Poradna

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Form
Upozorňujeme, že odpovědi v Poradně mají pouze informační charakter a nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči a nepředstavují stanovení diagnózy ani léčby. Zadáním dotazu do Poradny souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zodpovězení Vašeho dotazu; po jeho zodpovězení budou Vaše osobní údaje včetně e-mailové adresy vymazány. Pokud budete níže souhlasit, bude Vaše e-mailová adresa dále zpracovávána pro marketingové účely, a to zejména za účelem zasílání newsletterů a dalších obchodních sdělení, provádění průzkumu ohledně webových stránek http://Ledviny.cz a Ledviny.sk a vyhodnocení trhu. Použití poradny není podmíněno udělením souhlasu ke zpracování osobních údajů pro marketingové účely, Váš dotaz bude zodpovězen i pokud tento souhlas neudělíte. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů naleznete v Zásadách ochrany osobních údajů Skupiny B. Braun CZ/SK. Zadáním dotazu do Poradny souhlasíte s anonymizovaným zveřejněním tohoto dotazu na stránkách https://www.ledviny.cz/poradna .
Poradna

Dobrý den ,chodím 3x týdně na hemodialýzu a mam dotaz, zda můžu chodit s AV shuntem do sauny?

MUDr. Roman Kantor 23. 06. 2024

Sauna je určitě výborná, někteří pacienti si tím řeší váhové přírůstky mezi dialýzami. AV fistuli by sauna vadit neměla. Dal bych si pozor na krevní tlak, abyste do sauny nechodil s příliš vysokým krevním tlakem a při ochlazování trošičku pomaleji, neskákat do studeného bazénu ale postupně do něj vlézt. Užívejte.

Poradna

Dobrý, chcela by som sa opýtať čo znamená nádor s neurčitým alebo neznámym správaním: oblička.

MUDr. Roman Kantor 20. 06. 2024

To znamená nádor, o němž nevíme, zda se bude chovat benigně nebo zhoubně. Benigní nádor roste pomalu a nikam nemetastazuje. Zhoubný nádor roste rychle, prorůstá do dalších struktur a po těle se šíří metastázy.

Poradna

Dobrý den, jakou používat sůl při onemocnění ledvin prosím?

MUDr. Roman Kantor 3. 06. 2024

Děkuj za výborný dotaz.  Je zcela jedno, jakou používáte sůl. Sůl je označení pro NaCl, tedy chlorid sodný a je zcela lhostejné, zda je růžová, bílá, mořská, kamenná. V obchodech lze najít řadu výrobků s roztodivnými přívlastky jako keltská, bio, tibetská, které se mohou extrémně lišit cenou, ale složení a vliv na zdraví je zcela identický. 

Důležité je množství a to závisí na typu onemocnění ledvin. Existují nemoci, kdy doporučujeme dosolovat každé jídlo, jsou nemoci, kde množství soli není nutné sledovat a pak celá řada onemocnění, kde sůl doporučujeme omezovat nebo zcela vysadit. V nefrologické ambulanci při vyšetření moči jsme schopni pacientovi spočítat, kolik soli spotřeboval za 24 hodin. Takže se budete muset zeptat svého lékaře, jakým onemocněním ledvin trpíte a podle toho vyžádat radu, zda se vás nějaká doporučení vůbec týkají. 

Pozor na některé soli, ve který je část chloridu sodného nahrazena chloridem draselným. Taková sůl v některých případech může být zdraví velmi prospěšná, ale některé nemocné naopak může ohrozit na životě.

Poradna

Dobrý den, dojíždím na dialýzu 3×tydne na 4 hodiny a začaly mi prudce padat vlasy. Může to spolu souviset?

MUDr. Roman Kantor 3. 06. 2024

Vypadávání vlasů při dialýze není zcela typický vedlejší příznak selhání ledvin. Doporučuji problém probrat s ošetřujícím lékařem na dialýze, zeptat se, zda máte dostatečnou dialyzační dávku a zásoby železa. U dialyzovaných pacientů je nutné doplňování vitaminů skupiny B, malé dávky vitaminu C. Často může pomoci suplementace zinku a selenu.

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak a na koho se obrátit, kdybych chtěla svému kamarádovi darovat ledvinu. To mám kontaktovat přímo nemocnici, kam chodí na dialýzu? Děkuji mockrát za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 30. 05. 2024

Dobrý den. Především darování ledviny máte probráno se svým kamarádem a on s ním souhlasí. To je první podmínkou. Pokud pacient chodí na dialýzu, není automaticky zařazený na čekací listinu k transplantaci ledviny. U většiny pacientů na dialýze jejich zdravotní stav neumožňuje provést transplantaci ledviny pro přítomnost různých zdravotních komplikací. 

Pokud je váš kamarád do čekací listiny zařazen, dostal od svého lékaře informaci, že nejlepší způsob transplantace ledviny je transplantace ledviny od žijícího dárce a dostal nabídku, aby dárce, pokud by takového měl, přivedl na vyšetření na jeho mateřské dialyzační středisko, kde bude provedeno vstupní vyšetření. Oslovte kamaráda, řekněte mu o své nabídce, pokud bude souhlasit, může vám domluvit vyšetření u svého nefrologa. Držím palce. 

 

Poradna

Chtěla bych se zeptat, jestli není rizikové, že mému tátovi odeberou ledvinu? Je mu je 75 let a je kardiak. Nemůže se mu nic stát?

MUDr. Roman Kantor 26. 04. 2024

Odběr ledviny je určitě rizikový zákrok a může se přihodit spousta věcí. Proto nikomu lékaři nebudou odebírat ledvinu jen tak z legrace. Pro odběr musí být závažný důvod. Ten důvod musí převážit na rizikem vlastního zákroku a rizikem vyplývajícím z ponechání ledviny bez operace. Před vlastní operací každý pacient podepisuje tzv. informovaný souhlas. Tam je popsáno, co se bude dělat, proč se to bude dělat a jaká jsou rizika. Před podpisem a odevzdáním informovaného souhlasu se předpokládá, že se pacient doptá na vše, co mu není jasné, pokud má o takové informace zájem. Řada pacientů využije svého práva se na nic nevyptávat a brát věci tak, jak mu řekne lékař. Je to na každém.

Poradna

Dobrý den, prosím o radu,manžel začíná chodit na dialyzu 1.5.2024 a mně bude v květnu 80 let a nevím si rady s jídelníčkem . DĚKUJI VÁM PĚKNÉ . Anna

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2024

Mám pro vás dobrou zprávu. Omezení v dietě jsou doporučována při onemocnění ledvin v době před zahájením dialýzy. Po zahájení dialýzy se omezení bílkovin uvolňují. Často po zahájení dialýzy dojde ke zlepšení chuti k jídlu a ke zlepšení kondice. Během dialyzační léčby v čase se mohou objevit konkrétní problémy, které se řeší podle výsledků: například omezení potravin s vyšším obsahem draslíku nebo fosforu, případně jsou nasazovány léky na vysoký fosfor. Podle potřeby bude s pacientem řešit personál dialýzy. S časem jak bude pacient déle na dialýze bude klesat objem moči. Při vyšších váhových přírůstcích mezi dialýzami bude pacientovi doporučováno omezování soli a následně i objemu přijímaných tekutin. U starších pacientů máme zkušenost, že je problém s dostatečnou stravou, pacienti jedí málo a proto větší omezování nedoporučujeme a jsme rádi, když pacient jí dobře. Inspirovat se můžete našimi recepty, které přizpůsobené dialyzovaným pacientům a lidem s onemocněním ledvin.

Poradna

Dobrý den, moje maminka přišla nedávno o ledvinu a nyní protože měla jen jednu je tedy na dialýze.. Teď se všichni učíme jak to zvládnout co nejlépe, největší problém je stravování, ale snažíme se.. Maminku by zajímalo jestli když má ten den dialýzu,tak jestli by třeba během ní si mohla dát zakázaný banán.. Dále jestli v den dialýzy by mohla během ní vypít víc tekutin a nebo jestli i v den dialýzy má pořád stanovený přísun? A poslední otázka je jestli si někdy zase přestane píchat injekci na ředění krve a dostane zpět warfarin? Děkuji moc za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 21. 04. 2024

Tím, že vaše maminka přišla o jedinou ledvinu náhle, spadla do dialyzační léčby včetně ztráty zbytkového močení a proto je její adaptace na nová omezení náročnější. Většinou pacient na dialýze ztrácí schopnost močení pozvolna a má tak více času si zvykat na omezení spojená s omezením příjmu tekutin a další omezení jako například omezení potravin s vysokým obsahem draslíku. Součástí dietních opatření je i dramatické omezení soli v příjmu. Máme pro dialyzované pacienty připravené recepty https://www.ledviny.cz/recepty, můžete se inspirovat.

Na některých dialyzačních střediscích to tak funguje, že si pacient "zakázané" ovoce - meruňky, banán, vezme s sebou a sní na začátku dialýzy. Je dobré se domluvit s personálem předem.  

Pokud pacient více vypije během dialýzy, sestřičky to započítávají do bilance tak, aby pacient končil dialýzu na své suché váze. Podle velikosti svačiny, množství kávy a čaje sestřičky připočítávají k nastavené ultrafiltraci toto množství navíc. Suchou váhu je nutno pravidelně revidovat a upravovat podle řady faktorů: jak pacient jí, zda má otoky, jaké má krevní tlaky, jaké jsou výsledky měření tělesných tekutin a podobně. 

Rozhodnutí o navrácení zpět warfarinu místo nízkomolekulárního heparinu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Závisí totiž na tom, z jaké indikace léčba byla nasazena a zda je plánovaná jako přechodná nebo trvalá. 

Poradna

Dobrý den, v brzkém věku jsem přišel o ledvinu, v dospělosti funkci převzala druhá a žiji bez omezení. Všechny výsledky jsou dobré a jsem pravidelně kontrolován. Chtěl bych se zeptat, jak to je s jednou ledvinou a bojovými sporty?
Děkuji Vám

MUDr. Roman Kantor 14. 04. 2024

Lékaři z opatrnosti pacientům s jednou ledvinou nedoporučují ty činnosti, které mohou být spojeny s poraněním vnitřních orgánů, tedy i ledviny. Na druhou stranu studie uvádějí, že i při takových sportech, jako bojová umění, hokej a podobně je riziko poranění ledvin sice zvýšené, ale stále velmi malé. Častější ztrátu ledviny mají na svědomí sporty jako lyžování, jízda na kolečkových bruslích než kontaktní sporty. Zdaleka ne každé poranění ledvin ke ztrátě ledviny a nebo její funkce. Daleko více poranění ledvin způsobují dopravní nehody a pády. 

Takže je to na vás. Na vašem žebříčku hodnot. Jak moc jsou bojové sporty pro vás důležité, na jaké úrovni se jim chcete věnovat, který z nich by měl být pro vás "šetrnější". Zda jste ochoten jít do kontaktního sportu i s vědomím sice malého, ale přece jen rizika. 

Poradna

Dobrý den, jsem po operaci odstranění ledviny a vždy jsem hodně cvičila...jak je to s doplňky stravy s jednou ledvinou? Vím že musím omezit živočišné bílkoviny, a mohu rostlinné?A doplňky jako jsou BCAA atd? Děkuji za odpoved

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2024

Pokud ráda cvičíte a zdravotní stav Vám to umožnuje, pokračujte ve cvičení dále. Bílkoviny při normální funkci jedné ledviny rozhodně neomezujte. Rostlinné bílkoviny nejsou v ničem lepší než živočišné. Na druhou stranu není nutné bílkoviny přijímat v nadměrné míře než je doporučováno dle úrovně fyzické zátěže. Doplňky jako BCAA k životu ani cvičení rozhodně nepotřebujete. Více informací o doplňcích stravy například zde: #51 Nejefektivnější a nejpřeceňovanější suplementy pro sport i zdraví / IMV Podcast.

 

 

Poradna

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jaký je první krok pro darování ledviny, konkrétně v případě darování anonymní nepříbuzné osobě. Kde a jak si objednat vyšetření?

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2024

Anonymnímu darování ledviny se věnuje v České republice pouze IKEM, který díky těmto anonymním dárcům může naplánovat řetězovou transplantaci ledvin. Tady je odkaz na stránky IKEM: Program transplantace ledviny od žijícího dárce | IKEM

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bych u Vás mohla objednat na preventivní ultrazvuk ledvin sebe i manžela? Respektive na preventivní prohlídku rakoviny ledvin. Na nějaké pražské pracoviště, ideálně na Bulovce. Dále jsem se chtěla zeptat, kolik toto vyšetření stojí a zda vystavujete doklad pro pojišťovnu, když ho máme, zřejmě částečně, hrazené.

MUDr. Roman Kantor 23. 03. 2024

Zdravotnictví hrazené zdravotní pojišťovnou takto u nás nefunguje. Pojišťovna neproplácí vyšetření pacientovi, ale tomu, kdo vyšetření vykoná. Aby bylo zajištěno, že se vyšetření neprovádí jen tak, musí k odbornému vyšetření být důvod - tedy pacient musí mít žádanku odesílajícího lékaře, kde je napsána žádost o vyšetření a jeho zdůvodnění. Pokud chcete provést vyšetření jako samoplátce, je nutné se domluvit na konkrétním pracovišti, kde vám řeknou i cenu vyšetření. V takovém případě Vám pojišťovna nebude nic proplácet. 

Poradna

Dobrý den,
na sonografickém vyšetření bylo zjištěno, že má dcera má pouzde jednu ledvinu. Je závodní sportovec - horolezkyně.
Existují reálná zdravotní rizika, pro která by neměla v lezení pokračovat? Je horolezectví a bouldering nebezpečný pro lidi s jedou ledvinou? Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 14. 03. 2024

To je velmi častá otázka. Je třeba si zjistit, jak časté jsou úrazy sportovců, které vedou k nevratnému poškození ledviny. Velmi často jsou zakazovány kontaktní sporty jako hokej, box, ale reálné statistiky ukazují zcela minimální riziko poškození ledvin úrazem i při takto náročných sportech. V horolezectví a boulderingu jsou samozřejmě rizika pádu a tím i případné poškození ledviny vyšší než u gaučingu. Reálné riziko poškození ledviny při pádu není nulové, jeho výši se obávám nelze vypočíst a chybí data. Mám však pocit, že ukončení sportovní kariéry u člověka, který je svému sportu oddán způsobí daleko více škody než teoretické riziko, které navíc neumíme přesně určit. 

Poradna

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli zvýšený draslík v krvi může souviset s poruchou ledviny? Jeho hladinu koriguji furonem.

MUDr. Roman Kantor 11. 03. 2024

Ano, může. Snížená funkce ledvin bývá jednou z příčin zvýšené hladiny draslíku. Vliv však mají i užívané léky a stav metabolické acidózy. S klesající funkcí je pak předmětem sledování pacientových výsledků vyvažování mezi laboratorními výsledky a užívanými léky tak, aby přínos nastavené léčby byl větší než rizika. 

Poradna

Dobrý den, chci se zúčastnit možného preventivního vyšetření, které poskytujete dne 14.3. Pochopila jsem správně, že mohu přijít bez objednání? A nyní dotaz: musím před tímto preventivním vyšetřením donést moč do laboratoře? Nebo stačí, že přijdu pouze do ambulance?

MUDr. Roman Kantor 3. 03. 2024

Světový den ledvin je celosvětovou edukační akcí s cílem zvýšení povědomí o nemocech ledvin a hlavně rizicích, které nemoci ledvin způsobují. Návštěva nefrologické ambulance B. Braun Avitum dne 14.3.2024 seznámí zájemce s konkrétními riziky onemocnění ledvin - vice informací https://www.ledviny.cz/svetovy-den-ledvin. V tento den není možné řešit konkrétní zdravotní potíže a vyšetření má pouze orientační charakter. Během něho provádíme orientační vyšetření moči papírkem na přítomnost bílkoviny. Moč můžete přinést s sebou ve zkumavce. Dále vyšetřujeme krev na přítomnost diabetu a při návštěvě absolvujete pohovor na vyhodnocení rizik. Orientační test rizikových faktorů si můžete provést i z pohodlí domova díky https://www.ledviny.cz/ledvinova-kalkulacka.

Poradna

Dobrý den, jelikož v dotazníku vyšlo, že mohu trpět onemocněním ledvin a byla mi doporučená návštěva neurologické ambulance, ráda bych věděla, jak probíhá vyšetření a je-li bolestivé.

MUDr. Roman Kantor 29. 02. 2024

Neurolog vám s ledvinami určitě neporadí. Pokud máte pozitivní výsledek Ledvinová kalkulačka | Ledviny.cz - o životě s dialýzou , podívejte se, které rizikové faktory máte a jak se je snažíte pozitivně ovlivňovat: nekouření, dobrá léčba hypertenze, cukrovky, zdravý životní styl, dostatek pohybu apod. Výsledek vás ještě neopravňuje k automatické návštěvě nefrologické ambulance. Většinu rizikových faktorů a funkci ledvin sleduje buď jiný odborný specialista, například diabetolog, kardiolog, internista případně váš praktický lékaře. Teprve pokud tito lékaři zjistí známky onemocnění ledvin, případně sníženou funkci ledvin, doporučí nefrologické vyšetření a sledování. 

Před vyhledáním lékaře se podívejte na to, co můžete pro své ledviny a zdraví udělat sama: 10 tipů pro lepší životosprávu jako prevence onemocnění ledvin | Ledviny.cz - o životě s dialýzou

Vyšetření na nefrologické ambulanci spočívá v odběru anamnézy, vyhodnocení výsledků odběrů krve a moči. Dle potřeby je doplněno vyšetření ultrazvukem. Tato vyšetření nebolí. Pokud základní vyšetření nevede k objasnění nemoci ledvin, mohou být doporučena další podrobnější vyšetření, jako biopsie ledviny, urologické vyšetření, speciální krevní testy a další

Poradna

Prosím, jak probíhá vyšetření ledvin?

MUDr. Roman Kantor 26. 02. 2024

Základním vyšetřením je vyšetření moči a krve. Výsledky těchto dvou vyšetření ve většině případů odhalí, zda ledviny vykazují známky nemoci a orientačně určí, zda ledviny pracují normálně nebo mají funkci sníženou. Dalším vyšetřením je ultrazvukové vyšetření, které umí zobrazit, jak ledviny vypadají, zda jsou obě dvě přítomny, zda nejeví známky útlaku, zda nemají v sobě nádor, zda odtéká dobře moč. Pokud základní vyšetření nezodpoví otázku, jaká nemoc ledvin je přítomna, volí se další vyšetřovací metody jako například CT vyšetření, biopsie ledvin, izotopové vyšetření a podobně. V samotné krvi se zjišťuje celá řada ukazatelů, které můžou s ledvinami souviset a jsou ordinovány od nejjednodušších v ambulanci praktického lékaře až po komplexní v odborné ambulanci nebo nemocnici. 

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda má vliv chronický zánět ledvin u partnera na průběh těhotenství?
Předem děkuji.

MUDr. Roman Kantor 24. 02. 2024

Myslím, že jeho nemoc nemá na vaše těhotenství žádný vliv. Pokud se ptáte, zda jeho nemoc může ovlivnit jeho plodnost, záleží na tom, o jaké onemocnění se jedná a jak je léčeno. Velký význam má i aktuální funkce ledvin: chronický zánět ledvin může léta probíhat bez vlivu na funkci ledvin i na plodnost. Snížená funkce ledvin bývá spojená s sníženou plodností. Konkrétní odpověď tak může dostat Váš partner od svého ošetřujícího lékaře, který zná typ onemocnění, způsob minulé i současné léčby a funkci ledvin. 

