Britští chirurgové podporují legalizaci obchodu s orgány

Přední britští chirurgové vyzvali vládu, aby umožnila veřejnou debatu o legálním obchodu s lidskými orgány pro transplantace. Legalizace podle nich zastaví tzv. transplantační turistiku, omezí černý trh s orgány a zvýší šanci nemocných na úspěšnou léčbu.

Světově proslulý specialista na transplantace Nadey Hakim tvrdí, že pacienti ve snaze zachránit si život mnohdy podpoří černý trh s orgány tím, že se v rámci transplantační turistiky rozhodnou transplantaci podstoupit v zemi, kde nemusejí kvůli zákonným překážkám čekat. Mnoho pacientů, kteří podstoupili neprofesionálně provedenou transplantaci v zahraničí, museli být po návratu do Británie znovu operováni. K prodeji orgánů se totiž mnohdy uchylují lidé v zoufalé životní situaci jen proto, aby získali peníze, tedy např. i HIV pozitivní.

Oponenti návrhu vidí problém v tom, že obchodování s orgány by mohlo zlikvidovat dosud fungující dárcovský systém či argumentují etikou.

leden 2011

Zdroj: http://www.prvnizpravy.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme