Co ovlivňuje rozhodování o zahájení náhrady funkce ledvin?

Průzkum mezi nefrology z 11 evropských zemí se zaměřil na sledování kritérií, podle kterých se lékaři rozhodují, kdy zahájit náhradu funkce ledvin u dospělých pacientů. 443 nefrologů odpovídalo na otázky týkající se cílových úrovní funkce ledvin na začátku dialýzy a faktorů, které urychlují nebo naopak oddalují zahájení dialýzy.

Náhrada funkce ledvin byla u nekomplikovaných pacientů nejčastěji zahájena při dosažení hodnoty eGRF (odhad glomerulární filtrace) 10,0 ml/min/1,73 m2. Úroveň vylučovací funkce ledvin byla považována za nejdůležitější faktor při rozhodování u nekomplikovaných pacientů (u 54 % respondentů); u pacientů v nepříznivém klinickém nebo sociálním stavu byl tento faktor rozhodující u 24 %, resp. 32 % účastníků. Důvodem pro okamžité zahájení léčby bývají nejčastěji akutní klinické faktory, jako je život ohrožující hyperkalémie neodpovídající na medikamentózní léčbu (100 %) a uremická perikarditida (98 %). Příčinou odložení léčby bývají pacientovy preference (69 %) nebo vaskulární demence (66 %).

srpen 2012

Zdroj: "ajkd.org":http://www.ajkd.org/article/S0272-6386(12)01027-X/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme