Nadměrná konzumace alkoholu zhoršuje onemocnění ledvin

Nová korejská studie s pacienty s chronickým onemocněním ledvin odhalila, že lidé, kteří mají problémy s nadměrným pravidelným nebo příležitostným pitím alkoholu, mohou mít dvojnásobné riziko progrese onemocnění ve srovnání s abstinenty. 

Dvakrát větší riziko progrese při nadměrném pití alkoholu 

Vědci zkoumali data téměř 2000 pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Účastníci studie měli průměrný věk 54 let a přibližně 60 % z nich byli muži. Pacienty byli podle intenzity konzumace alkoholu rozděleni do 5 skupin: abstinenti, příležitostné mírné pití alkoholu (méně než 6 nápojů týdně a méně než 5 nápojů příležitostně), pravidelné mírné pití alkoholu (6 nebo více nápojů týdně a méně než 5 nápojů příležitostně), příležitostné nadměrné pití (méně než 6 nápojů týdně a 5 a více nápojů příležitostně) a pravidelné nadměrné pití (6 a více nápojů týdně a 5 a více nápojů příležitostně). Progrese chronického onemocnění ledvin byla definována jako 50% nebo větší snížení odhadu glomerulární filtrace vzhledem k počátečnímu stavu nebo selhání ledvin. Výsledky studie odhalily, že pravidelné a příležitostné nadměrné pití alkoholu bylo ve srovnání s abstinencí významně spojeno s přibližně dvojnásobně zvýšeným rizikem progrese onemocnění ledvin. Riziko se významně nelišilo mezi abstinenty a příležitostnými mírnými nebo pravidelnými mírnými konzumenty alkoholu. 

Alkohol narušuje rovnováhu vnitřní prostředí 

Autoři výzkumu dodávají, že konzumace alkoholu může narušovat acidobazickou rovnováhu a rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle, což může nepříznivě ovlivnit funkci ledvin. Na rozdíl od zdravých dospělých jsou podle nich pacienti s chronickým onemocněním ledvin náchylnější právě k narušení rovnováhy vnitřního prostředí, což vytváří nepříznivé prostředí pro ledviny. Kromě toho je nadměrná konzumace alkoholu významně spojena s hypertenzí u mužů i žen. 

Zdroj: 
https://www.renalandurologynews.com
https://www.mayoclinicproceedings.org 

Recepty při ledvinové dietě

Vyzkoušejte namísto sklenky alkoholu jeden z našich chutných pokrmů. V receptáři najdete postup jak připravit jednoduché předkrmy, různé druhy masa, zeleninové polévky, saláty i lahodné dezerty. Těšit se můžete i na sezonní recepty s nevšedními nápady, jak vylepšit svůj omezený jídelníček.

Vyzkoušejte některý z receptů.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme