Poradna

Zadejte dotaz do poradny

Vyberte si téma, které je pro vás důležité, a napište nám, s čím potřebujete poradit. Nezapomeňte uvést svůj e-mail, abychom vám na něj mohli poslat naši odpověď. Komunikace je důvěrná a vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Form
Upozorňujeme, že odpovědi v Poradně mají pouze informační charakter a nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči a nepředstavují stanovení diagnózy ani léčby. Zadáním dotazu do Poradny souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zodpovězení Vašeho dotazu; po jeho zodpovězení budou Vaše osobní údaje včetně e-mailové adresy vymazány. Pokud budete níže souhlasit, bude Vaše e-mailová adresa dále zpracovávána pro marketingové účely, a to zejména za účelem zasílání newsletterů a dalších obchodních sdělení, provádění průzkumu ohledně webových stránek http://Ledviny.cz a Ledviny.sk a vyhodnocení trhu. Použití poradny není podmíněno udělením souhlasu ke zpracování osobních údajů pro marketingové účely, Váš dotaz bude zodpovězen i pokud tento souhlas neudělíte. Podrobné informace o ochraně Vašich osobních údajů naleznete v Zásadách ochrany osobních údajů Skupiny B. Braun CZ/SK. Zadáním dotazu do Poradny souhlasíte s anonymizovaným zveřejněním tohoto dotazu na stránkách https://www.ledviny.cz/poradna .
Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, kdo zařizuje pořadí na transplantaci ledvin? Lékař nebo se mohu přihlásit někde na ambulanci sama? Z příbuzenstva se nenachází nikdo vhodný. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

O doporučení k zařazení do čekací listiny na transplantaci ledviny rozhoduje ošetřující lékař pacienta. O všech možnostech léčby selhání ledvin: transplantaci od žijícího dárce, zemřelého dárce, hemodialýze ve středisku nebo doma, peritoneální dialýze - ruční nebo automatizované, nebo v některých případech i o možnost náhradu funkce vůbec neposkytovat, informuje ošetřující lékař svého pacienta případně jeho zákonného zástupce již v ambulanci před vlastním zahájením dialýzy. 

Pokud pacient není k transplantaci kontraindikován, je u něj po získání souhlasu provedena řada vyšetření a s výsledky je odeslán do spádového transplantačního centra, kde lékaři posoudí dokumentaci, stav pacienta a pokud je vše v pořádku, nahlásí pacienta na jednotnou čekací listinu na transplantaci ledviny. Čekací listina je spravována pro celé Česko Koordinačním střediskem transplantací. 

V případě, že se objeví zemřelý dárce, je přidělení orgánů jednotlivým pacientům řízeno Koordinačním střediskem transplantací. 

 

Poradna

Zdravím, můj syn chodí na dialýzu a stav se mu zhoršil. Nyní musí chodit dvakrát týdně. Neví, co má a co může jíst. Lékař řekl, ať si to vyhledá sám. Můžete mi prosím poradit?

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Pokud syn chodí jen 2x týdně na dialýzu, musí mít ještě významnou zbytkovou funkci ledvin. Proto se dá předpokládat, že nemá větší problém s draslíkem nebo fosforem. Dieta na dialýze by neměla obsahovat mnoho soli a měla by se skládat z plnohodnotné stravy, bez omezování příjmu bílkovin. O dietě píšeme i na našem webu Strava a dieta při dialýze | Ledviny.cz - o životě s dialýzou a máme mnoho receptů přizpůsobených právě potřebám ledvinové diety https://www.ledviny.cz/recepty.

U pacientů na dialýze jsou měsíčně kontrolovány výsledky a pokud se objeví nějaký problém - například vysoký draslík nebo fosfor, je pacient poučen o potravinách lékařem nebo ještě lépe sestrou, která se tématikou zabývá, o tom, kterým jídlům se vyhýbat, jak upravit přípravu jídel apod. 

Případně lze doporučit i knihu Dieta u chronických onemocnění ledvin - Milan Hrubý, Olga Mengerová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví.

Poradna

Jsem dialyzovaný pacient cca dva poslední měsíce po dialýze nemohu spát. Občas usnu třeba na 2 hodiny a poté se probudím, ale už nezaberu. Druhý den po dialýze tento problém nemám, spím celkem dobře. Kde může být příčina? Je to silně obtěžující.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Poruchy spánku často doprovázejí selhání ledvin. Proč zrovna máte potíže v den dialýzy nelze takto odhadnout. Jednou z příčin může být i pospávání v průběhu dialyzačního ošetření, kdy následně večer je pacient již vyspaný a během noci se budí. Ale samozřejmě příčin může být více a je vhodné to řešit se svým ošetřujícím lékařem. 

Poradna

Dobrý den, můj otec (72 let) trpí polycystickou nemocí ledvin. Od února 2023 2x týdně podstupuje hemodialýzu. Prosím Vás, jaké vyšetření, případně s jakou pravidelností, bych měla podstoupit já jako dcera a mé děti, abychom případně včas zachytili potenciální nemoc? Nemoc je vrozená, tedy hrozba dědičnosti. Bylo by na místě i mé genetické vyšetření? Pak prosím jaké? Velmi děkuji.

MUDr. Roman Kantor 13. 09. 2023

Polycystické ledviny typu dospělých jsou dědičné onemocnění, které se přenáší na další generaci s 50% pravděpodobností. Pokud u vás na ultrazvuku nejsou přítomny cysty, pak nemoc nemáte a nemají ji ani vaše děti. V tom případě genetické vyšetření nemá smysl. Pokud cysty máte, vaše děti je budou mít s 50% pravděpodobností a pozná se to opět při vyšetření ultrazvukem. Genetické vyšetření by mělo smysl u vás a vašich dětí pouze tehdy, pokud byste vy nebo vaše děti plánovali další dítě, u něhož byste chtěli vyloučit přenos onemocnění na další generaci. Pomocí asistované reprodukce s vložením embrya bez genetické mutace, která nemoc přenáší. Jinak genetické vyšetření smysl nemá. 

Poradna

Dobrý večer. Mohla by som sa spýtať či máte nejaké skúsenosti s chemoterapiou u dialyzovanych pacientov? Otec chodí už 15 rokov na dialýzu 3x tyzdenne a teraz mu zistili rakovinu pankreasu. Mozu byť chemoterapie účinné, keď je dialyzovany? Ďakujem za skorú odpoved.

MUDr. Roman Kantor 12. 09. 2023

Máme pacienty, kteří prošli úspěšnou chemoterapií při dialyzační léčbě, jednalo se o krevní nádory. Velmi záleží na konkrétním zvažovaném léku, který je pro daný nádor zvažován. Není jedna chemoterapie, léky používané na chemoterapii se liší podle toho, o jaké onemocnění se jedná. Dávka a interval podávání je pak upravován podle funkce ledvin a typu léku, některé léky mohou být při selhání ledvin kontraindikovány. 

Prognóza záleží na typu nádoru slinivky, jeho současné velikosti, přítomnosti metastáz. Nejčastější typ, adenokarcinom, má velmi špatnou prognózu, chemoterapie nevede k vyléčení, pouze ke statistickému mírnému prodloužení života o několik měsíců a zmínění nástupu komplikací a potíží nemocného. Pokus o léčbu často selhává a je nutné podle stupně onemocnění včas uvažovat o paliativní léčbě. Ve stadiu posledních stádií onemocnění je jednou z možností i ukončení dialyzační léčby. O ukončení může rozhodnout nemocný, když jeho kvalita života a utrpení nejsou již pro něj přijatelné. Pokud pacient dospěje do stadia, kdy již není schopen aktivně o sobě rozhodovat, navrhuje ukončení dialyzační léčby ošetřující lékaři.    

Poradna

Dobrý den, opakovaně se mi dělají ledvinné kameny. Nyní potřetí v průběhu 15ti let. Poprvé drcení rázovými vlnami. Podruhé zaveden stent, několik kamenů odstraněno po 2 měsících zavedení stentem - operativně. Rozbití rázovým vlnami se nepodařilo. Nyní opět kamen velikosti 1cm. Je nutný zákrok na jeho odstranění? Drcení rázovými vlnami? Velmi bolestivá varianta, které se velmi bojím. Nebo existuje jiná varianta odstranění kamene? Je již jiný, moderní způsob odstranění ledvinného kamene? Zatím žádné jiné problémy nemám. Druhý dotaz se týká příčiny vzniku ledvinových kamenů. Nekouřím, alkohol velmi příležitostně, nemám nadváhu, nemám vysoký tlak, životní styl a jídlo přiměřeně zdravé, léčení pouze pro hypofunkci štítné žlázy, dočasně byla léčba maltofer (krvinky, cca půl roku). Děkuji za odpovědi.

MUDr. Roman Kantor 1. 09. 2023

Léčbu kamenů vede většinou urolog, který podle typu kamenu může doporučit úpravu diety nebo některé léky, měnící charakteristiku moči - například upravující kyselost moči. Pokud je již kámen vytvořený, je jeho samovolné rozpuštění málo pravděpodobné, o jeho odstranění rozhoduje urolog podle jeho velikosti, umístnění, rychlosti růstu. Rovněž metodu, jak na to vám doporučí urolog mimo jiné i na základě chemického rozboru předchozích kamenů. 

Poradna

Dobrý den, zajímá mě, jaký vliv má při dialýze nedodržování dietních opatření? Můj tchán, kterému selhaly ledviny, je cukrovkář a 3x týdne dojíždí na dialýzu. Absolutně nedbá pokynů lékařů, troufám si říct že do sebe dostane denně klidně i kolem 3 litrů tekutin ve formě kávy, sladkých nápojů či jiných podobných věcí, včetně potravin, které obsahují hodně draslíku apod. Poslední dobou se stává, že se mu dělá na dialýze hodně špatně (tlak, dýchání, průjmy apod). Absolutně si nedá říct. Lékaři o tom samozřejmě nevědí, nic jim nepřizna. Když se mu udělá špatně, tak jim tvrdí, že vše dodržuje. Snažím se mu domlouvat, ale je to marné. Ráda bych mu ukázala odpověď od vás od odborníků co vše se může stát a jaká by byla jeho prognóza v případě pokračování v jeho životosprávě. Předem děkuji za váš čas i odpověď.

MUDr. Roman Kantor 26. 08. 2023

Pokud má pacient velké váhové přírůstky, pak o tom samozřejmě lékaři vědí nebo tuší. Pacienti s vysokými váhovými přírůstky mezi dialýzami samozřejmě trpí při dialýze nevolností, poklesy krevního tlaku a podobně. Úloha zdravotníků je pacienty edukovat o následcích vámi popisovaného chování. Závislot na jídle, pití, cukru, nezřízeném příjmu tekutin je často těžko řešitelná a prvním předpokladem je, že si problém pacient přizná a chce jej řešit. Bez toho nepomůžou žádní lékaři ani zoufalí příbuzní. Pití sladkých nápojů u diabetika již samo vypovídá o dosavadním přístupu k doporučované léčbě. Vysazení sladkých nápojů je první doporučeným opatřením u nově zjištěného diabetu. 

Na druhou stranu pán je dospělý, není zbaven svépravnosti a je jeho rozhodnutím, co pro něj v životě je důležité a co ne. Mnozí pacienti velmi špatně snášejí všechny příkazy a omezení. Pokud bude pacient souhlasit, může společný rozhovor mezi pacientem, lékařem a příbuzným prospět v objasnění priorit a očekávání.  Otevřená komunikace je vždy lepší než se tvářit, že žádný problém není. 

Poradna

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať.Chcela by som darovať obličku kamarátovi, ale možno nie som vjodný darca či by bolo možné to nejak riešiť za výmenu vhodnou obličkou pre neho? A ešte mám takú otázku či prijímeteľ obličky musí vedieť od koho ju má? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

MUDr. Roman Kantor 24. 08. 2023

Žijící dárce ledviny většinou daruje ledvinu konkrétnímu pacientovi: příbuznému, kamarádovi, známému. Musí být splněno několik podmínek: příjemce musí být schopen transplantace ze zdravotních důvodů a musí s přijetím ledviny souhlasit, vyšetření dárce musí potvrdit přítomnost dvou stejně zdravých ledvin a nepřítomnost onemocnění, které by do budoucna dárce ohrožovalo ztrátou funkce ledviny. Celý proces by měl proběhnout na nefrologické ambulanci, která se stará o Vašeho kamaráda, tam jsou schopni provést základní vyšetření. Pokud vyšetření dopadnou dobře, jste oba odesláni do transplantačního centra, kde se doplní poslední nezbytná vyšetření a transplantace je naplánována. Jak vidíte z popisu, nemůže kamarádovi darovat ledvinu, aniž by o tom věděl. To je rozdíl od transplantací od zemřelého dárce, kde je naopak zemřelý dárce pro příjemce anonymní. Pokud by nebyla možná transplantace z důvodu nekompatibility vašich krevních skupin, je možno v České republice nabídnout pár do programu křížových transplantací. Situaci na Slovensku neznám.  https://www.ikem.cz/cs/transplantcentrum/klinika-nefrologie/pro-lekare/program-transplantace-ledviny-od-zijiciho-darce/a-1421/

Poradna

Dobrý den, slyšela jsem, že každodenní užívání vitamínu C může poškodit ledviny. Je to pravda? Už tak je nemám nejlepší (máme to v rodině), tak se obávám, zda si ještě víc neškodím. Děkuji mockrát za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 23. 08. 2023

Malé dávky, tedy kolem 100 mg, vitaminu C by škodlivé být neměly. Větší dávky, tedy 500mg a více, nemají žádný význam a mohou svými metabolity zvyšovat riziko tvorby oxalátových kamenů. 

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na to, co si myslíte o stavu mého bývalého manžela. Před čtyřmi dny byl hospitalizován na JIP kvůli náhlým nevolnostem, nejdřív měl horečku, následně silné zimnice, v moči krev. V den hospitalizace už nemočil vůbec, takže diagnóza byla řečena ve stylu špatný stav jater a nefunkční ledviny. Ale nikdo neví, z jakého důvodu se tak stalo ani co s ním dělat. Dnes proběhla první dialýza, zítra je plánovaná další, ale nejde mi do hlavy, jak je možné, že absolutně není známa příčina, tím pádem ani řešení. Ptali se, zda nemohlo jít o otravu, ale on tvrdí, že nejedl ani houby ani nic, co by ho mohlo otrávit. Je pravda, že jeho životní styl není dobrý, denně pije víc piv než by měl a i s drogami v mládí experimentoval, ale že by se to takto projevilo z ničeho nic… Případně by mě zajímalo, kam se obrátit aby se zjistila příčina a kde by mu pomohli. Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 22. 08. 2023

Děkuji za důvěru, ale bohužel Vás zklamu. Pokud neznají příčinu lékaři, kteří Vašeho bývalého manžela ošetřují, kteří mají k dispozici všechna provedená vyšetření, těžko určíme diagnózu tady na stránkách internetové poradny. I ve 21. století se mohou objevit akutní stavy, u nichž příčina se neobjeví nebo se jen odhaduje. Je otázka, zda opravdu lékaři nevědí a nebo vás jen nemohou informovat, protože jste například nebyla uvedena mezi osobami, které informovány být mají. 

Poradna

dobrý den, mám těžkou hydronefrozu levé ledviny, v současné době je již nefunkční. Zhoršil se mi kreatinin-enzymaticky na 93 a eGF(CKD-EPI) na 0,97. kreatinin moč kvantita 12,11. Mám o svou pravou ledvinu strach, nekouřím nepiju alkohol, stravuju se zdravě - bio potraviny a vařím. Slyšela jsem o nějakém novém léku, který by mi pomohl pravou ledvinu chránit. Mám 59 let. Jak se prosím lék nazývá? Prodělala jsem covid s krátkou hospitalizací v nemocnici. Mám vysoký tlak, nyní i vysoký cholesterol. Nefrologii navštěvuju asi 6 let.

MUDr. Roman Kantor 22. 08. 2023

Funkce pravé ledviny je v pořádku. Biopotraviny nejsou pro zdraví ledviny žádnou přidanou hodnotou. Žádný nový lék nepotřebujete, pokud není v moči přítomna bílkovina. Mnohem důležitější než biopotraviny a nové léky je kontrola tlaku léky - tlak do 120-130/80. Nasazení léků ze skupin statinů je při uváděných hodnotách rovněž pro zachování funkce ledvin velmi důležité. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat svého lékaře, ke kterému jistě po 6 letech máte plnou důvěru. 

Poradna

Dobrý den, manžel má dialýzu. Chtěla bych mu koupit nějaké vitamíny jako rybí tuk, koenzim g10. Nevím, jestli bych mu tím neublížila. Mohli byste mi poradit, co by pro něj bylo nejlepší. Děkuji, Koprnická

MUDr. Roman Kantor 9. 08. 2023

Během dialyzační léčby se doporučuje užívat vitamíny rozpustné ve vodě: vitaminy skupiny B, například B-komplex po dialýze včetně malé dávky kyseliny listové, malá dávka vitaminu C, např. 100mg po dialýze. Někteří doporučují malou dávku selenu a zinku. Podávání vápníku, vitaminu D a železa řídí ošetřující nefrolog podle výsledků pravidelných odběrů. Další vitamíny a podpůrné prostředky nedávejte bez konzultace s ošetřujícim lékařem. To se týká i rybího tuku. 

Poradna

Dobrý den, můžete mi prosím poslat vzorec na výpočet suché váhy? Chtěl bych si porovnat hodnotu suché váhy po půlroční dialýze (3x týdně 4 hodiny), při odběru 4 litů vody.

MUDr. Roman Kantor 3. 08. 2023

Dobrý den. Bohužel žádný takový vzorec neexistuje. Suchá váha je určována konkrétnímu pacientovi na základě klinického zhodnocení nemocného, lékař k tomu využívá anamnestická data - jak pacient zvládá dialýzu, jak se cítí po dialýze, klinické vyšetření - otoky, poslech plic, tlakové záznamy nemocného, pomocná vyšetření jako například změny objemu krevní plasmy během dilaýzy nebo měření tělesného složení pomocí celotělové bioimpendance, nebo měření objemu dolní duté žíly ultrazvukem a podobně. Při stabilním stavu nemocného může suchá váha být měsíce stejná, u různých akutních komplikací je nutné suchou váhu revidovat při každé dialýze. 

Poradna

Dobrý den, mám polycystické ledviny po mamince. Maminka je tři roky na dialýze, skončím také tak? Předem děkuji za odpověď. 

MUDr. Roman Kantor 1. 08. 2023

Ano. Nemoc v rodinách probíhá podobně, péčí o krevní tlak, velký příjem tekutin a u některých pacientů užívání léku tolvaptanu dokáže zahájení dialyzační léčby mírně oddálit. 

Poradna

Dobrý den, mám dotaz. Jsem ve vězení, ale otec mé přítelkyně má nádor na ledvinách. Nežijí v ČR. Chci mu darovat svou ledvinu, protože jsem zdravý muž, nepiju alkohol. Jenže tady ve věznici mě mají za blázna a nikdo mě nevezme k lékaři, kde zjistí mou krevní skupinu, abychom zjistili, zda jsem vhodný či nikoliv. Poraďte prosím, co dělat. Děkuji, Honza

MUDr. Roman Kantor 27. 07. 2023

Milý Honzo, pokud má otec vaší přítelkyně nádor ledvině, není to důvod k transplantaci ledviny. Je třeba léčit pacienta - odstranit nádor ledviny s okolní částí ledviny, často i ledvinou celou. Přesto mu zbude druhá ledvina, která k životu stačí a nepotřebuje vaší ledvinu. I kdyby druhá ledvina byla nefunkční nebo ji z nějakého důvodu neměl a o ledvinu s nádorem by přišel, není transplantace možná další 2 roky od odstranění nádoru. Po tu dobu pacient dochází na dialýzu a je sledován, zda se u něj neobjevují metastázy. Teprve po těch 2 letech od odstranění nádoru je možné o transplantaci uvažovat.

Poradna

Dobrý den. Mám staršího bratra, se kterým nebydlím, jezdí 3x na dialýzu, a nevíme si rády s obědy, které donášíme z jídelny. Co tedy na oběd? Děkují za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 23. 07. 2023

Obědy z jídelny by měly pravděpodobně vyhovovat. Pokud má pacient nějaká speciální doporučení, například pro vysoké hodnoty fosforu, draslíku nebo z důvodu velkých váhových přírůstků, dostane individuální doporučení na dialyzačním středisku. Při domácím vaření můžete hledat inspiraci v našich receptech https://www.ledviny.cz/recepty, které kontrolují nutriční specialistky B. Braun právě s ohledem na potřeby ledvinové diety.

Poradna

Dobrý den, potřebuji se zeptat na důsledek hemodialýzy. Moje máma, která jezdí třikrát tydně na dialýzu po selhání ledvin, má jako vedlejší účinek ztrátu schopnosti se vyjadřovat a mluvit po dialýze, je možné tento problém odstranit? Jiné potiže nemá, doposavaď dialýzu zvládala dobře. Děkuji za Vaše vyjádření. Ing. Hana Leznová

MUDr. Roman Kantor 30. 06. 2023

Dobrý den, 

není jednoduché říci, o co se jedná. Pokud dosud takové potíže neměla, objevily se nově, je nutné se poradit na dialýze, zda popisované potíže souvisí s dialýzou, zda pacientka netrpí přílišným poklesem tlaku po dialýze a podobně. Je třeba zhodnotit, zda potíže jsou jen po dialýze, nebo jsou trvalé od zahájení dialýzy. Domnívám se, že lenze vyloučit poruchu prokrvení mozku, které může vyústit do vzniku mrtvice, je třeba vyloučit poruchy srdečního rytmu, hypoglykemie, projevy deprese apod. Bez zapojení lékařů z dialýzy a eventuálně dalších odborníků se tak můžeme jenom domnívat.

 

Poradna

Dobrý den, asi 3,5 roku docházím na dialýzu a poslední dobou mám problémy se silným svěděním kůže (na rukou, na prsou a na zádech). Často to dost rozškrábu a nic na to zatím nezabírá (ani masti z kožního). Co se s tím dá dělat? Je to hodně nepříjemné a bolestivé.

MUDr. Roman Kantor 27. 06. 2023

Svědění kůže býval na dialýze zásadní problém, který postihoval většinu dialyzovaných pacientů. Se svěděním v různém stupni se setkáváme i dnes, ale od té doby, co pacientům sledujeme dostatečnost dialyzační dávky, jsou dialyzovaní vysoko průtokovými dialyzátory (high-flux) v kombinaci s hemodiafiltrací, mají pod kontrolou hladinu fosforu a vápníku, je výskyt svědění a jeho závažnost výrazně menší. 

Pokud se  svědění objeví, je nuné se svého nefrologa zeptat, zda máte dostatečnou dávku dialýzy (eKt/V nad 1,2), zda jste léčen hemodialfiltrací, jakou máte hladinu fosforu před dialýzou, jakou máte hladinu vápníku před a po dialýze. Pokud je vše dobře nastaveno a přesto svědění trvá, lze si pomoci užíváním léků: začíná se antihistaminiky, pokud nestačí, zkouší se například gabapentin. Doporučují se také tělová mléka. Samozřejmě se za svěděním může skrývat i kožní onemocnění, které nijak s dialýzou nesouvisí. 

 

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, otec (68 let) má rakovinu močového měchýř. Je po operaci, kdy mu odstranili močový měchýř a má vývod. Bohužel od té doby má stále vysoké teploty a byl, a nyní je, hospitalizován. Teď po 4 měsících zjistili, že se mu vrací moč zpátky do ledviny a od toho jsou ty teploty. Je nějaká možnost odstranění tohoto problému? Vím, že je potřeba znát zdravotní stav pacienta, ale zajímá mě nějaký standard. Velice děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 21. 06. 2023

Řešení problémů močových cest je v rukou urologa, který volí postup podle stavu močových cest po operaci, stadia rakoviny, celkového stavu nemocného apod. Podle toho volí, jakým nejvhodnějším způsobem zajistit odvod moči. Tyto umělé vývody moči jsou bohužel často komplikovány ucpáváním a následnou retencí (zadržováním) moči v močových cestách a ledvinách a infekcí. Snahou je zachování funkce ledvin co nejdéle. V případě zásadnějšího zhoršení funkce ledvin je pacient odeslán i k nefrologovi. 

Poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár informací. Máme v práci kolegu, který skončil před 14 dny v nemocnici na JIP se selháním obou ledvin (přesnější diagnózu neznám), dnes byl propuštěn domů s tím, že od příštího týdne začne dojíždět na dialýzu. Onemocnění ledvin mají v rodině dědičné, matka kolegy i obě jeho děti jsou sledováni dlouhodobě, ale nikdo z nich neskončil takto, jako on nyní. Napadlo mě, jestli bychom mu nemohli pomoci v rámci firmy, protože pokud mají toto onemocnění v rodině, dost členů rodiny jsou tímto jako dárci asi vyloučeni, pokud tomu správně rozumím? Pokud by se tedy dárce nenašel v rodině, mohla bych se pokusit oslovit zaměstnance naší firmy, zda by někdo nechtěl být dárcem.. Chci se tedy zeptat, jestli je to vůbec reálné, zda a jak je komplikované prvotní vyšetření, zda-li by se člověk vůbec dárcem mohl stát, co vše by musel potencionální dárce podstoupit? A také, zda-li je nutné transplantovat obě ledviny, pokud mu selhaly obě, nebo zda by mu pomohla i transplantace jedné z nich, zda by potom nemusel nadále dojíždět na dialýzu kvůli té druhé. Sěkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. S pozdravem, G. Váňová

MUDr. Roman Kantor 16. 06. 2023

Dobrý den, 

první podmínkou je, že pacient je k transplantaci indikován a s transplantací souhlasí. Pokud byla dialýza zahájena akutně, bez předchozího onemocnění, musí nyní nefrolog odhadnout prognózu, zda se jedná o přechodný stav nebo již setrvalý. Pokud je selhání ledvin konečné a pacient s transplantací souhlasí, je zahájeno vyšetření pacienta, zda je schopen transplantace. U některých pacientů k takovému vyšetření vůbec nemusí dojít, protože má již známé onemocnění, které není s transplantací slučitelné, ať už to jsou onemocnění onkologická, cévní, srdeční a podobně. 

Pokud je pacient transplantace schopen, hledá se dárce: darovat ledvinu může v podstatě kdokoliv, kdo je zdravý, dospělý, má vhodnou krevní skupinu k příjemci, darovat ledvinu chce a pacient souhlasí s přijetím ledviny. Nejčastěji se jedná o příbuzné, kamarády, známé. Spolupracovníci to mohou být také, ale musí se jednat o rozhodnutí svobodné, nikoliv pod jakýmkoliv náznakem nátlaku. Proto je nutné případné oslovení vašich zaměstnanců volit velmi citlivě.

Dárce, který chce ledvinu darovat konkrétnímu pacientovi, se může obrátit se souhlasem nemocného na jeho ošetřujícího nefrologa, který je schopen otázky dárcovství s ním probrat, provést základní vstupní vyšetření a při dobrých výsledcích pak odešle dárce i příjemce do spádového transplantačního centra, kde provedou konečné testy a naplánují termín operace. 

Transplantuje se jen jedna ledvina, která k životu stačí. Jen zcela výjimečně se transplantují ledviny 2, pokud je dárcem zemřelé malé dítě. Pokud pacient nemá žijícího dárce a je mu transplantace doporučena, je zařazen na čekací listinu a čeká na ledvinu o dárce zemřelého. Více o programu žijících dárců orgánů můžete dohledat také na stránkách IKEMu.

Poradna

Dobrý den, mám dystopickou pravou ledvinu, je menší, méně funkční a uložena v malé pánvi. Druhá ledvina je v pořádku. Sledována jsem byla jen v dětství. Nikdy jsem s tím neměla problémy. Nyní jsem otěhotněla, jsem v úplném začátku a začala jsem mít po ráno tmavou moč - oranžovou až do hněda. Když jsem málo pila, tak mě i píchalo v oblasti levé ledviny. Jím hodně přesnídávek a ovoce a pila jsem minimálně 1 l vody, teď si dávám pozor aby to byly alespoň 2 l. Mám velkou obavu o své ledviny. Půjdu s tím na kontrolu k praktické lékařce. Chtěla bych se zeptat, je v takovém případě sledování na gynekologii a u praktika dostatečné, nebo bych měla vyhledat i nefrologa? Na co si mám dát pozor a kolik bych toho měla vypít (vážím 48 kg)? Jak problematické je těhotenství v případě, že mám jen jednu plně funkční ledvinu?

MUDr. Roman Kantor 14. 06. 2023

Barva moči nesouvisí s dystopickou ledvinou. Kontrola u gynekologa a praktického lékaře stačí. V průběhu těhotenství je vyšší riziko močové infekce, proto budou prováděny kontroly moči. V případě podezření na útlak močových cest bude gynekolog konzultovat u urologa. Pijte podle žízně, není nutné se uměle převodňovat. Těhotenství s jednou ledvinou není nijak více problematické než se dvěma ledvinami. Užívejte si těhotenství, těšte se na miminko a choďte na pravidelné gynekologické prohlídky.

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mamince byla odebrána jedna ledvina. Nemá nárok na předčasný důchod nebo invalidní důchod?

MUDr. Roman Kantor 7. 06. 2023

Odběr jedné ledviny není důvodem k invalidnímu důchodu. Jedna zdravá ledvina k běžnému životu zcela stačí. Otázkou je, jaké má Vaše maminka další nemoci a omezení z nich vyplývající. Na to Vám odpoví ošetřující praktický lékař Vaší maminky. 

Poradna

Dobry den. Bol som na preventivnej prehliadke, kde mi doktorka zjistila hodnoty kreatininu 124. Po dvoch mesiacoch klesol na 118. Poslala ma za nefrologičkou, je to vyšetrenie nutne? Hodnoty od roku 2014 som pozeral, že mam vždy okolo 110 a viac. Cvičim pravidelne silove treningy, uživam kreatin a protein. Ďakujem za odpoved.

MUDr. Roman Kantor 5. 06. 2023

Podle toho, co píšete, a pokud je močový nález normální, tedy v moči není krev ani albumin, máte hodnoty dlouhodobě stabilní a současně jste fyzicky aktivní, se zdá že vyšetření nefrologem bude negativní. Vyšší kreatinin u fyzicky aktivních mužů je zcela běžný a nebává projevem onemocnění ledvin. Nefrologické vyšetření má smysl, pokud jsou jiné známky onemocnění ledvin: přítomnost krve nebo albuminu či bílkoviny v moči, hodnoty kreatininu rostou 

Poradna

Dobrý den, mám otázku, zda je normální hladina kreatininu 171mg/dl u ženy? Pokud ne, co dělat?

MUDr. Roman Kantor 5. 06. 2023

Tato hodnota určitě není normální, je projevem nedostatečné ledvinové funkce. Je nutné se s ošetřujícím lékařem domluvit na dalším postupu. Je třeba provést vyšetření, která by měla vést k odpovědi, co je příčinou ledvinové nedostatečnosti a jaké jsou možnosti ovlivnění nemoci, která selhávání způsobuje. Současně je nutné vyšetřením zjistit, zda samotné selhávání vede k dalším projevům selhávání ledvin, jakou jsou anemie, hypertenze, kostní nemoc, metabolická acidóza. Tyto projevy selhávání ledvin je pak nutné patřičně léčit a pacienta trvale sledovat. 

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam nárok na částečný invalidní důchod po odebrání ledviny. Jsem 2 měsíce po operaci a lékař mě posílá do práce na 8 hodin, vím že to nezvládnu. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 30. 05. 2023

Dobrý den, samotné chybění jedné ledviny není důvodem k invalidizaci. Zbývající zdravá ledvina zcela stačí k výkonu ledvinových funkcí. Chybějící ledvina zpravidla důvodem, proč by člověk neměl zvládat jakoukoliv práci. 

Poradna

Dobrý den, můj 38letý syn byl téměř 5 let dialyzován, než dostal v září 2021 ledvinu. Bohužel mu při jedné dialýze v létě 2019 praskla cévka v mozku a nyní je ochrnutý na pravou polovinu těla. Dříve byl dialyzován na Strahově v Praze, po mozkové příhodě se vrátil do rodných Nýřan a byl pacientem B Braun. I nyní po transplantaci je ve "střídavé péči" MUDr. Malánové či Reispiesové a pražského IKEMU. Tyto dvě paní doktorky znají mého syna. Pepčovo snem je prožít dovolenou u moře a příběh Vaší pacientky po amputaci nohou mne inspiroval, abych Vás kontaktovala. Hledala jsem i sama destinace s blízkostí pláže u hotelu, protože syn chodí o hůlce velmi opravdu velmi pomalu a je rychle unavený. Také samotná chůze v písku či vstup do moře je najednou pro takto postižené osoby obtížná věc. Pak si syn sám vzpomněl, že "dialýza" pořádala pobyty u moře pro dialyzované, tak abych to prý zkusila zjistit. Bylo to prý nějaké letovisko na Sicílii, ale jistý si nebyl. Budeme moc rádi za Vaši reakci. S přátelským pozdravem Eva Mudrová a Josef Zicha

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 17. 05. 2023

Dobrý den, jsem rád, že transplantovaná ledvina funguje. Díky tomu výběr rekreace není vázán na přítomnost dialyzačního střediska. Má kolegyně, která koordinuje prázdninové dialýzy Prázdninová dialýza (bbraun.cz), pomáhá s výběrem nejbližších dialyzačních středisek dle plánovaného pobytu. 

Pro vás je nutné si vybrat takové místo pobytu, které je nejlépe přizpůsobeno pacientům s pohybovým hendikepem. Možná by pomohly pacientské spolky vozíčkářů, cestovní kanceláře mají rovněž nabídky speciálních pobytů. 

Poradna

Dobrý den, dovoluji si požádat o radu. V lednu (po silné přírodní antib. léčbě a detoxu střev) začaly obrovská žízeň, bolest očí, problémy se spánkem, ledové ruce, svědění pokožky, bolest kloubů a natékání prstů na rukou, obrovská únava - naprostá nesoustředěnost a neschopnost práce. V moči byly jakési částky vypadající jako plovoucí plankton a moč zapáchala (ne močovinou). Řezání, pálení, krev, bolest nic. V noci jsem se asi 3x vzbudila na močení, tendence na močení byla se domnívám způsobená pouze tlakem oněch "částeček" na močovou trubici. Bez inkontinence. Opakovaný rozbor moči u urologa i praktika v pořádku, i cévkovaná moč, venerologie, borelioza, gynekologie, revmatologie, ortopedie, cukrovka v pořádku, na očním jsem dostala kapky na hydrataci, které pomáhají. Jediné co, tak candida výtok a SIBO střevní bakterie a napodzim aktivace EBV krátkodobým těhotenstvím a zvýšená nemocnost, to je nyní OK. Odstupem času od léčby se vše postupně uklidňuje, zůstává menší stálá žízeň, problémy s močí, odpolední únava, přelévající se bolest kloubů, občas nateče prst, zasvědí pokožka (stehna, paže, hruď, hlava). Můj dotaz je, zda-li to může souviset s ledvinami? Hypotéza je, zda-li jsem si léčbou nemohla narušit funkci ledvin? A zda se to může spravit? Nebo toto může být reakce na detox nebo candidozu? V minulosti jsem prodělala akutní zánět ledvin (4 dny v nemocnici), a obdobný problém s močí jsem měla rok před tím, kdy jsem perorálně čistila zánět candidu, ale bez dalších příznaků. Minulé léto mi pak pouze natékaly prsty. Mockrát děkuji!

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 5. 05. 2023

Bohužel nejsem schopen porozumět Vaší otázce. Nevím, co znamená přírodní antibiotická léčba ani detox střev. Také nevím, co znamená perorální čištění zánětu candidou. Pokud součástí bylo užívání nějakých neznámých látek, čajů,  nelze toxické poškození organismu vyloučit. Pokud máte za sebou vyšetření moči kultivací + odběry u praktika a urologa s negativním výsledkem, pak zřejmě máte ledviny zkontrolovány. Močové infekce se mohou vyskytovat opakovaně, před léčbou je nutné zopakovat kultivační vyšetření moči. Popisované potíže - stěhovavé bolesti kloubů, lokální otoky a svědění kůže nejsou pro onemocnění ledvin typické. 

 

Poradna

Dobrý den, je možné zaslat seznam potravin, které může jíst moje 87letá mamka, která má nízkodraslíkovou dietu kvůli nemocným ledvinám? Děkuji.

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 3. 05. 2023

Dobrý den, posílám odkaz na stránku o obsahu draslíku: Strava a dieta při dialýze | Ledviny.cz - o životě s dialýzou.

Poradna

Dobrý den, v dialyzačním centru, při napojení na dialyzační přístroj pomocí permanentního katetru, přístroj hlásí chybu a sestra musí přístroj znovu nahodit. Proč se tak děje? Děkuji, Pospíšil

MUDr. Roman Kantor 2. 05. 2023

Bohužel z popisu nelze určit, o jakou závadu se jedná. Přístroje signalizují celou řadu alarmů a bez znalosti toho, o co konkrétně šlo, nelze situaci posuzovat. Rovněž není jasné, co myslíte znovu nahozením přístroje. Může se jednat jen vypnutí alarmu, úpravu parametrů přístroje. Úplné vypnutí přístroje je nepravděpodobné. Jednoduché provozní alarmy řeší obsluhující sestra, naopak alarmy signalizující nějakou zásadní poruchu řeší servisní technik. 

Poradna

Dobrý den, rád by som sa spýtal, na kombináciu AD PKD a saunovanie. Študoval som jednu japonskú štúdiu z roku 2021, ale nie som si úplne istý aký je defintívny záver a odporúčanie. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 2. 05. 2023

Sauna má řadu příznivých účinků na lidský organismus, ale může mít i svá rizika. Prudké ochlazení po sauně vede ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku, který v aortě může dosáhnout až hodnot 300. Zdravý člověk to jistě zvládne bez potíží, ale polycystické ledviny mohou doprovázet i anomálie mozkových i jiných tepen, tzv. aneurysmata. Aneurysmata jsou rozšíření tepen s oslabením cévní stěny. Tato rozšíření ohrožují nositele prasknutím, zvláště pří vysokém krevním tlaku nebo jeho náhlém zvýšení. 

Toto je teoretické riziko, mám obavy, že nenajdeme studii, která by tyto souvislosti nějak studovala do hloubky. Jsou studie, které neprokazují nepříznivý vliv sauny na onemocnění ledvin: Kunutsor SK, Kauhanen J, Laukkanen JA. Sauna bathing, renal function and chronic kidney disease: Cross-sectional and longitudinal findings from the KIHD study. Eur J Clin Invest. 2023 Apr 8:e14001. doi: 10.1111/eci.14001. Epub ahead of print. PMID: 37029766.

Myslím, že pokud pacient má dobře kontrolovaný krevní tlak, saunu používá rozumně a ochlazování provádí pozvolna, pak přínosy převažují nad riziky. 

 

Poradna

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na výšku hladiny kreatinínu v sére. Som aktívne cvičiaci ,v podstate ide o kulturistickú formu ťažkého tréningu 4x týždenne, niekedy viac , užívam do 2 gr bielkovín na kg váhy, občas aj formou práškového proteinu. Okrem toho predtréningové nápoje s obsahom citrulínu, arginínu, Beta-alanínu, malé množstvo kofeinu. Kreatin v doporučených dávkach, len v deň tréningu,nie denne. Okrem toho ak necvičím, tak hrám squash a jazdím na horskom bicykli. Mám 56 rokov, výška 178cm, váha okolo 88kg, štíhly. Nie som extrémne osvalený,ale v podstate som štíhly a svalnatý. Mal som robené kompletné odbery, ktoré vyšli všetky v norme, tak glykémia, ako aj Ht a lipidové spektrum, cholesterol v norme, KO a VP v norme. Zápalové parametre v norme. Odbery boli robené pred mesiacom a jediné čo vnebolo v norme, bol zvýšený kreatinín v krvi na 140. Vysadil som na mesiac kreatin, ale cvičím ako obyčajne, aj bielkoviny zhruba v tom istom množstve, možno trochu menej. Po mesiaci všetky výsledky znovu v norme, len kreatinín zostáva na 140. Som lekár, chirurg, ale ani na odborných stránkach sa mi nepodarilo nájsť relevantné údaje o tom do akej miery môže byť zvýšená hladina kreatininu v krvi. Zatiaľ som si nedával robiť glom. filtráciu, vyš. moču je plánované. Dočítal som sa že vrcholoví kulturisti majú aj 150 kreatinínu. Ja však nie som vrcholový kulturista, i keď cvičím ako kulturista v podstate. Je možné, že v mojom veku by mohol byť kreatinín pri uvedenej námahe a strave a prirodzene zníženej glom. fitrácii, vyššia hladina kreatinínu? Subjektivne nemám žiadne potiaže, močím normálne. U nás nefrológovia mi nevedeli odpovedať na túto otázku. Ďakujem za odpoveď.

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 28. 04. 2023

Dobrý den pane doktore, mírné trvalé zvýšení kreatininu asi až do těch zmiňovaných 150 i 160 může znamenat 3 varianty: 

1. vysokou produkci kreatininu - zcela běžný stav u kulturistů, silově trénujících sportovců, vysoký příjem bílkovin, masa
2. sníženou funkci ledvin
3. kombinaci obou výše zmíněných příčin. 

Pokud píšete o pravidelném tréninku, stravě, potravinových doplňcích, nepřítomnosti dalších onemocnění, zdá se první varianta jako nejpravděpodobnější. Pokud provedete sběr moči za 24 hodin, odběry krve a bude vypočtena klearance kreatininu, případně současně je proveden odpad močoviny, budete mít přesnou odpověď, zda funkce ledvin je v pořádku, zda produkce kreatinininu a močoviny je zvýšená, jak se dá čekat z popisu a jaké množství bílkovin jste metabolizoval za 24 hodin. Pokud nechcete sbírat moč, lze odhadnout funkci z hladiny cystatinu C v krvi. 

Mám v ambulanci pár výkonných sportovců, které mi praktik odeslal pro vyšší kreatinin. Např. aktivní hráč hokeje s kreatininem 160 a normální funkcí ledvin. Ale mám i pacienta s mohutnou svalovinou, extrémním odpadem močoviny a kreatininu, a kreatininem "jenom" 83, protože u něho dochází k extrémní hyperfiltraci, kdy funkce ledvin dosahuje neuvěřitelných 4,5 ml/s (norma je do 2,2).

Z výše uvedeného vyplývá, že Vám nikdo, bez dalších vyšetření neřekne, zda je konkrétně u Vás 140 v pohodě nebo moc. Určitě je třeba zkontrolovat močový nález: vyloučit přítomnost krve nebo albuminu v moči, dále zkontrolovat krevní tlak. Pokud budou výsledky OK a prostata rovněž nečiní potíže, pak poškození ledvin je málo pravděpodobné. 

 

Poradna

Dobrý den, manžel má chronicky nemocné ledviny, 577 kreatin. Jeho doktor ho posílá, ať si vyřídí důchod. Jenomže máme 5 dětí a peníze potřebujeme. Ale jeho zdraví je přesnější, chtěla jsem se tedy zeptat, jaký stupeň bude mít, když si požádá o důchod. Lékař mu dává 2-3 měsíce, než začne s dialýzou. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 25. 04. 2023

Snahou léčby selhání ledvin je co nejvíce zachovat kvalitu života nemocného včetně schopnosti pracovat. Přesto pokročilé selhání ledvin, kdy pacient se již blíží dialyzační léčbě nebo již dialyzován je, omezuje celkovou výkonnost nemocného, navíc dialyzační léčba značně pacienta omezuje i časově. Proto je většinou pacientům při přezkumu zdravotního stavu přiznán nějaký stupeň invalidity, kdy je posouzeno, o kolik procent přítomnost onemocnění snižuje pracovní schopnost. Posouzení je věcí posudkového lékaře. 

Poradna

Dobrý den, zajímá mě váš názor mám ledvinu, která funguje na 27 % a druhá ledvina na 73 %. Vpravé ledvině, která funguje na 27 %, mám stále záněty a několikrát za rok beru antibiotika. Zajímá mě váš názor na odstranění ledviny, mám po operaci 35 let, kdy mi byl odstraněna horní část pravé ledviny. Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2023

Opakované záněty v ledvině, která se na celkové funkci ledvin podílí 27%, jsou zřejmě důvodem ke zvažované nefrektomii. Před tím, než se s urologem na odstranění ledviny domluvíte, je dobré znát, jaká je celková funkce ledvin.   Pokud je normální, pak případný úbytek 1/4 funkce může být rozumnou cenou za odstranění zdroje infekce a opakovaných zánětů.

Poradna

Zdravím. Mám bolesti v levé dolní části zad. Bolest je silně pícháva a při chůzi se mi občas podlomí levá noha. Bolest už mám i na levé straně podbřišku. Když si sednu, nedokáži se bez píchávé bolesti ani zvednout. Občas z toho až brečím bolestí. Je to dlouhodobé, ale za poslední rok se to zhoršilo. Podle naší obvodní lékařky to nic není. Mám se hýbat. Ale hybu se dost, kolo, brusle, chůze, plavání. Bolest je obtěžující. V klidovém režimu se to také nelepší. Děkuji za případnou vaší odpověď. Pavla

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2023

Dobrý den, k rozlišení důvodů bolesti je nutné lékařské vyšetření. Příčin popisovaných potíží může být celá řada. Od potíží z páteří, přes onemocnění kyčle po onemocnění vnitřních orgánů. 

Poradna

Dobrý den, na sonu mi bylo zjištěno, že mám lehkou redukci parenchymu obou ledvin 9 -13 mm (laicky mi bylo vysvětleno, že se mi scvrkávají). Chtěla jsem se zeptat, zda lze předcházet dalšímu zhoršování? Nebylo mi nic lékařem doporučeno. Je mi 59 let. Denně vypiju cca 1,5 - 2 litry vody. Děkuji za odpověď

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2023

Údaj z ultrazvukového vyšetření je jen orientační nález. Nic neříká o funkci ledvin, o přítomnosti jiných známek poškození ledvin - například přítomnosti bílkoviny nebo krve v moči. Nic nevíme o rizikových faktorech pro poškození ledvin: zda máte cukrovku, vysoký tlak, vysoký cholesterol, zda jste kuřák. Lehká redukce velikosti ledvin může být i přirozeným projevem stárnutí. To, kolik toho vypijete, je v tomto kontextu bez významu. Lékař, který vás poslal na vyšetření ultrazvukem měl k tomu nějaký důvod a výsledek vyšetření vám vysvětlí právě v kontextu vašeho celkového stavu. Tedy i žádné doporučení může být správnou odpovědí. 

Poradna

Dobrý den, obvodním lékařem mi byla z krve zjištěna hladina kreatininu 120 umol/l přičemž norma by měla být 64 až 104 a eGFR/CKD-EPI 1,24 a norma 1,50-2,60. Je mi 21 aktivně cvičím v posilovně 3x do týdne, měřím 187 cm a mám 87 kg, ráno na lačno jím hodně bílkovin a beru doplňky stravy. Chci se zeptat, jestli je to moc ? A jaká hladina už je opravdu problém ? A jestli suplementace kreatinem 5 g denně na to muže mít vliv? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 21. 04. 2023

Dobrý den, aktivně cvičící jedinci s významnou svalovou hmotou na dietě s vysokým příjmem bílkovin a suplementaci kreatinu mají lehce zvýšenou hladinu kreatininu aniž by to znamenalo sníženou funkci ledvin. Pokud při vyšetření moči není přítomen albumin nebo krev, je poškození ledvin málo pravděpodobné. 

Není jasně dána hranice, od kdy je zvýšená hladina kreatininu již známkou selhání ledvin a kdy jen známkou zvýšené produkce kreatininu v organismu. Ale u hodnot nad 130-140 a zvláště dále rostoucích hodnot bych doporučoval ověřit skutečnou funkci ledvin ze sběru moči za 24 hodin. Výhodou tohoto vyšetření je, že ukáže i množství metabolizovaných bílkovin, funkci ledvin, množství vymočené soli a podobně.  

O dávkování bílkovin pro sportovce natočili pánové z Institutu moderní výživy podkastový díl #31 Ultimátní díl o BÍLKOVINÁCH: Poškodí vám proteiny ledviny? / IMV Podcast

Poradna

Dobrý den, již třetí den mě bolí práva ledvina, bolest začala střílení do nohy. Můžete poradit, co s tím? Do nemocnice nechci. Děkuji za informace

MUDr. Roman Kantor 18. 04. 2023

Onemocnění ledviny, které se projevuje vystřelováním do nohy, je docela vzácná záležitost. Naopak pokud bolesti trvají 3 dny a vystřelují do nohy, může se jednat i jiná závažná onemocnění. Pokud není bolest zničující, měla byste se poradit se svým praktickým lékařem, který vstupním vyšetření posoudí možné příčiny a doporučí další postup. Léčit takové potíže radou na internetové poradně není rozhodně dobrý nápad. 

Poradna

Dobrý den, mám přes týden bolesti v bederní části, i břicha, jedná se spíš o tupou bolest, cítím se nafouklá. Myslíte, že by to mohly být ledviny? V mládí jsem měla zánět, a je pravda, že moc tekutin nepřijímám. Děkuji za odpověď

MUDr. Roman Kantor 17. 04. 2023

Dobrý den, je celá řada jiných pravděpodobnějších příčin potíží včetně onemocnění ledvin. Bolest v břiše může být způsobena mnoha různými faktory, jako jsou trávicí problémy, gynekologické problémy, svalové napětí nebo záněty močových cest. Bez lékařského vyšetření nelze více říci. 

Poradna

Zdravím Vás,
můj manžel 73 let je na dialýze již 5 let. Dialýza se provádí katetrem, má špatně cévy a nemá funkční ani jednu pistel. Nyní se zjistilo, že katetr je infikovaný, má ho zavedený cca 2 roky, katetr se vyjmul a dnes mu budou zavádět katetr tříslem, aby se mohla provést dialýza. Dialýza, kterou už 3 dny neměl. Až se zjistí cca za týden, že stávající místo kde byl katetr, již není infekční, katetr se vrátí. Manžel byl včera velice apatický, mluvil z cesty, nevěděl kde je. Je možné že 3 denní prodleva dialýzy ovlivňuje mozek a myšlení? Manžel má amputované obě nohy a je cukrovkář.
Děkuji za odpověď.
Jak dlouho může být člověk dialyzovaný bez dialýzy bez vážně újmy na zdraví?

MUDr. Roman Kantor 13. 04. 2023

Vynechání dialýzy 3 dny je zcela běžné - od pátku do pondělí nebo soboty do úterý jsou běžné intervaly, během kterých pacient nemá dialýzu. Projevy apatie, horečky, desorientace mohou být projevy probíhající infekce - sepse, která je komplikací bezprostředně ohrožující život nemocného. Infekční komplikace bohužel tvoří druhou nejčastější příčinu úmrtí dialyzovaných pacientů.  Pokud pacient, který zcela nemočí, ukončí dialyzační léčbu, je průměrné dožití kolem 8 dní bez dialýzy. Samozřejmě záleží na důvodech ukončení dialýzy a dalších nemocech. 

Poradna

Dobrý den, měl bych na dotaz. Jedná se mi o mého dědečka (93let) je už 3. týdnem v nemocnici, s tím že ho hospitalizovali kvůli nízkému sodíku. Sodík už je v normě. Jenže dostal infekci na průdušky, takže to podchycují antibiotiky. Bohužel dědeček je slabý a jeho stav se zhoršil. Rád bych dědečka zachránil, aby byl co nejdřív doma. Tentokrát doktor navrhl, abychom se rozhodli s rodinou, že by bylo vhodné pro něj podstoupit dialýzu. Moje otázka zní, jak tyto lidi se po zákroku cítí, jsou spíš nabití energii nebo slabí? Jaká jsou rizika vzhledem k věku k pacienta? Funguje i domácí dialýza?

MUDr. Roman Kantor 6. 04. 2023

Dobrý den. Kladete celou řadu otázek, na které je nutno zodpovídat konkrétně ve vztahu k osobě o kterou se jedná. O tom, jak se provádí dialýza, jaké jsou možnosti dialyzační léčby obecně, je celý web ledviny.cz. Ale o tom, zda může pomoci dialýza konkrétně vašemu dědečkovi, jak se po ní bude cítit, jaká jsou pro něj rizika, zda lze uvažovat o domácí dialýze, nutno probrat s ošetřujícím lékařem nebo nefrologem.  Při rozhodování o tom, zda zahájit dialýzu jsou výsledky ledvinové funkce jen jedním faktorem. Z dotazu také není jasné, zda se jedná o náhlé selhání ledvin nebo chronické selhání ledvin. Zda je navrhována dialýza akutní, nebo chronická. Pokud je příčinou slabosti, nechutenství, infekce a minerálního rozvratu chronické selhání ledvin, může dialyzační léčba přinést úlevu. 

Poradna

Dobrý den.
Mám kámen v ledvině. Jsem objednaná na zákrok zavedení stentu do ledviny, později vyndání kamene. Prosím, jaké jsou rizika? Mám strach, napadá mě i riziko inkontinence.
Děkuji.
Moravcová

MUDr. Roman Kantor 5. 04. 2023

Zavádění stentu do ledviny, vyndávání kamene - to jsou procedury, které provádí urolog. Pokud jste již objednána na zákrok, jistě jste podepisovala tzv. informovaný souhlas, jehož součástí je vysvětlení, jak se zákrok provádí, informace o očekávaném přínosu zákroku a možných rizicích. Součástí takového pohovoru je i možnost se zeptat na to, čemu nerozumíte. O tom všem musíte mluvit především se svým ošetřujícím urologem. Internetová poradna může podat pouze obecnou informaci. V žádném případě nemůže nahradit komunikaci mezi pacientem a lékařem. Zrovna na tu inkontinenci je třeba se zeptat svého lékaře, který ví, jaký konkrétní zákrok jakou technikou, na kterém místě bude provádět. Nebojte se zeptat.

Poradna

Dobrý den, shlédli jsme s manželem pořad na Nově o novém léku na chronické onemocnění ledvin, lék GLIFLOZIN. Je možné, aby měl ještě účinek dle Vašeho názoru při hodnotě keratininu 382?
Děkuji za Váš čas a přejeme pěkný zbytek dne. 

MUDr. Roman Kantor 3. 04. 2023

Nikoliv. Předepisování léku je omezeno na funkci ledvin 25-75 ml/min a při kreatininu 382 bude vypočtená funkce ledvin nižší než 25ml/min (tj. 0,42ml/s). V tomto stadiu již je nutná příprava k náhradě funkce ledvin a od nasazení léku nelze čekat zásadní změnu. 

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, jestliže pacient podstupuje všechna vyšetření, která jsou nutná k zařazení na čekací listinu na darování ledvin a vyšetření jsou zatím v pořádku, ale pak se zjistí, že pacient bere léky na srdce, které nejsou kompatibilní s transplantací a z tohoto důvodu ho na čekací listinu prozatím nezařadí. Jak dlouhá je potom doba, kdy může zase plnit potřebná vyšetření a snažit se zařadit se tak na čekačku, když léky vysadí. Je tam nějaké časové omezení?
Děkuji mnohokrát.

MUDr. Roman Kantor 3. 04. 2023

Na tuto otázku nelze odpovědět. K zodpovězení je nutné znát celý kontext: výsledky jednotlivých vyšetření, onemocnění, které je důvodem užívání léků a podobně. Na tuto konkrétní otázku Vám může odpovědět lékař, který Vás jako případného dárce ledviny vyšetřoval, případně v daném transplantačním centru, kde rozhodli, že užívání léku není slučitelné s darováním ledviny. 

 

Poradna

Dobrý den, moje maminka chodí na dialýzu už skoro 4 roky. Teď se cítí velmi slabá a není jí úplně dobře, jaké vitamíny na podporu imunity můžete doporučit? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.

MUDr. Roman Kantor 1. 04. 2023

Dobrý den, většinou to není nedostatek vitaminů, co je příčinou zhoršujícího stavu pacientů na dialýze. Standardně doporučujeme užívání vitaminů B - například B-komplex a malou dávku vitaminu C - 100 mg po dialýze. Jedná se o vitaminy rozpustné ve vodě a během dialýzy dochází k jejich ztrátám. Vitamin D je rovněž důležitý, ale jeho hladina a suplementace je kontrolována v rámci laboratorních kontrol při dialyzační léčbě. Ostatní vitaminy jsou při normální stravě zastoupeny dostatečně. 

 

Poradna

Dobrý den,
diagnostikovali mně selhávání ledvin a v nefrologické ambulanci navrhují přípravu na dialýzu. Již 16.4.2023 mám jít na našití shuntu. Prosím o radu nebo návod, zda se dá ještě dialýza oddálit (viz pořad v televizi dnes o novém léku), jsem cukrovkář 4x denně inzulín, vysoký krevní tlak.
Mám ještě šanci před zahájením dialýzy zkusit ten nový lék?
A kde se mohu obrátit o radu nebo kde vlastně začít?

MUDr. Roman Kantor 31. 03. 2023

Dobrý den. Diabetická nefropatie je progresivní onemocnění, které se vyvíjí léta, vede k pozvolnému zániku funkce ledvin. Pokud Vám na nefrologii již doporučili našití arteriovenózní spojky, pak důvodem je pokročilé selhávání ledvin stadia 4 nebo 5. 

V rámci komplexní léčby nyní relativně krátce používáme léky tzv. glifloziny, které může předepsat diabetolog nebo nefrolog, o kterých víme, že jejich dlouhodobé užívání může vést ke zpomalení, nikoliv zastavení diabetické nefropatie. Předpokládám, že léčbu máte vedenou svými lékaři - diabetologem, nefrologem, a ti Vám jistě rádi vysvětlí, zda glifloziny už máte ve své léčbě, případně proč nemohou konkrétně Vám být předepsány. 

Odpověď na otázku "kde vlastně začít" není, protože nemoc stejně tak léčba již dávno probíhá, jen Vám teprve nyní dochází, že stupeň poškození již vyžaduje další krok: přípravu k náhradě funkce ledvin. 

Našití shuntu je vhodné, protože trvá nějakou dobu, než se po našití shuntu dá žíla napichovat. Naopak připravený shunt neznamená automaticky, že pacient zahajuje dialýzu. Naopak pacient dále chodí na kontroly, je maximalizována konzervativní léčba, která řeší projevy nedostatečnosti ledvin: kontrola krevního tlaku, cukru, tuků, kontrola a léčba anemie, metabolické acidózy, poruch kostního metabolismu, kontrola hydratace. K dialýze je přistoupeno až v případě klinických potíží nebo kritických laboratorních hodnot. V tu dobu je připravený shunt k nezaplacení. 

Poradna

Dobrý den, prosím, mám nárok na plný invalidní důchod v době, kdy transplantovaná ledvina již funguje minimálně, či když podstupuji dialýzu a dále nějakou dobu po transplantaci? Mohu požadovat zpětně? Po úspěšné transplantaci mám důchod 1.stupně, za tu dobu následovaly další transplantace. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 26. 03. 2023

O přiznání invalidního důchodu rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení. Lékařská komise na základě lékařské dokumentace a vyhodnocení dalších kritérií, jako jsou:

  • míra a trvání omezení funkční schopnosti vlivem zdravotního stavu,
  • schopnost vykonávat zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost,
  • věk a vzdělání žadatele,
  • možnosti a prostředky pro zlepšení zdravotního stavu a zvýšení pracovní schopnosti,
  • sociální situace žadatele.

Rozhodne o stupni invalidity: 

Při poklesu nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, se jedná o invaliditu prvního stupně, při poklesu nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, se jedná o invaliditu druhého stupně, a při poklesu nejméně o 70 %, se jedná o invaliditu třetího stupně.

Proto nelze odpovědět, na jakou diagnózu se dává jaký stupeň invalidity. Pomocné tabulky pro posuzování závažnosti zdravotních situací jsou dány vyhláškou viz Příloha k vyhlášce č. 359/2009 Sb.: 359/2009 Sb. Vyhláška o posuzování invalidity (zakonyprolidi.cz)

Pokud dojde ke změně zdravotního stavu, může pacient opět požádat o přezkum zdravotního stavu. 

Poradna

Dobrý den, prosím ovlivňuje CBD olej bez THC užívaný proti bolesti stav chronického ledvinového selhání? Můj pan doktor nefrolog si není jistý. Děkuji za pomoc. 

MUDr. Roman Kantor 22. 03. 2023

Studií, které se zabývají vlivem kanabidiolu (CBD) na ledviny není mnoho. Dle dostupných informací je CBD metabolizován především v játrech a selhávání ledvin nemá větší vliv na dávkování a hladinu. Nejsou známy údaje o negativním vlivu CBD na vývoj selhání ledvin. Užívání CBD může ovlivňovat farmakodynamiku některých léků, není o tom příliš známo. CBD může zvyšovat hladinu takrolimu, léku, užívaného po transplantaci ledviny nebo na některá onemocnění ledvin. Zdroj: The nephrologist's guide to cannabis and cannabinoids : Current Opinion in Nephrology and Hypertension (lww.com)

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat. Žiji v Německu a chtěla bych mému partnerovi darovat ledvinu. Chtěla jsem se zeptat jak to funguje v Čechách? Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 20. 03. 2023

Funguje to tak, že dárce pro pacienta léčeného na dialyzačním středisku se obrátí na dané dialyzační středisko. Tam proběhnou základní vyšetření - jak příjemce tak dárce a pokud z medicínského hlediska transplantaci nic nebrání, pak jsou oba objednáni do spádového transplantačního centra, kde proběhnou poslední nutná vyšetření a jsou-li v pořádku, je naplánována operace. 

Přehled transplantačních center a počty výkonů jsou zveřejněny na stránkách Koordinačního střediska transplantací: Transplantacni-aktivita-v-CR-12_2022_.pdf (kst.cz)

Poradna

Dobrý deň, čo potrebujem zakúpiť v lekárni k vyšetreniu obličiek v domácom prostredí?

MUDr. Roman Kantor 15. 03. 2023

Existují diagnostické papírky, které namočením v moči umí signalizovat změnou barvy přítomnost bílkoviny, krve, cukru, ketonů a pH v moči.  Samovyšetření se doporučuje u některých nemocí, kdy si pacient doma sám kontroluje přítomnost bílkoviny v moči a v případě objevení se bílkoviny jsou nasazovány určité léky, kterými je pacient léčen. Pomocí papírků však nejste schopni vyšetřit funkci ledvin, to lze jen z odběru krve. 

Poradna

Dobrý den, byla jsem lékařkou odeslána na sono břicha a ledvin, kvůli podezření na ledvinové kameny (bolest beder, nevolnost, bolest hlavy, krev v moči) a překvapilo mne, že mají volný termín až za týden. Mám vyhledat jiné pracoviště nebo toto je standardní čekací doba a mám tedy týden čekat? Kojím syna, takže krom analgetik mi lékařka žádné léky nedoporučila. Děkuji za odpověď, Jana.

MUDr. Roman Kantor 14. 03. 2023

Týdenní čekací doba na objednané ultrazvukové vyšetření je pro většinu zdravotnických zařízení běžnou čekací dobou. Pokud máte žádanku od lékaře, můžete se zkusit objednat na jakémkoliv pracovišti, poskytující stejný druh vyšetření a má smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud Váš lékař dojde k závěru, že Váš zdravotní stav vyžaduje urgentní vyšetření, nebo se Vaše potíže zhorší natolik, že budou vyžadovat ošetření na oddělení urgentní medicíny, provedou Vám zřejmě vyšetření dříve.