Prevence a zdravé ledviny

Světový den ledvin

Mějte zdraví ledvin ve svých rukou:
Příští Světový den ledvin se uskuteční 13.3.2025

Každoročně se v březnu koná Světový den ledvin, který je věnován prevenci onemocnění ledvin. Při této příležitosti se zpravidla kolem termínu 14.3. otevírají nefrologické ambulance B. Braun Avitum, aby široká veřejnost měla možnost právě v tento den preventivního vyšetření ledvin - zdarma, bez objednání a bez nutnosti žádanky od lékaře. Příští Světový den ledvin se uskuteční 13.3.2025.

V B. Braun nám záleží na prevenci nejen ledvinových onemocnění, proto pro zájemce již několik let pořádáme osvětové kampaně, které mají jasný cíl, zdravé ledviny.

Věděli jste, že nemocné ledviny nebolí?

Ledviny o sobě dají vědět bolestivými projevy jen v případě akutního zánětu, přítomnosti kamene nebo nádoru. Důležitost preventivního vyšetření je na místě. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a zároveň tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění.

Alexander Hemala: Ambasador Světového dne ledvin 2024

"V 18 letech jsem podstoupil operaci, při které mi byly ledvinové kameny vyjmuty přímo z ledviny. Byla to jedna z prvních chvílí, kdy jsem si uvědomil, že zdraví je skutečně to nejcennější, co máme," říká Hemala a vy si můžete přečíst celý příběh. Ledviny daly dnešnímu moderátorovi, rozhlasákovi, a dokonce herci pokoj na více než půl století. Před několika lety se mu ale ledvinové kameny objevily znovu. Přišlo se na to při pravidelné preventivní kontrole v nefrologické ambulanci B. Braun Avitum v Praze Na Homolce.

Pozvánka Alexandera Hemaly na Světový den ledvin

Tři minuty a jste v obraze

Pokud máte podezření, že vaše ledviny nejsou v pořádku, vyzkoušejte tzv. ledvinovou kalkulačku - jednoduchý online dotazník, který vám zabere sotva 3 minuty. Po zodpovězení několika otázek zjistíte orientační riziko vzniku onemocnění ledvin a výsledek samotného dotazníku budete mít k dispozici v uceleném souboru.

Nepodceňujte však osobní prevenci u svého praktického lékaře, kterou byste měli podstupovat jednou za dva roky.

Užitečné odkazy

Kdo je onemocněním nejvíce ohrožen?

Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpovědět na následující otázky.

  • Máte vysoký krevní tlak?
  • Máte cukrovku?
  • Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
  • Máte nadváhu?
  • Kouříte?
  • Bylo vám již 50 let?

Co pro sebe můžu udělat hned?

  • Udělám si online test www.ledvinovakalkulacka.cz.
  • Pokud mi vyjde, že jsem v rizikové skupině, ihned se objednám ke svému praktickému lékaři na prevenci.
  • V rámci osvětové kampaně, kterou B. Braun pořádá každý rok v březnu, si nechám zkontrolovat zdraví svých ledvin v nefrologických ambulancích.

Věk pacientů s onemocněním ledvin roste

Od roku 2014 vzrostl průměrný věk dialyzovaného pacienta z 66 na 68 let, u pacientů v nefrologické ambulanci z 55 na 59 let. Vyplývá to z dat společnosti B. Braun Avitum a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Je stárnutí populace s onemocněním ledvin výzva budoucnosti? Jak to vidí lékaři? A jaký vliv má stáří na možnost transplantace ledviny? Více o tématu zjistíte v novém článku.

Více o ledvinách 

Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních, onemocnění.

Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění. 

Mohlo by vás zajímat

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme