organismu a tím zvyšují riziko infekce.

Alkohol, kouření

Pacient po transplantaci by se měl vyvarovat kouření, které prokazatelně snižuje životnost transplantované ledviny. Nedoporučuje se ani konzumace alkoholických nápojů.

Očkování

Je možné se nechat očkovat i s transplan­tovaným orgánem, ale vždy pouze usmrcenými nebo inaktivovanými vakcínami, nikdy ne vakcínou obsahující živou ani oslabenou kulturu. Je vhodné vše nejdříve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Sexuální aktivita a plodnost

Sexuální aktivita se obvykle zlepšuje v průběhu několika měsíců po úspěšné transplantaci. Se sexuálním životem můžete začít, jakmile se budete cítit dobře. Nejvhodnějším antikoncepčním prostředkem je prezervativ, který zároveň chrání před možným přenosem infekcí. Účinnost perorální antikoncepce může být ovlivněna některými imunosupresivní léky, nitroděložní tělíska se nedoporučují vzhledem ke zvýšenému riziku infekce.

Plodnost ženy se obvykle po úspěšné transplantaci vrací do normálu. Je tedy jednodušší přijít do jiného stavu pro ženu po transplantaci než pro ženu na dialýze. Nicméně není doporučováno otěhotnět dříve než za rok po transplantaci ledviny.

Cestování a fyzická aktivita

Pokud se cítíte dostatečně ve formě, je možné po transplantaci cestovat i sportovat. Jestliže jedete do zahraničí, vyvarujte se zemí s nízkou úrovní hygieny, kde můžete přijít do styku s kontaminovanými potravinami nebo vodou. Pravidelné sportování vám pomůže zlepšit fyzickou i psychickou kondici a dodává vašemu tělu dostatek energie. Je vhodné začít postupně a pomalu zvyšovat intenzitu i dobu cvičení, podle vašeho aktuálního zdravotního stavu.

Zdroje:
http://www.transplantace.eu
http://www.zdn.cz

23. 8. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Komentáře

formanka (14. 7. 2012 — 16:51)

jsem po transplantaci ledviny a zatim dobry.jsem rada za kazdy novy den bez dialyzy.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.