Poradna

Dobrý den, poslední dobou trpím na opakující se záněty ledvin, na sonu se však jeví vše v pořádku. Projevují se bolestí v bedrech především na levé straně, občasnými otoky nohou, bolestmi hlavy. Ráda bych se u vás objednala v rámci Světového dne ledvin, bylo by to možné? Pokud ano, kde se mohu přihlásit?

MUDr. Roman Kantor 13. 02. 2024

Světový den ledvin je celosvětovou edukační akcí s cílem zvýšení povědomí o nemocech ledvin a hlavně rizicích, které nemoci ledvin způsobují. Návštěva nefrologické ambulance B. Braun Avitum dne 14.3.2024 v rámci Světového dne ledvin seznámí zájemce s konkrétními riziky onemocnění ledvin. Není možné řešit konkrétní zdravotní potíže. Opakované záněty močových cest vyžadují především urologické vyšetření k vyloučení překážky v močových cestách. 

 

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nutné k vyšetření ledvin v B. Braun ambulanci doporučení praktického lékaře. Již dva měsíce s krátkými přestávkami jakoby cítím ledviny, nejedná se o silnou bolest a jiné problémy jsem nezaznamenala. Děkuji mockrát.

MUDr. Roman Kantor 12. 02. 2024

Ano, doporučení (žádanku) od praktického lékaře pacient potřebuje k návštěvě lékaře specialisty, i v případě návštěvy nefrologa. Jednoduché vyšetření moči a krve dokáže praktickému lékaři potvrdit nebo vyloučit podezření na onemocnění ledvin. Pokud je vyšetření u praktického lékaře negativní, pomohou s vyšetřením příčiny potíží lékaři jiných odborností - neurolog, urolog a podobně.

Poradna

Dobrý den, potřebuji poradit. Přes den piji kolem 1l tekutin a chodím velmi málo močit i malé množství. V noci nepiji a ráno mám velké množství moči i s problémem moč udržet. Bude stačit zvýšit pitný režim přes den? Nebo se mám poradit s obvodním lékařem?

MUDr. Roman Kantor 4. 02. 2024

K odstranění škodlivin z těla potřebují vyloučit ledviny i určité množství tekutin. Pokud člověk pije úmyslně malé množství tekutin, ledviny se snaží tekutiny šetřit. V noci, když jsou menší nároky na udržení prokrvení a dostatečného krevního tlaku, ledviny "dohánějí" co za den nestihly: dostatečně očistit tělo od odpadových látek. 

1 litr tekutin za den je málo. Pijte normálně přes den a pak uvidíte, zda problém s udržením moči bude trvat. Pokud ano, obraťte se na svého lékaře. Ten zpřesněním anamnézy a základním vyšetřením odhalí daleko více. 

Poradna

Dobrý deň, mam chorého syna, chodí na dialyzu. Má psychicke problémy a neviem, čo ďalej, pretože odmieta dyalyzu.

MUDr. Roman Kantor 22. 01. 2024

Určitě je vhodná spolupráce s psychiatrem. Bohužel podmínkou je spolupráce nemocného. Dialýza je sice život zachraňující léčba, ale podmínkou je spolupráce a souhlas nemocného. Pokud pacient dialýzu odmítne, nelze jej silou k dialýze donutit. Dialýza je dobrovolnou léčbou. Pokud se podaří zvládnout projevy deprese případně jiných psychiatrických nemocí, je šance, že se syn s dialýzou smíří. 

Poradna

Dobrý den, mám v ledvinách cysty a také mně ledviny kalcifikují. Zajímaly by mě příčiny obojího a zda mohu tento stav nějak ovlivnit. Je mi 64 let. Chodím každé tři měsíce na sono ledvin. Zajímá mě i prognóza.

MUDr. Roman Kantor 16. 01. 2024

Často příčiny jsou nejasné, je možný genetický vliv, vliv hormoální, vliv jiných onemocnění. Zásadní je charakter cyst: pokud se jedná o tzv komplikované cysty, je nutné opakované sledování z obavy před změnou v rakovinné onemocnění. Možnost ovlivnění pacientem není. Snad kontrola dalších onemocnění jako např. krevní tlak. 

Poradna

Dobrý deň, môžem sa objednať k nefrológovi!?

MUDr. Roman Kantor 15. 01. 2024

Ano, pokud máte doporučení svého praktického lékaře nebo jiného lékaře specialisty. 

Poradna

Dobrý den, kolikrát lze transplantovat ledvinu? Lze i pětkrát, šestkrát?

MUDr. Roman Kantor 10. 01. 2024

Teoreticky počet transplantací není omezen. Bohužel další transplantaci mohou komplikovat zdravotní komplikace. Například vysoké procento anti HLA protilátek mohou ztížit výběr další ledviny. 

Poradna

Chodím na dialýzu 3x týdně. Po cca třech hodinách se mi dělá špatně. Špatně je mi odpoledne po dialýze a další "volný" den. Jsem unavená, občas omdlévám, stále se mi chce spát. Když jsem ale jednu dialýzu vynechala, tyto problémy byly mnohem menší. Nebyla jsem tak unavená a doma jsem byla schopna vařit a pracovat. Na další dialýze mi odstraňovali cca 2 kg. Jsem přesvědčena, že by dialýza stačila 2x.

MUDr. Roman Kantor 6. 01. 2024

O tom, zda pacientovi stačí dvě dialýzy, rozhoduje tzv. zbytková funkce ledvin. Ta se kontroluje u močících pacientů měsíčně ze sběru moči za 24 hodin. Pokud pacient močí pod 500 ml, pak potřebuje tři dialýzy i bez kontrolních sběrů.  Klidný průběh dialýzy ovlivňuje správně nastavená suchá váha, dobře nastavená léčba vysokého tlaku, hladina minerálů před a po dialýze a tomu odpovídající typ dialyzačního roztoku a podobně. Je dobré, když cíle a očekávání mají zdravotníci i pacienti stejné. Je také otázka, zda by nestálo za to zkusit i jiný typ dialýzy, například peritoneální dialýzu nebo domácí hemodialýzu. Ale to jsou otázky, které můžete řešit pouze se svým ošetřujícím týmem zdravotníků, který vás dobře zná. 

Poradna

dobrý den, manžel (78 let) má polycystické ledviny, dle lékařky je onemocnění ve 4. stádiu. Tento rok bude určitě zahájena dialýza, kreatinin má v současnosti 380, byl informován o dietě, kterou se snažíme dodržovat, nicméně je to poměrně složité, je možné někde dohledat informace o o tom, co tedy může jíst a co ne? Stále se ke mě dostávají protichůdné informace, např. měli jsme za to, že třeba mléko nesmí, ale na nástěnce nefrologické ambulance mají uvedeno, že může. Bojím se abych mu nějak neuškodila tím, co budu vařit.

MUDr. Roman Kantor 4. 01. 2024

Je třeba jíst zdravě. Někteří nefrologové doporučují s blížící se dialýzou omezování bílkoviny ve stravě. Problém je, že pacienti v 78 letech velmi často spontánně přijímají menší množství bílkovin a další omezování se nedoporučuje. Naopak u pokročilého selhávání ledvin s kreatininem kolem 380 již může být přítomno nechutenství a odpor k masu. Pak diety již moc smysl nedávají a je nutné se chystat na náhradu funkce ledvin. K ověření, kolik bílkovin pacient přijímá, a podle toho individuální rada, co v dietě přidat nebo ubrat, slouží výpočty z výsledků vyšetření moči za 24 hodin. Ohledně vaření se můžete inspirovat našimi recepty https://www.ledviny.cz/recepty nebo pročíst tuto sekci webu https://www.ledviny.cz/zdravy-zivotni-styl. 

Poradna

Dobrý den, prosím o konzultaci následujícího. V březnu operace velkého ledvinového kamene, drcení, odsátí, kontrola poté byla v pořádku. V prosinci na ultrazvuku zřejmě opět kámen 9 mm, následně proběhne CT. Kámen celý kyselina močová. Doporučení pouze dieta - omezení purinů. Lze ještě nějak jinak zabránit opakované tvorbě kamenů a v případě opětovné tvorby pomoci jejich rozpuštění a následnému vyloučení bez nutnosti operace? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 18. 12. 2023

Kamenům z kyseliny močové lze předejít dodržováním plánu zdravé výživy, který zahrnuje převážně zeleninu a ovoce, celozrnné výrobky a nízkotučné mléčné výrobky.  Doporučuje se omezit potraviny s vysokým obsahem purinů, jako je červené maso, maso z orgánů, pivo/alkoholické nápoje, masové omáčky, sardinky, ančovičky a korýši. Pití velkého množství vody je také důležité pro prevenci urolitiázy. Ředěné citrusové šťávy, káva nebo čaj a citrony mohou pomoci zvýšit pH moči.  Někdy je předepisován přípravek Uralyt, který zvyšuje pH moči a tím rozpustnost kyseliny močové. pH moči se dá průběžně kontrolovat měřením pH moči, testovací proužky lze koupit v lékárně. 

Poradna

Dobrý den, na ultrazvukovém vyšetření mi bylo objeveno zmenšení parenchymu pravé ledviny (o kolik přesně nevím), které na ultrazvuku před 8 lety nebylo. Krev a moč jsou prý v pořádku. Nadváhu, cukrovku ani vysoký krevní tlak nemám. Na kontrolní vyšetření krve mám přijít za půl roku. Jaký to může mít důvod? Hrozí to i u druhé ledviny? Mám dodržovat nějaká opatření?

MUDr. Roman Kantor 17. 12. 2023

Vyšetření ultrazvukem je zatíženo významnou subjektivní chybou. Proto se může stát, že na jednom popise je uváděno zmenšení a na druhém nikoliv. Proto je důležité, zda se jedná o výrazné zmenšení ledviny nebo jen malé. Pokud ostatní vyšetření a nálezy jsou v normě, doporučoval bych zopakovat vyšetření např. za půl-1 rok, nejlépe stejným lékařem, aby se zachytil event. vývoj. Příčinou skutečného zmenšování mohou být potíže s prokrvením ledvin, stav po akutním zánětu ledvin. Někdy se příčina v rozdílu velikostí ledvin nezjistí. Pokud je prokrvení obou ledvin v pořádku a netrpíte na opakované záněty ledvin, je zmenšování druhé ledviny nepravděpodobné. 

Poradna

Dobrý den pane doktore. Chtěla bych Vás moc poprosit o pomoc a radu, jsem moc zoufalá. Můj partner je dva měsíce na dialýze. Je diabetik, má 42 let, 9 let se potýka s onemocněním ledvin. Před dvěma měsíci nastoupil na dialýzu, bylo mu dobře, močil normálně, nebyl žádný problém. Kreatin měl 535. Pak ho donutili chodit na dialýzu. Co chodí na dialýzu, mu začali dost stahovat vodu, určili mu váhu, i když do té doby neměl problém s močením či zavodňováním, teď, co ho stahují, se začíná dost zavodňovat, přestává močit, vodu co mu stáhnou si tělo hned ukládá a nemá co močit. i když hodně vypije. Jsme z toho oba hrozně nešťastní, je mu hůř než před nástupem na dialýzu. Má veliké křeče, psychicky je moc rozhozený, bojí se že přestane močit úplně a přemýšlí, že by dialýzu přerušil, když vidí a cítí, že mu to víc ubližuje než pomáhá. I já jsem nešťastná a nevím jak mu pomoct? Pane doktore, prosím, je to pro partnera to nejlepší, když začal chodit na dialýzu?

MUDr. Roman Kantor 17. 12. 2023

Dobrý den. Pacienta nelze donutit chodit na dialýzu, jak píšete. K zahájení dialýzy musí být souhlas nemocného poté, co je podrobně poučen o stavu funkce ledvin, je probrán klinický stav nemocného. Na zahájení dialýzy se musí shodnout pacient a lékař společně. Dialýza je sice léčba život zachraňující, ale není povinná. 

Hodnota kreatininu 535 u diabetika je vysoká, ale sama o sobě bez dalších příznaků nebo jiných kritických výsledků nemusí znamenat zahájení dialýzy. Pacient musel být poučen o důvodech zahájení dialýzy. Těmi důvody mohou být například: kritická hodnota funkce ledvin vypočítaná ze sběru moči, známky podvýživy, kritická hladina draslíku, nezvládnutelné převodnění, těžká metabolická acidóza, vysoká hodnota fosforu, která nereaguje na léčbu, dušnosti, ztráta fyzické kondice. Po vzájemném vyjasnění je indikována léčba a ta je zahájena se souhlasem pacienta. 

Ztráta schopnosti močit u pacientů po zahájení dialyzační léčby je velmi individuální. Jsou pacienti, kteří přestávají močit velmi záhy do několika týdnů, jiní močí nezměněné množství moči i po 2 letech na dialýze. Extrémně důležité je určení správné suché váhy. Pacient po dialýze by neměl mít žádné otoky. Pokud nemá otoky, má po dialýze křeče a nízký krevní tlak, může mít stanovenou příliš nízkou suchou váhu. Často pacienti po zahájení dialýzy začnou lépe jíst, přibývat na váze a je proto suchou váhu nutno adekvátně zvyšovat. 

Psychická zátěž na pacienta v začátku dialyzačního programu je extrémní. Pacientovi začne docházet celoživotní závislost na přístroji, do života mu vstupují omezení vyplývající z dojíždění na dialyzační středisko, nové prostředí, samozřejmě jsou i komplikace spojené jak s původním onemocněním, které nikam nemizí, tak komplikace spojené s vlastní dialýzou. Pokud nepomáhá pohovor a edukace pacienta, je vhodné pacientovi pomoci antidepresivní léčbou. Vše kolem dialýzy je o komunikaci pacienta s ošetřujícím lékařem a sestrami. Tuto komunikaci bohužel není schopna nahradit žádná internetová poradna.

Poradna

Dobrý den, dcera má onemocnění ledvin a lékaři tvrdí, že je to Alportův syndrom. V poslední dobou se jí výrazně zhoršil sluch. Je možné u této nemoci ohluchnout úplně?

MUDr. Roman Kantor 10. 12. 2023

Alportův syndrom je dědičné onemocnění. Pokud dcera má Alportův syndrom, je vhodné vyšetření rodičů, sourozenců případně dalších příbuzných, aby se zjistila přítomnost poškozeného genu a způsob případného dalšího přenosu onemocnění. Ano, u části pacientek může v dětském věku i později dojít ke ztrátě sluchu. 

Poradna

Dobrý den, vážený pane doktore. Chtěl bych se objednat na vyšetření zubů, jelikož docházím na dialýzu. Doktorka mne navrhla transplantaci ledvin, bohužel nemůžu najít zubaře, který by mne vyšetřil zuby abych se dostal na čekací listinu.

MUDr. Roman Kantor 6. 12. 2023

Dobrý den, souhlasím, že je docela problém najít zubaře, který přijímá nové pacienty. Pokud problém trvá, obraťte se na pobočku vaší zdravotní pojišťovny, kde by vám měli dát seznam smluvních lékařů, které můžete zkusit obvolat. 

Poradna

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Máme syna 5 let a nevydrží celou noc, aniž bych ho nedala vyčůrat, jinak se počůrá, nevzbudí se sám. A ve školce se ve spánku také dost často počůrá. Můžeme se objednat na vyšetření i bez žádanky od dětské lékařky? 

MUDr. Roman Kantor 28. 11. 2023

Dobrý den, myslím, že to v praxi praktického lékaře není první případ a podle své zkušenosti vám dobrý praktický lékař nejlépe poradí, na které pracoviště se obrátit. Ale není problém, aby vám žádanku vystavil praktický lékař a vy si vyberete pracoviště a objednáte se podle zjištěných doporučení. 

Poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co si představit pod pojmem plochý epitel v moči a co dělat, když je zvýšený?

MUDr. Roman Kantor 28. 11. 2023

Plochý epitel jsou buňky pocházející z výstelky močových cest. Vyšší počet buněk může svědčit pro patologické procesy, jako zánět nebo dráždění močového měchýře, močové trubice nebo i zánět ledvin. Samozřejmě záleží na okolnostech a potížích. 

Poradna

Dobrý den, nedávno jsem se dozvěděla, že mám na pravé ledvině kámen. Jak se mám stravovat a co pít, aby se kámen rozpustil? Děkuji, Milena

MUDr. Roman Kantor 27. 11. 2023

Obecně platí více pít. Pokud není známo složení kamene, nelze doporučit užívání konkrétní látky na rozpouštění kamene. Například u kamene z kyseliny močové jsou užívány léky alkalizující moč. Více vám řekne váš ošetřující urolog. 

Poradna

Dobrý den, prosím o váš názor, dcera má od narození vrozenou vadou ren duplex obou ledvin, nyní po odstranění nefrostomie z ledviny navíc (vlevo) zánět pravé i levé ledviny - bakterie pseudomonasa, po přeléčení antibiotiky v nemocnici a propuštění domů po 10 dnech opětovný zánět, nyní již pouze levé ledviny, opět hospitalizace. Dcera má pouze 5 měsíců. Bakterie se prý může pořád ukrývat v ledvině a vyvolávat opětovné záněty až do operace. Můj dotaz zní - odstranění ledviny navíc nese velké riziko pro kojence, nebo je větší riziko opětovných zánětů a poškození ledvin?

MUDr. Roman Kantor 20. 11. 2023

Je mi líto opakovaných zánětů. Postup u takových pacientů je velmi individuální podle nálezu u daného pacienta, četností zánětů, celkovému prospívání. Doporučení dalšího postup je v rukou ošetřujících lékařů, kteří znají stav a výsledky vyšetření vaší dcerky. Pokud je zvažováno operační řešení, jsou v úvahu brána jak rizika zákroku, tak šance na úspěch.

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je hraniční hodnota kreatininu v krvi pro diabetika, než je nutné začít chodit na dialýzu. Jsem diabetička na inzulínu s jednou ledvinou. Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 11. 11. 2023

Dobrý den, na podobný dotaz jsem právě odpovídal: Není jedna hladina kreatininu, která určuje čas zahájení dialýzy. Hladina kreatininu totiž neukazuje pouze funkci ledvin, ale je ovlivněna celkovým stavem pacienta. Zrovna dnes jsem objednal pacienta k zahájení dialýzy s kreatininem 350, s projevy uremie: zhubnutí o 20 kg za poslední rok, anemií, nechutenstvím. Naopak mám v ambulanci pacienty s kreatininem přes 500, kteří ještě nějakou dobu dialýzu potřebovat nebudou.

Pro zahájení dialýzy je důležité přesné změření funkce ledvin - například z přesného sběru moči nebo odhadem z hladiny kreatininu a cystatinu C v krvi a současně posouzení klinického stavu. U starších pacientů, méně mobilních se často setkáváme s falešným nadhodnocením funkce ledvin jen na základě hladiny kreatininu. 

Poradna

Dobrý den, je potřeba mít žádanku? Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 8. 11. 2023

Jak na co. Pokud se ptáte na nefrologické vyšetření, je nutné mít žádanku na první vyšetření. Pokud nefrolog při tomto vyšetření dojde k závěru, že zjištěné nálezy vyžadují sledování, bude si vás zvát na další kontroly již sám bez žádanky. 

Poradna

Dobrý den. Mám dotaz. Jaká je hladina kreatininu, aby se musela nasadit dialýza? Babička má cukrovku na inzulínu a vysoký krevní tlak. Teď má kreatinin 300. Popřípadě co je možné dělat pro snížení kreatininu? Děkuji za odpověď a rady, co dělat.

