Výživa a pohyb

Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Vyjmenovat některé faktory, které ovlivňují zdraví ledvin, by jistě dokázal každý. Vzít v úvahu všechny, a ještě je spolehlivě vyhodnotit, však dokáže jen odborník. Orientační výsledky ale poskytne i speciální kalkulačka, kterou v rámci podpory prevence spustila společnost B. Braun Avitum. Jejím hlavním cílem je na riziko onemocnění ledvin upozornit a nasměrovat rizikové skupiny k lékaři.

Zjistěte riziko onemocnění ledvin včas

Internetové stránky www.ledvinovakalkulacka.cz jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a jsou dostupné zdarma prakticky odkudkoliv. „Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou, jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit, ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin v nefrologické ambulanci, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví, Když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře‘ otočili a orientační prevenci jsme umožnili lidem, kteří sedí doma u počítačů,“ vysvětluje myšlenku vzniku ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl z dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.

Co zjistí ledvinová kalkulačka?

Vyplnění sedmnácti základních otázek zabere testovanému maximálně dvě minuty. Nejdříve, stejně jako u lékaře, vyplní základní tělesné parametry, a pak se analyzují rizikové faktory. Výsledek on-line testu je pak rozdělen do tří kategorií:

  • Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě vámi vyplněných údajů relativně nízké.
  • Patříte do rizikové skupiny. Riziko proberte se svým praktickým lékařem.
  • Riziko onemocnění ledvin je ve vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

„Samozřejmě jde pouze o orientační test, který v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat,“ dodává Petr Hartl. Projekt byl spuštěn před Světovým dnem ledvin právě proto, aby ti, jimž kalkulačka bude na základě skóre návštěvu lékaře doporučovat, mohli za odborníkem přijít bez objednání, zdarma a hlavně rychle. Kalkulačka je samozřejmě užitečná po celý rok a lidé, kterým vyšlo, že patří do rizikové skupiny, mohou posléze navštívit svého praktického lékaře nebo se objednat do nefrologické poradny.

Ledvinová kalkulačka 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme