Jste zde: Ledviny.cz Zdravé a nemocné ledvinyNemoci ledvin Příznaky onemocnění ledvin

Příznaky onemocnění ledvin

Jak se projevuje onemocnění ledvin?

Vzhledem k opravdu široké škále onemocnění postihujících ledviny je velmi těžké souhrnně definovat příznaky nemoci ledvin provázející. Protože však jde o orgán, který zastává v těle funkci vylučování odpadních látek, lze říci, že pokud se onemocnění ledvin vůbec projeví, bude to změnami právě v této oblasti.

Patologie na tomto základě rozlišuje dva způsoby, jakými se nemoci ledvin projevují – nefrotický a nefritický syndrom:

Nefrotický syndrom je charakterizovaný těžkou proteinurií (přítomností bílkoviny v moči, typicky IgG molekuly imunoglobulinů) v hodnotách nad 3,5 g bílkovin v moči za 24 hodin, hypoalbuminemií (snížení obsahu albuminu – bílkoviny s malou molekulou, která v krvi udržuje osmotický tlak), edémy (zejména v oblasti obličeje), hyperlipidemií (zvýšení lipidů v krvi) a lipidurií (přítomnost tuků v moči).

nefritickému syndromu dochází po poškození kapilárních kliček ledvinných tělísek. Z tohoto důvodu klesá čisticí funkce ledvin a do moči se dostává krev. Pro tento stav je tedy charakteristická hematurie (krev v moči, změna zabarvení rozpoznatelná dokonce pouhým okem), proteinurie, snížené množství odcházející moči (oligurie) a s ním spojené hromadění odpadních látek v těle.

Z pacientova pohledu jsou nejdůležitější projevy ledvinného selhávání a nedostatečné funkce ledvin – v těle se hromadí odpadní látky (močovina, kreatinin), zvyšuje se krevní tlak (ledviny se podílí na jeho regulaci), mění se složení krve (rozvíjí se chudokrevnost), vzniká minerálová dysbalance (vápník, sodík, draslík, fosfor) a tělo nezvládá správně pracovat s vitamínem D.

Protože tyto příznaky se do určité fáze neprojevují nijak bolestivě, nemocný si nemusí všimnout žádných obtíží. Mnohdy až při omezení funkce ledvin o více než 75 % zaregistruje únavu a slabost, nechutenství, pokles frekvence a objemu močení a rozvoj otoků. Při konečném selhání ledvin se pak rozvíjí tzv. uremický syndrom neboli uremie, doprovázená zvracením, průjmem, ztíženým prohloubeným zrychleným dýcháním, poruchami srdečního rytmu, svěděním a šedou barvou kůže. Tyto příznaky jsou nejvýraznějším upozorněním organismu na potíže a pacient by měl být okamžitě léčen.

Jeden nebo více z těchto příznaků může být právě onou první známkou nemoci ledvin. Jak ale poznat například proteinurii? Bez lékařského vyšetření ji bohužel často nelze zjistit, avšak některé příznaky se projevují viditelnými projevy:

  • proteinurie může způsobit pěnící moč
  • unikající krev vede k růžovému zabarvení moči, případně k zabarvení podobnému kolovým limonádám
  • na rukou a kotnících se objevují otoky, zvláště ke konci dne a ráno po probuzení kolem očí