MUDr. Roman Kantor 3. 11. 2023

Není jedna hladina kreatininu, která určuje čas zahájení dialýzy. Hladina kreatininu totiž neukazuje pouze funkci ledvin, ale je ovlivněna celkovým stavem pacienta. Zrovna dnes jsem objednal pacienta k zahájení dialýzy s kreatininem 350, s projevy uremie: zhubnutí o 20kg za poslední rok, anemií, nechutenstvím. Naopak mám v ambulanci pacienty s kreatininem přes 500, kteří ještě nějakou dobu dialýzu potřebovat nebudou. Pro zahájení dialýzy je důležité přesné změření funkce ledvin - například z přesného sběru moči nebo odhadem z hladiny kreatininu a cystatinu C v krvi a současně posouzení klinického stavu.  U starších pacientů, méně mobilních se často setkáváme s falešným nadhodnocením funkce ledvin jen na základě hladiny kreatininu. 

Poradna

Hezký den. Má blízká osoba má onemocnění ledvin 3. stupně. Kromě mnoha doporučení ji mimo jiné bylo doporučeno sledovat a zapisovat hmotnost. Chci se proto zeptat, jak správně se má hmotnost monitorovat. Zejména pak v jakých časových intervalech.

MUDr. Roman Kantor 31. 10. 2023

Na vaši otázku není jednoduchá odpověď: záleží na tom, co je cílem sledování váhy. Něco jiného je zapisování váhy při dodržování redukční diety s cílem pozvolného hubnutí, něco jiného je sledování otoků. Našim pacientům doporučuji zapisování datumu, tlaku a váhy do tabulky. Zpětným pohledem lze rychle zjistit, co se děje doma s váhou a tlakem např. za poslední měsíc. Někteří pacienti mají tendenci zadržovat vodu a nárůst váhy o 1-2 kg může signalizovat zadržování vody ještě před objevením otoků. Často jsou pacienti poučeni, jak si dávkovat furosemid, lék na odvodňování právě při změně váhy. 

Nejlépe je, když si pacient vytvoří vlastní rituál, je celkem jedno, zda si bude měřit tlak a váhu dopoledne nebo odpoledne. Také podle stavu tlaku a kolísání váhy se s pacientem domlouváme, zda je lepší zapisovat každý den nebo ob den nebo stačí jednou týdně. Určitě lze najít i vhodné aplikace pro mobilní telefon, které umí čas měření připomenout, lze do nich zapisovat a přehledy exportovat nebo poslat emailem přímo lékaři do ambulance. 

Poradna

Již měsíc mám potíže - bolest v bedrech teď už v horní části zad, časté čůrání cca 3 do hodiny přesto, že toho tolik nevypiju, bledost včetně kruhů pod očima. A cítím tupou silnou bolest v noho, ale vyšetření žil jsem měla a kromě žilní nedostatečnosti je vše v pořádku. Byla jsem přeléčena na ureaplasmu, ale nevím zda úspěšně. Jsem hrozně unavená a slabá už 14 dní, mám i pokles bílých krvinek. Myslíte, že by to mohly být ledviny a kam se případně obrátit? Děkuji moc za odpověď

MUDr. Roman Kantor 27. 10. 2023

Pokud jste pro popisované potíže brala antibiotika a byla jste vyšetřována, s velmi vysokou pravděpodobností proběhlo i vyšetření krve a moči. Z těchto vyšetření je váš ošetřující lékař schopen přesně určit, zda jsou známky onemocnění ledvin či nikoliv. Pokud byly výsledky krve a moči v pořádku, je onemocnění ledvin nepravděpodobné. Bude nutné pátrat po dalších příčinách vašich potíží. 

Poradna

Dobrý den, manžel má po rakovinovém nádoru odstraněnou jednu ledvinu a má zvýšený kreatinin. Slyšela jsem, že kreatinin lze sledovat i testovacími proužky zřejmě z moči. Hledala jsem na internetu, bohužel jsem z nabídky zmatená, proužky jsou pro sledování více údajů. Je možné mi poradit, jaké konkrétní proužky bych mohla zakoupit?

MUDr. Roman Kantor 26. 10. 2023

Jednorázové vyšetření kreatininu papírkem v moči nemá pro vašeho manžela naprosto žádný smysl. Pokud má zvýšený kreatinin v krvi, pak je otázka jak hodně je zvýšený - jakému stupni ledvinové nedostatečnost to zvýšení odpovídá a podle závažnosti pak praktický lékař nebo urolog rozhodne, zda pacienta doporučí i ke sledování na nefrologické ambulanci. Chronické selhání ledvin | Ledviny.cz - o životě s dialýzou

Pokud je zbylá ledvina zdravá a má po ztrátě první ledviny lehce sníženou funkci, která se projevuje mírně zvýšenou hladinou kreatininu, je prognóza většinou příznivá a k dalšímu zhoršování funkce nedochází. Předpokladem je kontrola všech rizikových faktorů: výborný krevní tlak, nepřítomnost nebo léčba cukrovky, zanechání kouření, životospráva s dostatečným pohybem a kontrolou váhy. 

Jak často vyšetřovat krev na hladinu kreatininu závisí na stupni ledvinové nedostatečnosti a přítomnosti rizikových faktorů: přítomnost a výše albuminurie, trend vývoje hladiny kreatininu a funkce ledvin z předchozích vyšetření apod. 

 

Poradna

Dobrý den, jak se léčí při podkovitých ledvinách problém s odtokem moči u dítěte ve věku 14 let?

MUDr. Roman Kantor 14. 10. 2023

Léčba je v rukou urologa a závisí na konkrétním problému: místě překážky, závažnosti překážky v močových cestách. Není jeden návod. Léčba může zahrnovat např. opakované sledování, dlouhodobé nasazení antibiotik až po zavedení vnitřních stentů do močovodů a operační řešení. 

Poradna

Můžete mi říci prosím, jaké parametry vyhovují správné dialýze 3x týdne po 4 hodinách? Vážím 57 kg, měřím 158 cm, přírůstky jsou 1,5 kg. Myslím počet otáček, kolik musí být obrat objemu krve po dialýze.

MUDr. Roman Kantor 13. 10. 2023

Podle současných doporučení nejmenší dialyzační dávka je 3x 4 hodiny. Účinnost dialýzy může být na některých dialyzačních přístrojích kontrolována průběžně při každé dialyzační proceduře. Nejméně jednou za měsíc je účinnost dialýzy kontrolována pomocí odběrů před a po dialýze. Kromě účinnosti dialyzační procedury jsou sledovány další parametry účinnosti léčby, která zahrnuje nejen dialýzu ale i medikamentózní léčbu dalších projevů selhání ledvin, jako jsou kontrola krevního tlaku, anemie, nedostatek železa, vysoké hodnoty fosforu apodobně. 

Poradna

Dobrý den, chtěl bych poradit, jaké potraviny a nápoje jsou vhodné při hemodialýze a které určitě vyloučit.

MUDr. Roman Kantor 6. 10. 2023

O opatřeních vhodných na dialýze je celý náš web www.ledviny.cz . Začít můžete tímto článkem https://www.ledviny.cz/strava-a-dieta-pri-dialyze a podívat na naše recepty https://www.ledviny.cz/recepty.

Poradna

Dobrý den pane doktore, na preventivní prohlídce a sonu ledvin mi byla zjištěna mírná redukce parenchymu obou ledvin - susp.incip.nefrosklezóza, parapelv.cysta vlevo. Netrpím ani vysokým krevním tlakem ani diabetes. Prosím o vysvětlení nálezu. Z čeho to může být, zda mám vyhledat odborného lékaře a je potřeba nějaké léčby nebo jestli stačí sledovat a každý rok kontrolní sono ledvin. Krevní obraz mám v normě, pouze minimální odchylky. Co byste mi doporučil, zda jsou nějaké léky nebo vitamíny, jako prevence a aby se stav nezhoršoval. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Kateřina.

MUDr. Roman Kantor 28. 09. 2023

Dobrý den, vyšetření ultrazvukem je orientační vyšetření, které popisuje tvar a strukturu vyšetřovaného orgánu. Prostá cysta v ledvině nevyžaduje časté sledování ultrazvukem. Mírná redukce parenchymu popisuje mírné ztenčení šířky kůry ledvin oproti běženým výsledkům. Výsledek nemusí znamenat nic znepokojujícího, pokud nemáte hypertenzi, máte normální močový nález a orientační funkce ledvin je v pořádku, nebývá tento nález důvodem ke sledování. Stačí běžné preventivní prohlídky u praktického lékaře. 

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, kdo zařizuje pořadí na transplantaci ledvin? Lékař nebo se mohu přihlásit někde na ambulanci sama? Z příbuzenstva se nenachází nikdo vhodný. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

O doporučení k zařazení do čekací listiny na transplantaci ledviny rozhoduje ošetřující lékař pacienta. O všech možnostech léčby selhání ledvin: transplantaci od žijícího dárce, zemřelého dárce, hemodialýze ve středisku nebo doma, peritoneální dialýze - ruční nebo automatizované, nebo v některých případech i o možnost náhradu funkce vůbec neposkytovat, informuje ošetřující lékař svého pacienta případně jeho zákonného zástupce již v ambulanci před vlastním zahájením dialýzy. 

Pokud pacient není k transplantaci kontraindikován, je u něj po získání souhlasu provedena řada vyšetření a s výsledky je odeslán do spádového transplantačního centra, kde lékaři posoudí dokumentaci, stav pacienta a pokud je vše v pořádku, nahlásí pacienta na jednotnou čekací listinu na transplantaci ledviny. Čekací listina je spravována pro celé Česko Koordinačním střediskem transplantací. 

V případě, že se objeví zemřelý dárce, je přidělení orgánů jednotlivým pacientům řízeno Koordinačním střediskem transplantací. 

 

Poradna

Zdravím, můj syn chodí na dialýzu a stav se mu zhoršil. Nyní musí chodit dvakrát týdně. Neví, co má a co může jíst. Lékař řekl, ať si to vyhledá sám. Můžete mi prosím poradit?

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Pokud syn chodí jen 2x týdně na dialýzu, musí mít ještě významnou zbytkovou funkci ledvin. Proto se dá předpokládat, že nemá větší problém s draslíkem nebo fosforem. Dieta na dialýze by neměla obsahovat mnoho soli a měla by se skládat z plnohodnotné stravy, bez omezování příjmu bílkovin. O dietě píšeme i na našem webu Strava a dieta při dialýze | Ledviny.cz - o životě s dialýzou a máme mnoho receptů přizpůsobených právě potřebám ledvinové diety https://www.ledviny.cz/recepty.

U pacientů na dialýze jsou měsíčně kontrolovány výsledky a pokud se objeví nějaký problém - například vysoký draslík nebo fosfor, je pacient poučen o potravinách lékařem nebo ještě lépe sestrou, která se tématikou zabývá, o tom, kterým jídlům se vyhýbat, jak upravit přípravu jídel apod. 

Případně lze doporučit i knihu Dieta u chronických onemocnění ledvin - Milan Hrubý, Olga Mengerová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví.

Poradna

Jsem dialyzovaný pacient cca dva poslední měsíce po dialýze nemohu spát. Občas usnu třeba na 2 hodiny a poté se probudím, ale už nezaberu. Druhý den po dialýze tento problém nemám, spím celkem dobře. Kde může být příčina? Je to silně obtěžující.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Poruchy spánku často doprovázejí selhání ledvin. Proč zrovna máte potíže v den dialýzy nelze takto odhadnout. Jednou z příčin může být i pospávání v průběhu dialyzačního ošetření, kdy následně večer je pacient již vyspaný a během noci se budí. Ale samozřejmě příčin může být více a je vhodné to řešit se svým ošetřujícím lékařem. 

Poradna

Dobrý den, můj otec (72 let) trpí polycystickou nemocí ledvin. Od února 2023 2x týdně podstupuje hemodialýzu. Prosím Vás, jaké vyšetření, případně s jakou pravidelností, bych měla podstoupit já jako dcera a mé děti, abychom případně včas zachytili potenciální nemoc? Nemoc je vrozená, tedy hrozba dědičnosti. Bylo by na místě i mé genetické vyšetření? Pak prosím jaké? Velmi děkuji.

MUDr. Roman Kantor 13. 09. 2023

Polycystické ledviny typu dospělých jsou dědičné onemocnění, které se přenáší na další generaci s 50% pravděpodobností. Pokud u vás na ultrazvuku nejsou přítomny cysty, pak nemoc nemáte a nemají ji ani vaše děti. V tom případě genetické vyšetření nemá smysl. Pokud cysty máte, vaše děti je budou mít s 50% pravděpodobností a pozná se to opět při vyšetření ultrazvukem. Genetické vyšetření by mělo smysl u vás a vašich dětí pouze tehdy, pokud byste vy nebo vaše děti plánovali další dítě, u něhož byste chtěli vyloučit přenos onemocnění na další generaci. Pomocí asistované reprodukce s vložením embrya bez genetické mutace, která nemoc přenáší. Jinak genetické vyšetření smysl nemá.