Američan nelegálně obchodoval s ledvinami

Američan Levy Izhak Rosenbaum se u soudu přiznal k nelegálním obchodům s lidskými orgány získanými od chudých Izraelců, které se mu podařilo prodat nemocnicím v USA. Ledviny získal za pouhých 10 tisíc dolarů. Za každý úspěšně transplantovaný orgán pak Rosenbaum požadoval od bohatých zájemců v USA 120 tisíc dolarů, tedy víc než desetinásobek.

Jeho obhájci to označují za dobrý skutek pro ty, kteří se nemohli dočkat pomoci běžnou legální cestou. Všechny zákroky prý byly úspěšné a pacienti nyní vedou normální životy. Dárci byli také náležitě poučeni o tom, že jejich orgán bude využit k transplantaci. Získané peníze prý byly využity k úhradě nákladů na operace, jež byly provedeny na renomovaných amerických pracovištích. Žaloba naopak tvrdí, že Rosenbaum dobře věděl, že je jeho činnost nelegální a obchod byl pro něho více než výhodný.

Dárci byli z Izraele převezeni k odnětí ledvin do amerických nemocnic. Případ v USA vzbudil kritiku, protože tyto nemocnice zjevně zdroj orgánu neprověřovaly, jelikož transplantace jsou pro ně výnosné. Americká transplantační pracoviště mají právo řídit se vlastními interními předpisy pro výběr dárců.

listopad 2011
Zdroj: "zpravy.idnes.cz":http://zpravy.idnes.cz/american-obchodoval-s-ledvinami-od-izraelcu-hroz…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme