COVID-19: Pacienti s onemocněním srdce a ledvin by neměli přestat užívat své léky

S šířením pandemie infekce COVID-19 zaplavily sociální média a další kanály některé nepřesné lékařské informace. Jednou z těch, která by mohla mít nebezpečné následky, je ta, že pacienti, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak (blokátory renin-angiotensinového systému, RAS), zejména blokátory receptoru 1 pro angiotensin II, ARB), mohou být na virus citlivější.

Nebylo prokázáno, že by léky na vysoký krevní tlak zvyšovaly riziko COVID-19
============================================================================

V článku publikovaném v odborném časopise Americké kardiologické společnosti (American Heart Association) odborníci varují, že dosud existuje jen málo věrohodných nebo konzistentních důkazů, které by tuto obavu podpořily. A navíc zdůrazňují, že vysazení těchto léků na vysoký krevní tlak může dramaticky zvýšit zdravotní rizika pro stovky milionů pacientů s hypertenzí, městnavým srdečním selháním a chronickým onemocněním ledvin.
Podle autorů článku lze na základě všech známých údajů pouze s konečnou platností vyvodit, že neexistují žádné věrohodné důkazy o tom, že by uvedené léky zvyšovaly náchylnost k infekci COVID.

Vysazení léků na tlak je nebezpečné
===================================

Vědci se již snaží pečlivě přezkoumat dostupné údaje, aby zjistili, zda zmíněná antihypertenziva představují nějaké významné riziko. Zdrojem obav je informace, že koronaviry vstupují do buněk prostřednictvím enzymu (angiotenzin konvertujícího enzymu typu 2, ACE-2), jehož množství na membránách buněk by mělo růst právě v důsledku užívání zmíněných antihypertenziv, a následný předpoklad, že pacienti užívající tyto léky tak mají zvýšenou náchylnost k nemoci COVID-19, ale to je nebezpečný závěr.
Prozatím tedy neexistuje žádný důvěryhodný důkaz, že tyto léky na vysoký krevní tlak zvyšují riziko COVID-19. Odborníci naopak varují, že existují jasná nebezpečí pro pacienty, kteří přestanou své léky užívat. Přerušení léčby může způsobit destabilizaci regulace krevního tlaku a dekompenzaci pacientů se srdečním selháním, což může vést k prudkému nárůstu srdečních záchvatů a mrtvice a ke zhoršení chronického onemocnění ledvin.

Zdroj: https://medicalxpress.com/news/2020-03-covid-heart-kidney-patients-medi…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme